moi! olisko jollain tietoa, että millaiset tuet voisin saada jos lähtisin opiskelemaan amkiin. mulla on kaksi lasta, jotka pitäis laittaa hoitoon, mies on töissä ja meillä on oma rivariasunto. pärjääkö siinä mitenkään taloudellisesti?
äiti opiskelijana?
mumma
5705
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pärjäähän sitä kun asennoituu pärjäämään.
Jos aiot asua kotona opiskeluaikana, kuulutte yleisen asumistuen piiriin. Sitä joko saatte tai ette saa, riippuu miehesi tuloista. Sitä haette joka tapauksessa yhtenä ruokakuntana, jonka kaikki tulot huomioidaan laskelmissa.
Opintorahaa saat 298€/kk. Lisäksi opintolainan takauksen, mikäli sille ei ole esteitä (lähinnä luottohäiriömerkintää), saat myös ja sen turvin voit nostaa opintolainaa 300€/kk.
Jos on tottunut elämään kahden ihmisen keskimääräisellä 2200€ kuukausipalkalla, niin tokihan siinä joutuu vähän tekemään kompromisseja itse kukin, kun toisen tulot romahtavat n. 300 euroon kuukaudessa (ellei ota sitä lainaa).
kun on lapsia kuuluu aina yleisen asumistuen piiriin.
Tiukasti eläen pärjää. Opiskelen itse kolmatta vuotta amkissa, kaksi lasta hoidossa, kolme isompaa koululaista. Mies töissä (ei huippupalkkainen), omakotitalolainaa maksellaan..
Muotivaatteista on turha haaveilla, mutta enpä niistä muutoinkaan välitä. Lapsille on pystytty kamppeet päälle hankkimaan, pienemmille löytyy kirppikseltä hyviä. Mihinkään ylimääräiseen ei ole varaa, vaikka olemme jonkun verran kuukaudesssa pystyneet säästämään ns. pahan päivän varalle. Äkkiä oppii myös, että on paljon ilmaisia huveja asui sitten maalla tai kaupungissa. Lapset nauttivat eniten perheen yhdessäolosta, leipomisesta, pihalla leikkimisestä jne. Erityisiin huvittelupaikkoihin ei rahat riitä.
KELAn sivuilla on paljon tietoa. Saat perusopintotukea, mitä korkeakoululaiselle maksetaan eli vajaa 300 kuukaudessa, lisäksi voit ottaa opintolainaa, en tiedä määrää, kun olen kitkuttanut ilman. Lapsista tietty menee hoitomaksu. Meillä se on suurin piirtein kaksisataa kuussa eli omat tulosi ovat plus-miinus nolla. Mutta jos miehen palkalla elätte, niin suosittelen.
on tulosidonnainen, joten pienillä tuloilla ei välttämättä tarvi maksaa tai maksu pienennetään siitä 200 maksimista
Jos asuntolaina on kohtuullinen niin ei pitäisi olla ongelmia, kun kerta mies käy töissä.