Voiko kasvatustieteen (yleinen) kanssa valita minkälaisia sivuaineita tahansa? Mitkä ovat kannattavimmat? Toki riippuu paljon siitä millaista työtä haluaa tulevaisuudessa tehdä, mutta jos ei osaa tarkasti määritellä. Itseäni kiinnostaa psykologiset aineet, jossain määrin kauppatieteet ja paljon myös kielet (etenkin englanti), mitä näistä saisi kasaan?
Onko kasvatustieteitä opiskelleella millaiset mahdollisuudet kansainväliseen työhön/opiskeluun? Onko paljon eroja yliopistojen välillä? Itse olen eniten kiinnostunut Tampereen yliopistosta.
Kasvatustiede sivuainevalinnat yms
1
686
Vastaukset
- kasvatuspsykan opiskelija
Seuraavassa vastaan Oulun yliopiston yleisen kasvatustieteen käytännöistä, jotka eivät pitkälti siis ole samat kuin muiden Suomen yliopistojen. Jos olet kiinnostunut psykologiasta, suosittelen Oulun yliopistoa, jossa voi valita opiskeleeko pääaineena kasvatuspsykologiaa vai kasvatustiedettä. Tällöin aineopintoihin asti opiskelet aivan samoja psykologian opintoja kuin muualla Suomessa psykologian laitoksissa. Painotus syventyvissä opinnoissa on kuitenkin eri. Yleisen kasvatustieteen kanssa et voi aivan mitä tahansa sivuaineita valita (esim. lääkiksen puolelta), mutta pystyt kuitenkin pitkälti vaikuttamaan niihin itse. Jos sinua kiinnostaa kauppatieteet, voit halutessasi käydä kauppatieteellisen puolelta sivuaineena vaikkapa perusopinnot. Jos taas haluat ottaa sivuaineeksi englannin, sekin onnistuu. Opettajaksi halutessasi sinun täytyy kuitenkin käydä vähintään 60op:n edestä englannin opintoja ja tämän lisäksi käydä opettajan pedagogiset opinnot, jotka ovat myös 60op (25op on pedagogista opinnoista kasvatustieteen perusopintoja).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2154138Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii682648Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932381- 472313
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321551Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5161323Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951306- 571290
- 751263
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251176