Hei!
Olen yli kaksikymppinen nuoriso- ja vapaa-ajanohjaaja opiskelija ja teen opinnäytetyötä pääasiassa nuorten (13-30v.) päihteiden sekakäytöstä.
Eli siis jos on alkoholin ja lääkkeiden tai eri huumeiden sekakäyttöä tai minkälaista sekakäyttöä tahansa, haluaisin kuulla siitä tositarinoita.
Olisin todella kiitollinen, jos saisin kuulla ihmisten omakohtaisia kokemuksia tai jos läheisellänne olette huomanneet sekakäyttöä, niin mieluusti kuulisin teidän tarinoitanne asiasta.
Saat kertoa aivan omin sanoin aiheesta, vaikka nimimerkin tai anonyymiyden suojissa.
Kerro tarinasi rehellisesti ja niin kuin itse asian näet. Kerro oletko tai onko läheisesi saanut apua tilanteeseen. Kerro siitä, miten kaikki alkoi, miksi ja mikä auttoi lopettamaan, jos näin on käynyt.
Tekstit tulevat vain omaan käyttööni, eikä niitä kukaan muu tule lukemaan. Käytän niitä apuna opinnäytetyöni kokoamisessa ja kokonaisuuden hahmottamisessa.
Jotta pystyisin analysoimaan tekstiäs ja tekemään omaa pohdintaani faktojen perusteella
ole hyvä, laita nämä tiedot (jos kerrot läheisesi päihteiden sekakäytöstä, kerro silti itsestäsikin ikä ja sukupuoli sekä suhteesi päihteen käyttäjään):
Ikä, sukupuoli, paikkakunta tai lääni, kerro minkä aineiden sekakäytöstä on kyse ja koska päihteiden käyttö alkoi olla sekakäyttöä, voit kertoa mitä päihteitä käytit ennen sekakäytön aloitusta.
Tähän kyselyyn on aikaa vastata 20.2.2009 asti.
Voit lähettää tekstisi sähköpostiini.
[email protected]
Kiitos paljon kaikille tarinansa lähettäneille!
Elina R.
Opiskelija
Kysymyksiä nuorten sekakäytöstä
2
566
Vastaukset
- aasdasd
kofeiinia ja nikotiinia tulee joka aamu sekakäytettyä tupakan ja kahvin muodossa. ikää on 18-vuotta. Joskus olen myös polttanut pilveä sekä imenyt ilokaasua siihen päälle. ei jäänyt tavaksi vaikka ihan mukava kokemus olikin.
- enpäs
En ole nuori, ikää n. 40, no nuori olen sittenkin.
Kofeiinia tulee vedettyä joka aamu, tai oikeammin aamusta iltaan. En pääse hereille aamusta ilman annosta. Olen ollut koukussa jo 6-vuotiaasta lähtien.
Alkoholia, melko vähän, saunakaljat pari pulloa, nekin vain kerran kuussa.
Kannabista, lääkkeeksi joka päivä, selkärankani on kolmesta kohtaa rikki, ja hermokivut ovat valtaisat.
Ei muuta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.315466- 363721
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833283- 112565
- 292152
- 122077
- 1631886
- 141368
- 1051362
- 1371154