Tietäiskö joku miten kiristetään?
e39 käsijarru
viki2
106068
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tuossa e39:n käsijarrussa on ongelma. Varsinkin automaattivaihteisissa sitä ei tule käytettyä kuin katsastuksessa ja on aika selvää että kolmessa vuodessa Suomen olosuhteissa erilliset käsijarrukengät jäävät jumiin.
Kannattaa käyttää auto merkkihuollon katsastustarkastuksessa. Kiristävät käsijarrun ja listaavat muutkin huomioa vaativat kohteet.
Joopa joo. Meikä ei tyhmyyttään käyttänyt kässäriä, kun se oli sellainen "tyngän " tuntuinen. Huollossa eivät paljon siihen koskeneet, mutta ei ollut onneksi ryytynyt, vaikken vuoteen sitä käyttänyt. Nyt on käytössä ja hyvin toimii, mikähän siinä on, etteivät yleensäkään kato ellei pyydä, korjaamoissa voi olla erojakin. Nyt kun perjantaina vien auton öljynvaihtoon, vien omat öljyt mukana, suodattimen lupasivat tilata etukäteen. Merkkiliikkeeseen en tämän toimenpiteen takia vie, vaan hyväksi todetulle "pikkupajalle", joka hoitaa asian yhtä hyvin. Naisautoilija kyseessä.
Pari vaihtoehtoa.
A) Jos se yleensä pitää mutta kahva nousee ns. liianylös voit kiritää sitä vaijerista. Eli ota se kahvan suoja juttu irti. Alta löytyy kaksi päätä joissa 12mm mutteri. Tarviit mielellään putkihylsyn. Sitten vedä kahva vaikka puoliväliin ja kiristät vuorotellen molemmat siihen asti kunnes ne mutterit on "tiukalla". Ja kokeilemaan.
B) Jos se ie pidä ollenkaan niin sitten sieltä rummulta ensin kehintä. Eli auto ilmaan, mielellään nosturille, pääsee renkaat pyörimään vapaasti. Vanteelta yksi pultti irti/rengas pois. Etsit pultin reijän kautta kehintä rattaan. Ruuvarilla sitä ratasta kääntämällä jarru kiinni. Ja sama toiselle puolelle. Tässä vaiheessa kahvan on oltava noin puolivälissä ja me kirstysmutterit löysällä tai maks puolivälissä. Sitten kahva alas ja kokeile vapautuiko jarrut. Loppu säätö sitten niistä muttereista.
Noin se pitäs onnata.
kiitos neuvosta, se nousee liian ylös toppariin asti ja pitää vähäsen eli se on se vaijeri kun on löysä. Vielä vähän lisävinkkiä eil mitenkäs se "suojajuttu" irtoaa?
Se on kiinni siitä ylä osasta kahdella "terävällä" muoviosalla ja alapää tulee muoviosaalla sen konsolin reunan alle.
Lähtee ihan käsin varovasti kampeamalla siitä ylä osasta tai käytä apuna ruuvaria.
kuitenkin ne käsijarrukengät ensin,muuten menee helposti säätövara vaijereista loppuun.
Hyvä juttu, itelläkin tomaatti ja sama ongelma ja katsastus lähestyy. Oli jossain katsastusvikalistassa juuri tuo eniten rankattu vika bemuissa (muuta ei sitten ollutkaan) ja syykin tuo mainittu, ku on mäkilähtöavustimet sun muut herkut, nam.
menee pilalle koko homma jos alat vaijeria kiristämään. Tee kaikki säädöt sieltä takajarrujen "rattaista", ohjeet olikin jo aiemmin. Mieluummin vielä säädät vaijerin alkuasentoon, jos sitä joku on joskus mennyt värkkäämään käsijarrun säätö mielessään.
pätee muuten jokamerkkiseen autoon,jossa erilliset käsijarrukengät,ihan kokemuksesta puhun.
http://www.btcf.fi/forum/showthread.php?t=108735