Elikkä kun laitan moottorin kahvan sisälle, niin se ei jaksa pyöriä vaikka mitä tekisi, eri moottoreilla ja akuilla olen kokeillut.
Tm m4a1 sähkö ongelma?
jeps!
8381
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
1. Oletko avannut rataslaatikon?
2. Ovatko moottorille menevät johdot vedetty oikein (molempien kuuluisi tulla pistoolikahvan samaa puolta)?
3. Oletko tarkistanut sulakkeen?
1. Olen
2. Oikein ovat
3. Ei ole sulaketta
Siinä tapauksessa sanoisin että aseen moottorin säätö liian tiukka. Pistoolikahvan pohjassa on ruuvi joka säätää moottorin kosketusta kartiorattaaseen.
Aloita kiertämällä ruuvi löysälle; jatka kiristämällä ruuvia kunnes tunnet että kiertäminen muuttuu hankalammaksi. Tämän jälkeen avaat ruuvia 2,5 kierrosta. Jos ase ei vieläkään pyöri, voidaan ruuvia avata vähän kerrallaan (itse avaan 1/4 kierrosta kerrallaan).
Jos ase ei ala ampua moottorin säädön jälkeen on vika luultavasti rataslaatikon sisällä. Teitkö aseen sähköosiin mitään muutoksia? Aseesi on TM:n valmistama eli siinä pitäisi olla paikka sulakkeelle, miten sulakkeen ohitus on tehty?
Ostin aseen käytettynä ja huomasin, että moottorin ratas oli kulunut ja tuo moottoriin koskettava ratas oli kulunut, joten vaihdoin ne ja sen jälkeen ei ole toiminut.
näyttää siltä, että ne johdot on vain kiinnitetty toisiinsa ilman mitään kolvauksia tai muuta.
Moottori kuulostaa siltä, kuin se ei saisi tarpeeksi virtaa ja pyörii todella hitaasti.
Jos sinulla on jännite- tai yleismittari, niin voisit mitata kuinka paljon jännitettä tulee moottorille asti, akku kytkettynä. Tai voit mitata johtojen resistanssin.
Varsinkin liipasimelle menevän johdon (punainen eli ' ', yleensä) resistanssi kannattaa mitata huolella, jos se eroaa paljon mustasta '-' johdosta, niin on liipasinkoneiston kontaktipinnoissa vikaa.
Moottorin hidas pyöriminen viittaa huonoon kontaktiin tai oikosulkuun. Kun vedät liipasimesta moottorin olleesa kytkettynä johtoihin, mutta pyöriessä "vapaana", lämpenevätkö johdot/akku?
Kannattaa kokeilla miten moottori pyörii suoraan akusta ilman aseen sähkö oisia. Näin näet onko vika moottorissa vai aseessa. Todennäköisimmin aseessa johto on jostakin rikki ja virta pääsee mechaan ja aiheuttaan jonkin asteisen oikosulun--> moottori ei pyöri kunnolla. Ei muuten kannata yrittää pyörittää moottoria pitämällä liipasinta kauan pohjassa, sillä silloin moottorin käämien lakka pinnoite menee pilalle ja tehot katoavat. Nm. Nähnyt 2 turboa käryävän.
Kyllä olen huomannut pientä kuumenemista johdoissa ja akuissa.
Kattoo nyt mitä mun kannattaa tällä tehä.
Nyt olen kaikkea kokeillut ja viimein sain sen toimimaan.