EPÄTURISTI tekemiset Lappeenrannassa

Ollaan tulossa Lappeenrantaan viettämään viikonloppua maaliskuun alussa. Ollaan kiinnostuneita valokuvauksesta, esim. teollisuusalueilla, erikoisilla paikoilla. Ollaan kiinnostuneita tekemään ja näkemään oikeaa Lappeenrantaa.

Mitäs suosittelette?

9

2080

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...vaihtoehto

      Pysykää poissa!

    • Igor rules

      Sammonlahti tuo Suomen Monaco siellä kukaan ei käy töissä eikä maksa veroja! Kuvatkaa niin pirusti ja välittäkää tietoa eteenpäin siitä miten asiat on hoidettu pahasti pieleen. Tappaisin itseni jos joutuisin sinne!!!

    • minttu25

      Tykin pikkukujat, niille ei kaikki eksy.

    • jollekkin

      Jospa rekkajonot on saapunu sillon takas.. saa aika hyviä tilannekuvia joskus.
      Saimaan kanavalle vaan, siellä on isot työmaat menossa ku pudottavat sillan alas ja tekee uutta viereen.
      Jossain täällä oli iso avolouhos jonka koon ymmärtää pohjalta parhaiten, oisko nordkalk.. siellä ainankin on kohta tilaa kuvata kun lomautukset alkaa.
      Tai sitten sopivalla kelillä kaukaan tehtaille ihmettelemään höyryn määrää.
      Eipä tastä ole pitkämatka raja-asemallekkaan, tosin en tiedä mitä siellä kuvais...

    • epäturistille

      Valokuvaukseen parhaat kohteet ovat Linnoitus ja Rakuunamäki,teollisuusalueet ovat suljettuja alueita, joihin ei pääse kuvaamaan.

    • 11111111111

      Lappeenrannassa on se hyvä puoli, että kaupunki ei ainakaan rumemmaksi muutu kun mennään keskustan ulkopuolelle, pikemminkin päinvastoin.. (Niin, keskusta on aika ruma.)

      Tietenkin jos tarkoitus oli nimenomaan kuvata rumia paikkoja, niin sitten Valtakatu ja Koulukatu toimivat oikein hyvin, eikä tarvitse kauemmaksi vaivautua.

      Kyllähän Lappeenrannasta kuvauspaikkoja löytyy, teollisuusalueitakin ihan riittävästi jos sellaiset kiinnostaa. (Kaukaan piipulta ainakin olisi hyvät näkymät.. Eri asia, pääseekö sinne.. :)

      Idyllisempiä paikkoja ovat sitten esim. sataman ja linnoituksen seutu, Tykki, Tirilä jne. Modernimpaa arkkitehtuuria löytynee esim. yliopiston läheltä, Pikisaaresta...

    • guihjb

      Lauritsalan vanhalla telakalla olen itse joskus räpsinyt.

    • raunioita löytyy

      Itä-Hakali ( entinen Joutseno ). Siellä laahustaa ympäriinsä identiteettinsä menettäneitä ihmisraunioita.

    • lpr:n,

      huomaatte olevanne todella erikoisessa paikassa, sitä en kyllä sitten tiedä, että onko kameroille mitään käyttöä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      28
      2693
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      64
      2628
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      15
      1694
    4. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1408
    5. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1407
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      102
      1377
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1183
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1106
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1083
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      59
      995
    Aihe