Vastaus SYYTÖKSEEN nro yksi (1)

SYYTÖS::
================================================
1. Sinulle on opetettu näitä asioita mm. kertomalla Salkinoja-Salosen ohjaamasta väitöskirjatutkimuksesta:
"Microbial Growth in Building Materials and Toxigenic Microbes in Indoor Environment".

Tiivistelmää siitä:

" KOSTEUSVAURIOISISTA RAKENNUSMATERIAALEISTA TAI RAKENNUSTEN SISÄILMASTA löydettiin useita bakteeri- ja sienilajeja, jotka tuottivat myrkyllisiä yhdisteitä. Myrkyllisyystesteissä indikaattorisoluina käytettiin karjun siittiösoluja. Seuraavia mikrobilajeja edustavat kannat tuottivat siittiöiden uintiliikkeen lamaavia myrkyllisiä aineita: Streptomyces griseus, Streptomyces sp., Nocardiopsis exhalans, Nocardiopsis alba subsp. alba, Bacillus simplex (macroides), Bacillus pumilus, Trichoderma harzianum, Trichoderma atroviride, Paecilomyces variotii, Alternaria sp., Fusarium sp. ja ASPERGILLUS FUMIGATUS sekä useat Stachybotrys chartarum kannat. Myös kasvipatogeeninä tunnetun Fusarium sambucinum kannan todettiin lamaavan siittiöiden uintiliikkeen."
===============================================

VASTAUS:

Allaoleva on Joanna Peltolan väitöskirjan liitteenä olevasta julkaistusta artikkelista nro II. Hänen väitöskirjansa perustuu kuuteen julkaisuun, jotka ovat tietysti väitöskirjan liitteenä.

ARTIKKELISTA nro II:
Membrane toxic substances in water-damaged construction material and fungal pure cultures

Tämä artikkeli käsittelee vain potentiaalisia myrkkyjä tuottavia HOMEITA, kuten esim. Aspergillus fumigatus.

Abstract

The toxins were extracted from building materials and microbial cultures in methanol and analysed using boar spermatozoa as test cells. The fungal genera isolated from toxic materials were identified as representatives of Stachybotrys chartarum, Aspergillus, Alternaria, and Penicillium. We found that toxin from the building materials and from four fungal isolates paralysed sperm cell motility and damaged cell membrane at low concentrations. The toxic isolates were identified to Stachybotrys chartarum.

Siis ainoastaan Stachybotruksen myrkkyä löytyi. Ei esim. Aspergillus fumigatuksen.

Sitten on myöhemmin taulukko näistä eristetyistä näytteistä taulukko. Siis neljästä Stachybotrys näytteestä löydettiin myrkkyä, mutta oli myös kaksi sellaista näytettä, joissa ei sitä ollut. Kaikkien muiden homeiden kuten esim. Aspergilluksen kohdalla lukee näin:

No toxicity found in any of the isolates.

Eli suomeksi tämä tarkoittaa sitä, että ei löydetty Aspergillus fumigatuksen erittämää myrkkyä.

Aspergillus fumigatus on todella vaarallinen, koska sen itiöt aiheuttaa pääasiassa allergista alveoliittia ja siksi, että sen itiöitä on miltei kaikkialla sulan maan aikana. Juuri tämän takia olen ihmetellyt, miksi Af:sta on käytetty altistuskokeissa. Aivan varmasti tuon altistuskokeen seurauksena tullaan allergisiksi myös Af:n allergeenille. Tuossa TTL:n altistuskokeessa vain harvat ovat reagoineet allergeeniin (siihen, mikä on sen käyttötarkoitus), suurin osa reagoi epäpuhtautena olevaan glukaaniin. Ne, joilla on noussut kuume altistuskokeen seurauksena, ovat saaneet Af:sta allergisen alveoliitin. Se on tullut sen takia, että mikrobimyrkyt (pääasiassa bakteereiden) ovat vaurioittaneet immuunipuolustusta ja näin kynnys sairastua myös itiöistä on madaltunut.

Pitää todella olla mikrobiologiaan hyvin perehtynyt biokemisti ennen kuin tietää asiasta jotain.
M S-S on tehnyt kaiken aikaa oikein, koska on tutkinut vain myrkkyjä, eikä itiöitä. Mitä itiöiden vaikutusta tutkii, koska miltei kaikki tietävät, että jos niitä hengittää liikaa, niin voi sairastua homepölykeuhkoon. Sinikka Mönkäre, Tari Haahtela ja Kari Reijula ainakin tietävät tämän erittäin hyvin. He eivät kuitenkaan tutkineen näitä mikrobien erittämiä myrkkyjä.

Tuhannet ovat jo sairastuneet tai jopa kuolleet sen vuoksi, että jotkut höyrypäät kielsivät n. 1993 puhumisen mikrobien erittämistä myrkyistä. Sallittiin vain tutkia ja puhua ITIÖISTÄ ja ASTMASTA.

ystävällisin bakteerimyrkky- ja glukaaniterveisin

Pekka Nikkola
FM (biokemia)
23600
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Vastaus lääninhallituksen lääninlääkärilta kuului altistetulle, joka pyörtyi kokeessa, seuraavanlaisesti:

"A. fumigatus altistus tehtiin, jotta voitaisiin osoittaa spesifisesti, että saat astmoireita ko. altistuksesta = homeet ylipäätään.

Ammattitautilaki vaatii, että pitää osoittaa spesifinen aiheuttaja, ei riitä, että ylipäätään joku aiheuttaa."

MIKÄ SPESIFISYYS ?

Tuo spesifinen sana on hirvittävän tärkeä ymmärtää.
Jos kerran on altistettu Af:lla, niin tuo spesifisyys tarkoittaa vain ja ainoastaan sitä, että reagi Af:n allergeenille. Altistettu ei reagoinut spesifisesti Af:n allergeenille, koska hänellä ei ollut Af:n IgE-vasta-ainetta.

Tuo uute on nimenomaan Af:n allergeenia. Jos altistettu olisi sille allerginen, niin hänellä olisi pitänyt olla Af:n IgE-vasta-ainetta. Hänellä ei ollut, joten lääninhallituksen vastaus Hänelle oli virheellinen.

Miksi hän sitten reagoi tuossa altistuskokeessa niin, että meni taju kankaalle? SE johtui siitä, että hän reagoi tuossa uutteessa EPÄPUHTAUTENA olevaan glukaaniin. Lääninlääkäri tietää aivan varmasti nämä asiat yhtä hyvin kuin minäkin. Hän siis ei reagoinut siihen, mihin olisi pitänyt eli Af:n allergeeniin. Af -allergeeni on ihan eri asia kuin glukaani.

Tuon uutteen, jolla häntä ja tuhansia muita altistettiin, käyttöohjeessa lukee, mihin perustuvat POSITIIVISET tulokset. Ne ovat joko uutteen allergeenin reagointi Af:n IgE:lle (nopea astmareaktio) tai eosinofiilisiin valkosoluihin (hidas astmareaktio). Tätä uutetta saa käyttää vain astman varmistamiseen, joten altistetulta on löydyttävä ennen altistuskoetta Af:n IgE:tä ja/tai eosinofiilisia valkosoluja. Kumpaakaan tällä altistetulla ei ollut, joten hänen kokeen tulos oli NEGATIIVINEN eli hänellä EI OLLUT ASTMAA. Tästä seuraa, että TTL ja lääninhallitus valehtelivat, jos kerran sanoivat kantelijalla olleen astman.

Minua huvittaa tuo astma, koska kaikkein viimeisimpänä kosteusvauriosta sairastuneisiin tulee astma. Kaikki muut sairaudet tulevat kyllä ensin ja sitten kun olemme jo kuolleet, niin olisi astmallakin mahdollisuus.


Pekka Nikkola

Äänestä
  • jossain tietyssä järjestyksessä sairastuessaan. Astma voi ihan hyvin tulla, jo paljon ennen sitä kuolemaa;) Ja jos sinulla ei astmaa ole tullut siitä altistumisestasi, se ei poissulje sitä, että jollekulle muulle se voi tulla. Mitkä muut sairaudet ennen astmaa muuten mielestäsi tulevat?

    Äänestä

  • ei ihmiskeho toimi kirjoitti:

    jossain tietyssä järjestyksessä sairastuessaan. Astma voi ihan hyvin tulla, jo paljon ennen sitä kuolemaa;) Ja jos sinulla ei astmaa ole tullut siitä altistumisestasi, se ei poissulje sitä, että jollekulle muulle se voi tulla. Mitkä muut sairaudet ennen astmaa muuten mielestäsi tulevat?

    riippuvat suoraan siitä, että immuunipuolustus on oleellisesti heikentynyt. Tällä tarkoitetaan kaikkia sairauksia, jotka johtuvat siitä, että Th1-lymfosyyttijärjestelmä on vaurioitunut bakteerimyrkkyjen vuoksi. NÄITÄ ON VARMASTI SATOJA ! Niissä ei ole mitään muuta JÄRJESTYSTÄ paitsi se, että ASTMA tulee viimeisenä.

    Astma on Th2-lymfosyyttijärjestelmän häiriö. Astma voi kyllä tulla, jos Th1-järjestelmää vaurioitetaan esim. 15 pitkällä kortisonikuurilla, kuten eräälle palstamme henkilölle on tehty. Mutta onko tuokaan sitten aito astma ? Ei varmastikaan ?

    Perifeeristen hengityselinten sairaus ei sitten muuten ole ASTMA, vaikka kyseessä onkin myös hengenahdistus. Tämä ahdistus on PALJON PAHEMPI, koska se on paljon pienimmisää "putkissa" kuin keuhkoputkissa. Perifeeristen hengityselinten sairaus on muuten allerginen alveoliitti, jota voi aiheuuttaa myös mikrobimyrkkyjen hengittäminen. Yleisin (muu kuin myrkyistä johtuva) allergisen alveoliitin aiheuttaja on ylenpalttinen itiöiden hengittäminen. Kosteusvauriossa ei ole kuitenkaan niin paljon itiöitä, jotta niistä syntyisi allerginen alveoliitti.

    Muista, että tehtiin Maailman terveysjärjestön eli WHO:n toimesta ns. Geneven sopimus, jossa kehotettiin olemaan tarkkoina silloin kun diagnosoidaan astmaa. Annettiin oikein erikoisohje ja tuon ohjeen kirjoittaja oli jopa TTL:n lääkäri. Annettiin oikein tarkka ohje, että jos on hengenahdistus ja se ei täytä astman kriteereitä, niin koodi on R06.2.

    Lue tarkkaan tuo kirjoitukseni Af-altistuskokeesta ja yritä ymmärtää, mitä siinä sanotaan. Jos sen ymmärrät, niin tajuat, että TTL:n astmat ovat bluffia. Ei pitäisi olla vaikeata. Muista myös kahdeksankertainen puolustussysteemi keuhkoputkissa (Tuula Putuksen opettama tieto). Alempana ei ole kuin valkosolut, siis sinne missä ilmavirta tekee täyskäännöksen. Sinne se ongelma tulee ja sitten ylähengitysteihin, koska ilmavirta tekee sielläkin aikamoisen mutkan.

    Pekka Nikkola

    Äänestä

VÄITTEESI KUULUI:

" Tällä hetkellä on tietoa vain

Kirjoittanut: nisuiisu 25.1.2009 klo 13.59

   kahdesta homeesta, jotka tuottavat kosteusvauriossa myrkkyjä. Kyseessä ovat Trichoderma ja Acremonium. "

Äänestä
  • täysi torvi tai TTL:n kosteusvaurioastma-tohtori!

    Ei kai tuo nyt ole ongelma, että kuinka moni home tuottaa myrkkyä, vaan se, että ylipäätään on valehdeltu siitä, että ei ole kerrottu, että kosteusvauriossa sairastuttaakin mikrobimyrkyt, jotka tuhoavat NK-solusysteemin ja sitten se, että sairaus olisi ASTMA. Kaikkein todennäköisimmin immuunipuolustusta vaurioittavat Streptomyces-sädesienibakteereiden ja Bacillus bakteereiden erittämät myrkylliset aineenvaihduntatuotteet, jotka koostuvat aminohapoista. Tuosta syntyy allerginen tulehdus keuhkojen perifeerisiin osiin eli allerginen alveoliitti. Allergeeneinä ovat nämä aminohappoantibiootit. Aluksi on immuunikato, joka jossain vaiheessa muuttuu valkosoluylimääräksi, joka aiheúttaa tulehduksen.

    Kosteusvauriossa ITIÖISTÄ kukaan ei ole sairastunut ASTMAAN eli homeallergiaan. Siis tuohon tautiin, jota TTL tyrkyttää ja monet keuhkolääkärit. Jos itiöitä on riittävästi niin sairaus on HOMEPÖLYKEUHKO, jota myös allergiseksi alveoliitiksi kutsutaan.

    Pekka Nikkola

    Äänestä

  • nisuiisu kirjoitti:

    täysi torvi tai TTL:n kosteusvaurioastma-tohtori!

    Ei kai tuo nyt ole ongelma, että kuinka moni home tuottaa myrkkyä, vaan se, että ylipäätään on valehdeltu siitä, että ei ole kerrottu, että kosteusvauriossa sairastuttaakin mikrobimyrkyt, jotka tuhoavat NK-solusysteemin ja sitten se, että sairaus olisi ASTMA. Kaikkein todennäköisimmin immuunipuolustusta vaurioittavat Streptomyces-sädesienibakteereiden ja Bacillus bakteereiden erittämät myrkylliset aineenvaihduntatuotteet, jotka koostuvat aminohapoista. Tuosta syntyy allerginen tulehdus keuhkojen perifeerisiin osiin eli allerginen alveoliitti. Allergeeneinä ovat nämä aminohappoantibiootit. Aluksi on immuunikato, joka jossain vaiheessa muuttuu valkosoluylimääräksi, joka aiheúttaa tulehduksen.

    Kosteusvauriossa ITIÖISTÄ kukaan ei ole sairastunut ASTMAAN eli homeallergiaan. Siis tuohon tautiin, jota TTL tyrkyttää ja monet keuhkolääkärit. Jos itiöitä on riittävästi niin sairaus on HOMEPÖLYKEUHKO, jota myös allergiseksi alveoliitiksi kutsutaan.

    Pekka Nikkola

    "Ei kai tuo nyt ole ongelma, että kuinka moni home tuottaa myrkkyä, vaan se, että ylipäätään on valehdeltu siitä, että ei ole kerrottu, että kosteusvauriossa sairastuttaakin mikrobimyrkyt."

    SINULLE se on ollut SUURI ONGELMA. Muut ovat täällä kyllä tietäneet, että myös homeiden erittämät toksiinit sairastuttavat. Olet kirjoittanut mm. näin:

    "MUISTAKAA: Sairaus syntyy bakteerimyrkkyjen tuhotessa NK-lymfosyytit, jonka jälkeen miltei mikä tahansa sairaus, joka johtuu immuunipuolustuksesta, on mahdollinen, kuitenkin niin, että astma on miltei mahdoton."

    Äänestä

  • kertaa näin: kirjoitti:

    "Ei kai tuo nyt ole ongelma, että kuinka moni home tuottaa myrkkyä, vaan se, että ylipäätään on valehdeltu siitä, että ei ole kerrottu, että kosteusvauriossa sairastuttaakin mikrobimyrkyt."

    SINULLE se on ollut SUURI ONGELMA. Muut ovat täällä kyllä tietäneet, että myös homeiden erittämät toksiinit sairastuttavat. Olet kirjoittanut mm. näin:

    "MUISTAKAA: Sairaus syntyy bakteerimyrkkyjen tuhotessa NK-lymfosyytit, jonka jälkeen miltei mikä tahansa sairaus, joka johtuu immuunipuolustuksesta, on mahdollinen, kuitenkin niin, että astma on miltei mahdoton."

    "Muut ovat täällä kyllä tietäneet, että myös homeiden erittämät toksiinit sairastuttavat"

    Näyttäisi keskustelujen pohjalta, ettei KUKAAN tiedä yhtään mitään ja KAIKKI valehtelevat niin että korvat irtoo!

    Äänestä

  • = navetassa kirjoitti:

    "Muut ovat täällä kyllä tietäneet, että myös homeiden erittämät toksiinit sairastuttavat"

    Näyttäisi keskustelujen pohjalta, ettei KUKAAN tiedä yhtään mitään ja KAIKKI valehtelevat niin että korvat irtoo!

    ole huomannut, että kenellekään muulle kuin nisuiisulle olisi epäselvää, että myös mykotoksiinit sairastuttavat.

    Äänestä

  • = navetassa kirjoitti:

    "Muut ovat täällä kyllä tietäneet, että myös homeiden erittämät toksiinit sairastuttavat"

    Näyttäisi keskustelujen pohjalta, ettei KUKAAN tiedä yhtään mitään ja KAIKKI valehtelevat niin että korvat irtoo!

    että joku muu kuin nisuiisu olisi täällä jäänyt valheista kiinni?

    Äänestä

  • huomannut kirjoitti:

    että joku muu kuin nisuiisu olisi täällä jäänyt valheista kiinni?

    muut (navetta) lääkärit mm.

    Äänestä

  • huomannut kirjoitti:

    että joku muu kuin nisuiisu olisi täällä jäänyt valheista kiinni?

    ei ainakaan potilaat, ne valehtelee sairastavansa astmaa. onneksi vakuutuslääkärit tietävät jo kaikein. kiikkiin jäitte!

    Äänestä

  • tutkijalääkärit kirjoitti:

    muut (navetta) lääkärit mm.

    palstalla vai?

    Äänestä

  • TOTTA ????? kirjoitti:

    ei ainakaan potilaat, ne valehtelee sairastavansa astmaa. onneksi vakuutuslääkärit tietävät jo kaikein. kiikkiin jäitte!

    valheista jatkuvasti kiinnijääminen?

    Äänestä

  • TOTTA ????? kirjoitti:

    ei ainakaan potilaat, ne valehtelee sairastavansa astmaa. onneksi vakuutuslääkärit tietävät jo kaikein. kiikkiin jäitte!

    riittää, lääkärit ja tutkijat tutkivat ja vakuutuslääkäri päättää tänään näin, huomenna taas toisin. Mistähän olisi kyse?
    Kun potilas oli hyvin hyvin sairas, oireita ja löydöksiä vaikka muille jakaa, sairaus oli astmaa! Halpa sairaus korvata.
    Kun sairaus vaikeutuu, lääkkeet ja välineet kallistuvat, potilas ei palaakaan töihin kärsimään lyhyttä elinkautistaan, sairaus todetaan kuplaksi.
    Mikä on todetessa, kun sitä astmaa ei koskaan ollutkaan! Vai oliko sitä? Ei, tai ehkä, oireet viittasivat moneen muuhunkin sairauteen, immuunikatoon ja vaikka mihin, mutta se olikin sitä astmaa. Samaa mitä kaikilla on, tai onko?
    Mikä se totuus oikein onkaan... lääkärit tietävät, vai tietävätkö?
    Valheella on lyhyet jäljet, nyt niitä vain on todella paljon ja ihan ristiin rastiin ja kaikki näyttäisi kotiinpäin!

    Äänestä

  • nimeä vailla... kirjoitti:

    riittää, lääkärit ja tutkijat tutkivat ja vakuutuslääkäri päättää tänään näin, huomenna taas toisin. Mistähän olisi kyse?
    Kun potilas oli hyvin hyvin sairas, oireita ja löydöksiä vaikka muille jakaa, sairaus oli astmaa! Halpa sairaus korvata.
    Kun sairaus vaikeutuu, lääkkeet ja välineet kallistuvat, potilas ei palaakaan töihin kärsimään lyhyttä elinkautistaan, sairaus todetaan kuplaksi.
    Mikä on todetessa, kun sitä astmaa ei koskaan ollutkaan! Vai oliko sitä? Ei, tai ehkä, oireet viittasivat moneen muuhunkin sairauteen, immuunikatoon ja vaikka mihin, mutta se olikin sitä astmaa. Samaa mitä kaikilla on, tai onko?
    Mikä se totuus oikein onkaan... lääkärit tietävät, vai tietävätkö?
    Valheella on lyhyet jäljet, nyt niitä vain on todella paljon ja ihan ristiin rastiin ja kaikki näyttäisi kotiinpäin!

    Astma on KOKO MAAILMANLAAJUISESTI yleisin kosteusvauriomikrobialtistuksesta aiheutuva sairaus. Muista, että ainoastaan Suomessa näitä sairauksia korvataan vakuutuksesta ja sekin koskee pelkästään töissä altistuneita.

    Maailman astmadiagnooseja ei siis voi selittää sillä, että Suomessa niistä voi saada vakuutuskorvauksia.

    Kielitaito ja oman tiedon hankinta auttaisi varmaankin suuresti esittämiesi harhojen torjumiseksi. Harhaluuloisuushan on myös tarttuvaa, joten kannattaa valita seuransa, jos epäilee olevansa tavallista alttiimpi harhojen suhteen.

    Äänestä

  • nimeä vailla... kirjoitti:

    riittää, lääkärit ja tutkijat tutkivat ja vakuutuslääkäri päättää tänään näin, huomenna taas toisin. Mistähän olisi kyse?
    Kun potilas oli hyvin hyvin sairas, oireita ja löydöksiä vaikka muille jakaa, sairaus oli astmaa! Halpa sairaus korvata.
    Kun sairaus vaikeutuu, lääkkeet ja välineet kallistuvat, potilas ei palaakaan töihin kärsimään lyhyttä elinkautistaan, sairaus todetaan kuplaksi.
    Mikä on todetessa, kun sitä astmaa ei koskaan ollutkaan! Vai oliko sitä? Ei, tai ehkä, oireet viittasivat moneen muuhunkin sairauteen, immuunikatoon ja vaikka mihin, mutta se olikin sitä astmaa. Samaa mitä kaikilla on, tai onko?
    Mikä se totuus oikein onkaan... lääkärit tietävät, vai tietävätkö?
    Valheella on lyhyet jäljet, nyt niitä vain on todella paljon ja ihan ristiin rastiin ja kaikki näyttäisi kotiinpäin!

    ja menet ihan solmuun ajatustesi kanssa, niin oli sekavaa tekstiä, ajatus harhaili.

    Happihyppelyä nyt väliin ja tule sitten takaisin.

    Äänestä

  • vauhdissa? kirjoitti:

    Astma on KOKO MAAILMANLAAJUISESTI yleisin kosteusvauriomikrobialtistuksesta aiheutuva sairaus. Muista, että ainoastaan Suomessa näitä sairauksia korvataan vakuutuksesta ja sekin koskee pelkästään töissä altistuneita.

    Maailman astmadiagnooseja ei siis voi selittää sillä, että Suomessa niistä voi saada vakuutuskorvauksia.

    Kielitaito ja oman tiedon hankinta auttaisi varmaankin suuresti esittämiesi harhojen torjumiseksi. Harhaluuloisuushan on myös tarttuvaa, joten kannattaa valita seuransa, jos epäilee olevansa tavallista alttiimpi harhojen suhteen.

    luona jutskaamassa onko se oikeassa ja sinä ehkä vain väärässä? Ja jos vaikka vakuutuslääkäri toteaa ettei astmaa ole, niin eikö se tarkoita samaa kuin mitä lääkärinkin kirjoittama tieto, astmaa ei ole. Ihan samat kirjaimet!
    Olet aika pahasti valehdellut vuosia, lopeta se tai et pääse taivaaseen.

    Äänestä

  • kierrokset kasvavat kirjoitti:

    ja menet ihan solmuun ajatustesi kanssa, niin oli sekavaa tekstiä, ajatus harhaili.

    Happihyppelyä nyt väliin ja tule sitten takaisin.

    jota ei ole? hmmm. mmmm

    Äänestä

Nyt kirjoitit:


"Aspergillus fumigatus on todella vaarallinen, koska sen itiöt aiheuttaa pääasiassa allergista alveoliittia ja siksi, että sen itiöitä on miltei kaikkialla sulan maan aikana."

Sinähän olet koko ajan väittänyt, että ITIÖIDEN HENGITTÄMINEN ON TERVEELLISTÄ!

Äänestä

Tuohan on 1990-luvulta peräisin oleva artikkeli (Peltolan väitöskirja ilmestyi vuosia myöhemmin), josta olet valinnut pieniä pätkiä. Lisäksi siinä on kysymys vain yhdestä osakokeesta, jonka senkään tulkitsemiseen ei kielitaitosi näytä riittävän.

Äänestä

sinä jäät päivittäin kiinni molemmista.

Äänestä
  • ja ihan pitkän kaavan kautta.

    Äänestä

pääset kun vastaat mitkä ovat ne 2 väitöskirjaa joista kerroit näin:

"Vasta viime syksynä ilmestyi peräti kaksi väitöskirjaa, jossa todettiin itiöiden hengittämisen terveellisyys. Nämä on menty läpi jo moneen kertaan.

Pekka Nikkola "

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nisuiisu kirjoitti:

SYYTÖS::
================================================
1. Sinulle on opetettu näitä asioita mm. kertomalla Salkinoja-Salosen ohjaamasta väitöskirjatutkimuksesta:
"Microbial Growth in Building Materials and Toxigenic Microbes in Indoor Environment".

Tiivistelmää siitä:

" KOSTEUSVAURIOISISTA RAKENNUSMATERIAALEISTA TAI RAKENNUSTEN SISÄILMASTA löydettiin useita bakteeri- ja sienilajeja, jotka tuottivat myrkyllisiä yhdisteitä. Myrkyllisyystesteissä indikaattorisoluina käytettiin karjun siittiösoluja. Seuraavia mikrobilajeja edustavat kannat tuottivat siittiöiden uintiliikkeen lamaavia myrkyllisiä aineita: Streptomyces griseus, Streptomyces sp., Nocardiopsis exhalans, Nocardiopsis alba subsp. alba, Bacillus simplex (macroides), Bacillus pumilus, Trichoderma harzianum, Trichoderma atroviride, Paecilomyces variotii, Alternaria sp., Fusarium sp. ja ASPERGILLUS FUMIGATUS sekä useat Stachybotrys chartarum kannat. Myös kasvipatogeeninä tunnetun Fusarium sambucinum kannan todettiin lamaavan siittiöiden uintiliikkeen."
===============================================

VASTAUS:

Allaoleva on Joanna Peltolan väitöskirjan liitteenä olevasta julkaistusta artikkelista nro II. Hänen väitöskirjansa perustuu kuuteen julkaisuun, jotka ovat tietysti väitöskirjan liitteenä.

ARTIKKELISTA nro II:
Membrane toxic substances in water-damaged construction material and fungal pure cultures

Tämä artikkeli käsittelee vain potentiaalisia myrkkyjä tuottavia HOMEITA, kuten esim. Aspergillus fumigatus.

Abstract

The toxins were extracted from building materials and microbial cultures in methanol and analysed using boar spermatozoa as test cells. The fungal genera isolated from toxic materials were identified as representatives of Stachybotrys chartarum, Aspergillus, Alternaria, and Penicillium. We found that toxin from the building materials and from four fungal isolates paralysed sperm cell motility and damaged cell membrane at low concentrations. The toxic isolates were identified to Stachybotrys chartarum.

Siis ainoastaan Stachybotruksen myrkkyä löytyi. Ei esim. Aspergillus fumigatuksen.

Sitten on myöhemmin taulukko näistä eristetyistä näytteistä taulukko. Siis neljästä Stachybotrys näytteestä löydettiin myrkkyä, mutta oli myös kaksi sellaista näytettä, joissa ei sitä ollut. Kaikkien muiden homeiden kuten esim. Aspergilluksen kohdalla lukee näin:

No toxicity found in any of the isolates.

Eli suomeksi tämä tarkoittaa sitä, että ei löydetty Aspergillus fumigatuksen erittämää myrkkyä.

Aspergillus fumigatus on todella vaarallinen, koska sen itiöt aiheuttaa pääasiassa allergista alveoliittia ja siksi, että sen itiöitä on miltei kaikkialla sulan maan aikana. Juuri tämän takia olen ihmetellyt, miksi Af:sta on käytetty altistuskokeissa. Aivan varmasti tuon altistuskokeen seurauksena tullaan allergisiksi myös Af:n allergeenille. Tuossa TTL:n altistuskokeessa vain harvat ovat reagoineet allergeeniin (siihen, mikä on sen käyttötarkoitus), suurin osa reagoi epäpuhtautena olevaan glukaaniin. Ne, joilla on noussut kuume altistuskokeen seurauksena, ovat saaneet Af:sta allergisen alveoliitin. Se on tullut sen takia, että mikrobimyrkyt (pääasiassa bakteereiden) ovat vaurioittaneet immuunipuolustusta ja näin kynnys sairastua myös itiöistä on madaltunut.

Pitää todella olla mikrobiologiaan hyvin perehtynyt biokemisti ennen kuin tietää asiasta jotain.
M S-S on tehnyt kaiken aikaa oikein, koska on tutkinut vain myrkkyjä, eikä itiöitä. Mitä itiöiden vaikutusta tutkii, koska miltei kaikki tietävät, että jos niitä hengittää liikaa, niin voi sairastua homepölykeuhkoon. Sinikka Mönkäre, Tari Haahtela ja Kari Reijula ainakin tietävät tämän erittäin hyvin. He eivät kuitenkaan tutkineen näitä mikrobien erittämiä myrkkyjä.

Tuhannet ovat jo sairastuneet tai jopa kuolleet sen vuoksi, että jotkut höyrypäät kielsivät n. 1993 puhumisen mikrobien erittämistä myrkyistä. Sallittiin vain tutkia ja puhua ITIÖISTÄ ja ASTMASTA.

ystävällisin bakteerimyrkky- ja glukaaniterveisin

Pekka Nikkola
FM (biokemia)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu