Neuvoja vastaustekniikkaan?

Hukkka

Kysymykseni päätyi tänne valintakoepalstan sijaan, koska pyydän apua nimenomaan teiltä, jotka jo opiskelette yliopistolla.

Aion hakea toista kertaa Tampereen yliopistoon lukemaan sosiaalipsykologiaa, ja kyselisin nyt ensimmäisenä neuvoja pääsykokeiden esseevastausten vastaustekniikkaan.

Joku on kertonut käyttävänsä tenttivastauksissaan tekniikkaa: "1. jakso käsittelee yleistä asiaa ko. tenttikirjasta, 2. jakso vastaa esitettyyn kysymykseen ja 3. jakso tuo esiin omia mielipiteitä kirjassa esitetyistä asioista".
Minusta kuitenkin tuntuu, ettei tenttivastaustekniikkaa voi suorilta soveltaa pääsykoevastauksiin... tai eniten mietityttää juuri se, kaivataanko pääsykoevastauksiin omaa pohdintaa, vai ainoastaan kirjoihin perustuvaa faktaa? Omassa pohdinnassahan on vaarana, että ajautuu pahasti metsään, mikä sitten laskee pisteitä, vaikka kirjan sisällön osaaminen näkyisikin vastauksissa.

Toiseksi:
Koska sosiaalipsykologian pääsykoe oli ainakin v. 2008 erittäin "pitkä", ja 4h tuntui tyrmäävän lyhyeltä ajalta kysymysmäärään nähden, toivoisin vielä ajankäyttöön vinkkejä, mikäli sellaisia on.

Erittäin suuri kiitos vastauksista! Uskon että mistä tahansa asiallisesta neuvosta on apua.

ps. tiedän, että valmennuskurssilla oppisi juuri nämä asiat, mutta katselin sos.psykan valmennuskursseja ja kaikki potentiaaliset kurssit olivat Helsingissä, joten se vaihtoehto ei, harmi kyllä, onnistu kohdallani.

8

1033

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tampereen_yliopistossa_opis...

      Valmennuskurssille mars. Junalippu ja Hesaan, kiitos.

      • Hukkka

        Arvasin, että heti tulee tällainen vastaus. Kun valmennuskurssi ei oikein onnistu edelleenkään. Avoimen yliopiston hommat, työt ja kurssien älyttömät hinnat ei nyt sovi.

        Asiallisia vastauksia, kiitos.


    • Yhteiskuntatieteiden yo

      Itse vastaan aika samantyylisesti kuin "joku". Eli aluksi yleistä asiaa (johdanto). Tämän pituus on yleensä n.1/2 sivua. Harvoin pitempi. Sitten itse vastaus. Sen pituus sitten vaihteleekin aika paljon välillä 1/2-2 sivua. Lopuksi yritän värkätä jonkunlaista yhteenvetoa asiasta.

      Johdantoon en ikinä laita omia näkemyksiä. Vasta itse vastauksessa ja yhteenvedossa voin esittää jotain omaakin. Ikinä ei kannata laittaa mitään jyrkkää kannanottoa ja väitettä. Näkemykset kannattaa laittaa kysymysmuotoon. Eli kysyt vain jotain, mutta et vastaa.

      Tenttinumerot ovat olleet välillä 3-5. Ne ovat menneet täysin sen mukaisesti, kuin hyvin olen lukenut. Pääsykokeissa sain 2 pinnaa vähemmän, kuin paras. Luin kirjan jotain 5-6 kertaa ja kirjoitin yli 200 sivua tekstiä siitä. Nykyisin luen tenttiin aina vain kerran, mutta kirjoitan vieläkin n.5-10 sivua tärkeimpiä asioita ylös.

      • Yhteiskuntatieteiden yo

        heti kun luet kysymykset, niin kirjoita kaikki avaavat sanat ylös tyyliin; 1800-luku, patriarkaalinen, työväenliike, jne.. Ihan kaikki ylös. Vaikka 30 sanaa. Sitten aloitat helpoimmasta kysymyksestä.

        Muutaman minuutin mietit miten nämä avaavat sanat sopisivat johdantoon, mikä yhteenvetoon, jne. Sitten kirjoitat. Muut ei ole sen parempia.


      • valintakokeessa

        ole tilaa edes kirjoittaa puolen sivun johdantoja, odotetaanko sellaistakin?

        Useimmat kysymykset kun ainakin viime vuonna vaativat muutaman rivin vastausta, lukuun ottamatta sitä yhtä esseetehtävää. Siihen kirjoitin vain tekstistä tekemäni havainnot niin hyvin kuin kykenin. Apua, nyt alkoi paniikki uudelleen, luulin jopa osanneeni vastaustyylin suht hyvin, jäin ensimmäiselle varasijalle.


      • tuloksiin
        valintakokeessa kirjoitti:

        ole tilaa edes kirjoittaa puolen sivun johdantoja, odotetaanko sellaistakin?

        Useimmat kysymykset kun ainakin viime vuonna vaativat muutaman rivin vastausta, lukuun ottamatta sitä yhtä esseetehtävää. Siihen kirjoitin vain tekstistä tekemäni havainnot niin hyvin kuin kykenin. Apua, nyt alkoi paniikki uudelleen, luulin jopa osanneeni vastaustyylin suht hyvin, jäin ensimmäiselle varasijalle.

        oli näemmä myös vain sellaiset 6 pistettä eroa, se kirpaisikin.


    • oyh

      ...niin, siis ei pääsykokeessa ole tarkoituskaan että aika riittäisi vastaamiseen(tai voi se jollekulle riittää)- tarkoitus on katsoa kuinka hakija suoriutuu painetilassa, rajallisessa ajassa tehtävästä, ts. "kuinka pitkälle hän tuossa ajassa pääsee". Nykyään on alettu suosia aineistokokeita monessa yliopistossa, koska ne kertovat hakijan kognitiivisista valmiuksista em. suhteessa eivätkä mittaa sitä onko jotakin kirjaa päntännyt vuoden ulkoa.

    • Hukkka

      Suuret kiitokset! Asiallisista vastauksistanne on minulle paljon hyötyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      107
      6156
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe