Onko kellään kokemusta valohoidoista? Mulla on paha atooppinen ihottuma ja todella kuiva iho ja lääkäri määräsi 15 x valohoitoa. Jännittää, kuin käy, paheneeko vai parantuuko...auringon valosta olen aina saanut apua kesäisin, liekö tällä sama vaikutus? Olisin kiitollinen vastauksista ja utelias kuulemaan kokemuksia.
Valohoidot
mietityttää
5301
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ei muuta ,kuinmenoksi,voi aiheuttaa okasolusyöpää,joten ole varovainen, keskustele
jonkunhoitoa antavan lääkärin kanssa asiasta, oletko kokeillut sisäisesti omega-kapseleita,-auttaa nopeasti,takee ihon pehmeäksi
auttaa myös ihottumaan.nykyisin psoripotilaat suosivat myös
on toiminut loistavasti! Minullakin on paha atopia ja kerran olen sen takia valohoitoihin joutunut. Iho pysyi todella pitkään hyvänä hoidon jälkeen. Siitä on nyt n. kaksi vuotta, eikä ole vielä tarvinut uudestaan mennä valohoitoon, koska iho on ollut suht ok. Tietty tarvitset rinnalle oikeat kortisonit ja perusvoiteet myös, jotta tulos on sellainen kuin pitääkin olla. Ja mitään syöpäjuttuja ei tarvitse ainakaan pelätä. Suomalaiset saavat muutenkin niin vähän aurinkoa, että 15 x valohoidoissa käynti silloin tällöin ei mitään syöpää aiheuta.
kiitos vastauksista, omega -kapseleita olen syönyt, mutta niistäkään ei tässä vaiheessa tunnu olevan apua. Lohduttavaa kuulla, että jollakin nuo valohoidot todella ovat auttaneet, ihanaa!
noita omega-3 nappeja, niin iho roihahti niistä vielä pahemmin :/ samoin kävi helokkiöljykapseleista. kunnon rasvat ja valohoidot auttavat!
olen ite myös menos valohoitoon koska on atooppinen ihottuma.melkein kaikki on sanonut että auttaa huomattavasti!