Kävin verkkopankissa katsomassa tuota, jos ottaisin sitä lainaa, mutta sitä ei nähtävästi voi nostaa kerralla kuin 500 euroa. Luulin että 300 tai pienempikin rahamäärä olisi mahdollista nostaa, mutta nähtävästi ei?
opintolaina 500 euroa?
Pakko nosto.
4561
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minä en nyt oikein käsittäny tota sun viestiä? Ootko sinä hakenu kelalta sitä valtion takaamaa opintolainaa? Sehä siirtyy tilille kelan määrääminä aikoina. Jos et nii sun pitää hakemus pistää vetään. Sen opintolainan otto ku ei onnistu tuosta noin vaan. Kela määrää ne erien suuruudet ja jos ite meet muutteleen niin se maksaa. Olen antanu suosiolla tulla kelan määrämillä summilla sen. Vihoviimeinen lainaerä tulee maaliskuussa ja koulut loppuu tänä keväänä.
En tiedä sitte saako sitä kesken vuotta.
Pahoittelut jos nyt käsitin väärin tämän sinun viestisi:) ei oikein aamulla raksuta aina.
Täällä oli kirjoitettu niin, joten kävin vilkaisemassa, ja siellä oli sellainen mahdollisuus.
En tosin vielä koettanut sitä, kun vielä epäröin.
Mutta miten niin ei kesken vuotta saisi ottaa opintolainaa? Minähän nääntyisin nälkään jollen saisi sitä lainaa.
Jos olet opintotukea hakiessasi hakenut myös lainatakausta, niin silloin saat lainan kesken vuotta toimittamalla takauspäätöksen pankkiin (no kyllä ne sen sähköisestikin saa)
Minkä pankin asiakkaana olet?
Mulla on Nordea ja sieltä saa määrätä ite että kuinka paljon kerralla nostaa..