Millä opettaa kiipeilypuuhun

kiipeilypuu on, mutta kissat kolli 1 v ja narttu 6 kk, raatelevat sohvaa ja sängynlaitaa. Chilillä, sitruunalla ja lemmikkikarkoitetta kokeiltu tuloksetta. Kotona ei voi aina olla hätistelemässä. Kissanminttua laitettu kiipeilypuuhun mutta se ei kelpaa kynsien teroittamiseen, loikoiluun vaan. Any ideas?
7580
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Käsittele Feliway suihkeella sohvat ja sängyt ja kissanmintulla raapimapuu.

Feliway ei ole karkoite, joten se on sopii kissan kotiin. Feliway merkitsee kissan puolesta, raapiminenkin on merkkailua.

http://www.vetcare.fi/index.php?id=86

Äänestä

Nostaisin raapimispuun, ainakin aluksi, näkyvälle paikalle lähelle niitä kohteita joita kissat nyt raapivat. Lisäksi tekisin esimerkiksi sohvan raapimisen vaikeaksi oitämällä vaikkapa vilttiä sohvan päällä tai kokeilisin näitä pahanhajuisia karkotteita tai yrittäisin laittaa kontaktimuovin nurinpäin, eli liimapuoli päälle, noihin paikkoihin joita kissat raapivat. Esimerkiksi jos on kangassohva niin vaikkapa nuppineulalla saa tuon kontaktimuovin kiinnitettyä. Ainakin meillä on toiminut hyvin.

Äänestä
  • Meillä opetettiin kissat kädestä pitäen. aina kun yrittivät mattoon tai sohvaan, niin ei kun vaan raapimispuulle... ja hyvin oppi kumpikin

    Äänestä

raapii jossain niin kisusta kiinni ja kanna se roikkumaan kiipeilypuuhun.voit myös koittaa näyttää kisulle mitä puulla kuuluu tehdä. Toimivat ainakin meillä

Äänestä

laitas kuule kissanminttua vähän ja sit etikkaan kissat on ihan hulluna !!!pitäis toimii.
toi Feliway turha kapistus meillä ainakin:(

Äänestä
  • Ei tuo kissanminttu tosiaankaan ole mikään takuuvarma keino. Kissani ei siitä välitä pätkääkään ja etikka päinvastoin vain puistattaa. - Feliway taas on usein tuonut avun, monenkirjavissa "ongelmissa" !

    Äänestä

  • erilaisia ovatkaan . . . kirjoitti:

    Ei tuo kissanminttu tosiaankaan ole mikään takuuvarma keino. Kissani ei siitä välitä pätkääkään ja etikka päinvastoin vain puistattaa. - Feliway taas on usein tuonut avun, monenkirjavissa "ongelmissa" !

    aivan eri asiaan!!

    Feliway on naamaferomoni. Jos sitä suihkuttaa paikkaan, kissa käsittää paikan jo merkatuksi. Kynsien terottaminen on merkkaamista eli useat kissat eivät raavi Feliwayltä haisevia paikkoja ollenkaan, koska merkkaamistarvetta ei ole - siksi sitä käytetään esim. sohvissa estämään raapimista!

    Kissanminttu toimii toisilla ja toisilla ei, eli reagointi siihen on yksilöllistä. Itse olen opettanut jo pennut siihen, suihkuttamalla lelut yms sillä. Näin kissat assosioivat mintun hajun voimakkaasti omiin tavaroihinsa.

    Jos on mahdollista, raapimispuuhun kannattaa hankkia jonkin toisen kissan haju, tai toisen eläimen haju, jokin laukaiseva tekijä, joka saa kissan haluamaan reviirimerkinnän tekoa. Lisäksi raapimispuu saattaa tuntua ikävältä kissasta, jolla on liian pitkät kynnet ja toisaalta kynsien leikkuu myös innostaa toiset kissat raapimaan enemmän. Eli kynsienleikkuuta ja hajuja raapimapuuhun suosittelisin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sohva ja sänky kärsii kirjoitti:

kiipeilypuu on, mutta kissat kolli 1 v ja narttu 6 kk, raatelevat sohvaa ja sängynlaitaa. Chilillä, sitruunalla ja lemmikkikarkoitetta kokeiltu tuloksetta. Kotona ei voi aina olla hätistelemässä. Kissanminttua laitettu kiipeilypuuhun mutta se ei kelpaa kynsien teroittamiseen, loikoiluun vaan. Any ideas?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu