Sopiiko järkkäri minulle?

Elikä tahtoisin kovasti todella hyvän kameran. Sellaisen jolla pystyy ottamaan melkeinpä yhtä kauniita kuvia, mitä silmällä näkee. Tarkkoja ja värit aitoja. Liikkuvista eläimistä hyviä kuvia ilman hailahduksia. Ja jos salamalla ottaa niin kuva ei vaikuta epäaidolta ja typerän valostuneelta.

Kuvailen satunnaisesti, eli en kuvaa usein. Vain välillä kun mieli tekee. Joten onko minun järkevää sotaa järjestelmäkameraa?

Siis kun tahdon vain kuvistani todella hyvä laatuisia ja kauniita.
5507
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sinun kamerasi on ehdottomasti automaattinen pokkari joka tekee jenkkityyliset karamellivärit.
Saanen ehdottaa --> http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=34356
Erittäin hyvä kamera, jossa hyvin toimiva kasvojen tunnistus, mutta takalistoja omakuvasivuille sillä ei voi ottaa, koska se tunnistaa vain kasvot.

Äänestä
  • Haluan ottaa maisemakuvia, eläinkuvia jnejne. En vain ihmisten kasvokuvia. ;o

    Äänestä

Osta joku superzoomi tai pikupokkari.
Kannattaako ostaa Ferrari kun ajelen vain kerran kuussa viereisessä korttelissa olevalle kioskille?

Äänestä

Ei paskempi vehje satunnaiseen räpsimiseen.

Äänestä

sen automatiikka ei ole yhtään sen parempi kuin hyvien pokkareidenkaan.

Sensijaan jos todela tahdot kauniita kuvia vaikka silloin tällöin,pokkarilla tai järkkärillä,tutustu valon vaikutukseen kuvassa.Seuraa vaikka ikkunastasi näkyvää yhtä kohdetta,taloa, puuta, pensasta ja laaja-alaisemmin maisemaa eri vuorokauden- ja vuodenaikoina erilaisella säällä.Jos omistat digikameran,voit helposti ottaa testikuvia ja huolellisesti merkitä ajankohdat,jolloin kuvat ovat otetut.Näin pääset hyvään käsitykseen miten valo piirtää kohteen ja milloin apusalama on paikallaan.Tietysti voit havainnoida ainoastaan visuaalisesti, jos muistisi sillä alueella on hyvä.

Kun sitten huomaat ettei automatiikka olekaan enää sun juttu,etkä voi esim pysäyttää liikettä tai antaa liikkeen näkyä kuvassa haluamallasi tavalla, niin siirryt järkkäriin.Toisaalta ns.harrastelijajärkkärit taitaa olla samoissa hinnoissa pokkareiden kanssa.Siis niiden, joissa on kauniit värit ja terävät kuvat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mirammme kirjoitti:

Elikä tahtoisin kovasti todella hyvän kameran. Sellaisen jolla pystyy ottamaan melkeinpä yhtä kauniita kuvia, mitä silmällä näkee. Tarkkoja ja värit aitoja. Liikkuvista eläimistä hyviä kuvia ilman hailahduksia. Ja jos salamalla ottaa niin kuva ei vaikuta epäaidolta ja typerän valostuneelta.

Kuvailen satunnaisesti, eli en kuvaa usein. Vain välillä kun mieli tekee. Joten onko minun järkevää sotaa järjestelmäkameraa?

Siis kun tahdon vain kuvistani todella hyvä laatuisia ja kauniita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu