Suomi24:n vaihtoehtoilukeskustelussa ja monen iltapäivälehden hömppäjutussa riittäväksi lähteeksi riittää, että jotain on kirjoitettu Daily Mailissa, lehdessä, joka syytää kökköä Britannian vähäosaisimmalle väestölle. Kyynisten joutnalistien uusin vitsi on pelotella ihmisiä kahvin vaikutuksella sikiöiden DNA:han ja syöpäkin siitä tietysti tulee. Varmasti tosi myyvä aihe, mutta jutun tarkempi lukeminen paljastaa, että mitään evidenssiä ei tietenkään ole ja tutkimusta ei ole vielä edes aloitettu.
http://www.dailymail.co.uk/health/article-1127473/Coffee-raise-child-cancer-risk-New-evidence-caffeine-damage-babies-DNA.html
Varmaan tämäkin hölsä uutisoidaan Suomessa ilman sen kummempaa järkeilyä.
http://www.dailymail.co.uk/health/article-1127473/Coffee-raise-child-cancer-risk-New-evidence-caffeine-damage-babies-DNA.html
Varmaan tämäkin hölsä uutisoidaan Suomessa ilman sen kummempaa järkeilyä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Miksi taas postaat tänne lääketieteen harrastamaa pelottelua?
Sitä tulee ihan tarpeeksi televisiosta, radiosta ja lehdistäkin.
Saisi edes täällä olla rauhassa.
kahvin terveysvaikutuksista. En viitsinyt lukea linkkiäsi kun tuo kielitaito ei ole kovin hyvä. Kaikennäköisiä juttuja kirjoiteyaan, luulen, että suomalaisilla on vielä tervettä järkeä päässä, että ymmärtävät ajatella omilla aivoillaan. Tällä palstalla pelotellaan ihmisiä tosi paljon, varmasti moni kirjoittaja on hyvin sairas mieleltään mutta ei ymmärrä hakeutua hoitoon, muuten en ymmärrä henkilöitä jotka haukkuvat nimittelevät toisia.
>varmasti moni kirjoittaja on hyvin sairas mieleltään...
Vähän sordiinoa nyt. Palstalla on tosiaan useammassakin kirjoituksessa kerrottu, miten lääkärit ovat epäilleet, että kipupotilaan oireet saattaisivat sittenkin liittyä mielenterveysongelmiin.
Jos tällaisista aletaan irvailemaan, niin se vaan johtaa tilanteeseen, että ihmiset kieltävät omat ongelmansa eivätkä hae apua vaikkapa psykoterapiasta.
Daily Mailin rokotepelottelu ja huuhaakirjoittelu ovat selkeästi riski, kun lukijoiksi sattuu mieleltään alttiita uhreja.
Ai että suomalaisetko kahvin suhteen järkeviä? Ja kitit kanssa. Maailman eniten kahvia kittaava kansa, ja myös ongelmia runsaasti liiasta kahvin kittailusta. Tuntuvat perhe kuin perhe, joka kittaa kahvia, valittavan erinäisiä onglemiaan, joiden avaintekijä on kahvin yletön kittaaminen.
Että tervettä järkeäkö, ja kitin kontit kanssa.
Kun yrität jossain joukkopaikoissa (vaikka turistiryhmän käydessä ravintolassa, tai kokous, joka järjestetään hotelli-ravintolassa yms..) saada jotain muuta juotavaa kuin kahvia tai tavallista teetä, vaikka esim. yrittiteetä, käsite yrttitee on jopa hotelliravintoloille tuntematon asia.
Olen sanonut, että joka huushollissa on yrttiteetä, jos siellä ylipäätään ruokaa tehdään tai tarjoillaan. Olen teetättänyt mausteista yrttiteetä, ja sitä on kokkikin tullut ihmettelemään ja maistelemaan, että noinkos se asia sujuukin. Ja onpas hieno aromi.
Järkeä ei totta tosiaan ole suomalaisilla käytössään. Suomalainen ei todella tunne muuta tarjottavaa, kuin kahvin, ja hätätilassa tavallisen liptonteen ja sekin pussitavarana.
Teen valmistuksesta ei hajuakaan tällä järkikansalla.
Itse en menisi kylässä keittiöön vinkumaan ja valittamaan, jos ei satu olemaan juuri mieluista yrttiteetä tarjolla. Tuo 'onpa hieno aromi' on ns piilovittuilua, joka varmaan sinulta meni ohi.
Mitähän jos opettelisit lukemaan ensin ennenkuin vittuasi tarjoilet!
tutkimuksesta.
Kun vaihdevuosihormoonikorvaushoitoa on vähennetty, niin myös rintasyäpä on vähentynyt.
Entä tämä uutisointi?
Onkohan ollut järkeilyä?
Mitäpä jos tarkistaisit asian ja laittaisit sitten raporttisi tänne?
"Kyynisten joutnalistien uusin vitsi on pelotella ihmisiä kahvin vaikutuksella sikiöiden DNA:han ja syöpäkin siitä tietysti tulee."
Mitäs toi tällä palstalla tekee?
Palataan palstan aihepiiriin. Kaikki tietävät valkosipulin terveysvaikutukset, mutta nyt se on myös tieteellisesti vahvistettu, että valkosipulillakin pääsee turhista lääkkeistä eroon:
"Monikäyttöinen mausterohdos valkosipuli on vuoden 2009 rohdoskasvi. Osa valkosipulin terveysvaikutuksiin liittyvistä kansanuskomuksista on osoitettu tutkimuksin paikkansapitäviksi, toteaa valinnan tehnyt Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto.
Maailman terveysjärjestö WHO, saksalainen viranomaisasiantuntijapaneeli Comission E ja Euroopan fytoterapian tieteellinen asiantuntijaryhmä ovat arvioineet joidenkin väittämien olevan linjassa kliinisen näytön kanssa. Näihin lukeutuu väittämä, että valkosipuli tehostaa ruokavalion vaikutusta kohonneita veren rasva-arvoja hoidettaessa.
Tutkimusnäytön perusteella valkosipuli myös ennaltaehkäisee ikäriippuvaista valtimoiden kovettumista ja hoitaa ylempien hengitysteiden infektioita.
Valkosipulin vaikutusten on todettu tulevan parhaiten esille tutkimuksissa, joissa on käytetty koko valkosipulia."
http://elisa.net/ruokajaviini/uutiset/3925.html
Kannattaa ostaa valkosipuli valkosipulina, eikä mistään luontaistuotekaupasta kaikenmaailman puristeina, jauheina tai kapseleina.
"Kannattaa ostaa valkosipuli valkosipulina, eikä mistään luontaistuotekaupasta kaikenmaailman puristeina, jauheina tai kapseleina."
Tuo on totta. Kunnon valkosipulia kokonaisena kandee ostaa, eikä mitään kummia lantrattuja versioita jotka yleensä vielä kalliimpia. Valkosipulia löytää joka ruokakaupasta, eikä maksa paljon.