Hain juuri pienen marsuvauvan ja se tipahti sängyltä kun siskoni piteli sitä sylissään ja säikähti ja lähti juoksemaan yhtäkkiä... Putoamismatka oli ehkä joku 40 cm. Luulen, ettei marsu päässyt tippumaan "vapaasti" kuin puolet matkasta, koska tippui sängyn ja seinän väliin, ja sänky on leveämpi yläpuolelta, eli leveämpi osa ehkä hidasti hieman matkaa. Marsu ei pitänyt minkäänlaista ääntä (niinkuin kivun huudahdusta), vaan lähti juoksemaan heti kun oli tipahtanut. Ei näyttänyt laahaavan jalkaansa enkä päällisin puolin havainnut mitään poikkeavaa. Voisiko marsulla olla sisäinen verenvuoto tai jotain?? Kun ei oo ennen ollu marsuja, niin ei voi olla varma. Toivon vaan ettei sille käynyt kuinkaan... Kauhee huoli :( Tiedän, että putoaminen voi olla kohtalokasta, haluaisin kuulla kokemuksia ja vinkkejä, mitä tehdä. Kiitos.
Marsun putoaminen
Piip
3829
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllähän niitä sisäisiäkin vaurioita on voinut syntyä vaikkei päälle päin näy mitään.
Mutta jos marsu vaikuttaa terveeltä, eikä mitenkään apaattiselta, niin toivoa voi, ettei sille käynyt pahemmin.
Onneksi se ei tipahtanut korkeammalta...
veljeni tiputti marsuni kerran maahan. ensin ei näkynyt minkäänlaisia vaivoja mutta parin päivän päästä se ei enää käyttänyt toista takajalkaansa. veimme sen lääkäriin ja jalka oli murtunut. marsu on nyt terve. eli vaivoja saattaa ilmaantua myöhemminkin
Nii moi,,,,,,,
Entiiä et voisko silla olla sisänenverenvuoto,siis sillä sun marsulla.=C harmi
Mut mulla ja mun siskolla oli omat hamsterit ja ne on paljoo pienempii kun marsut. Otin kerran omani käteen ja säihkähin, ja se putos 60cm. se ei sanonu mitään jatko vaa matkaa mulla tippu se useesti. mut ei sille varmaa käynyy kuikaa, mut jos niitä kovi puottelee se voi alkaa aristaa sen tiputtajaa se pelkää.
jos haluut kysyy jotain mailaa osoitteeseen: [email protected] ...moi....moi...