Olen menossa kesäkuussa Roomaan ja tarkoitus olisi käydä katsastamssa myös Pompeii. Retkivaihtoehtoja (joihin siis tuo Pompeii kuuluu) on kaksi: toinen käy Napolisssa (kiertoajelu lyhyt pysähdys), toinen Amalfi-rannikolla (mm. Positano). Onko kokemuksia, kumpi kannttavampi vaihtehto, eli kumpi antaa enemmän? Entä pelkkä Pompeii? Näkeekö matkalla kivoja maisemia?
Retki Napoliin vai Amalfi-rannikolle?
6
1336
Vastaukset
- Rooman rouva
on se ettet mene kumpaankaan Rooman reissulla vaan teet eri reissun Amalfin rannaikolle ja sitten sieltä käsin käyt Napolissa ja Pompeissa. Roomassa on niin paljon nähtävää ja koettavaa ettei kannata kiirehtiä muualle.
Riippuu tietysti että kuinka kauan aiot olla Roomassa. Roomassa ja sen ympäristössä riittää vuodeksikin katselemista. - Napolin ruuhkassa seisonut
Mikäli Roomassa kävelee jalat loppuun, kuten helposti käy, niin yksi retkipäivä on hyvä. Amalfin rannikko on mielestäni parempi vaihtoehto. Näkemistä koko matkan ajaksi. Mutta Napolissa on ikuinen ruuhka, johon voi bussi juuttua ja näkemiset jää ajanpuutteen vuoksi vähäksi.
- Liina
Kiitos vastauksista. Tiedän kyllä, että Roomassa riittäisi katsottavaa vaikka kuukausiksi, mutta ajattelin juuri sitä, että välillä tekee mieli vähän huilatakin ja nähdä toisenlaisia maisemia (sitä paitsi Pompeii on matkakumppanilleni "must", eli ehkä se (ainakin toiseksi) tärkein syy koko reissuun). Itsekin olisin kallistumassa Amalfin puoleen, retket vain ovat tosi kalliita. Kysyisin vielä, mitä maksaa junalla matkustaminen esim. Roomasta Pisaan? Yritin etsiä hintoja paikallisilta nettisivuilta, mutta pitäisi rekisteröityä, että pääsisi sivuilla niin pitkälle, että hinnat näkyvät. En tarvitse mitään tarkkaa hintaa, vaan arviota, onko kyse parista kympistä vai satasesta.
- Intercity
27,50 kakkosluokassa. Ei tarvitse rekisteröityä nähdäkseen hinnat. www.ferroviedellostato.it
- Rive
Intercity kirjoitti:
27,50 kakkosluokassa. Ei tarvitse rekisteröityä nähdäkseen hinnat. www.ferroviedellostato.it
Ehdottomasti Napoliin mieluummin kuin Amalfiin. Napolissa käynti on uskomaton ja uskomattoman huikea elämys!!! Pompeii on myös hieno.
Roma-Pisa nopealla junalla (3 h 11 min) maksaa noin 55 euroa menopaluu ja hitaammalla junalla ( 4 h 06 min) hinta on noin 35 euroa. - Napolin ruuhkissa seisonut
Jos menette Pompeihin omatoimisesti junalla, niin ei kannata varata sille päivälle mitään muuta. Siellä menee kyllä nopeasti aika. Unohtakaa silloin muut mahdolliset nähtävyydet. Pompein alueella likkuu turistiryhmien kanssa oppaita, joita kannattaa välillä kuunnella, mikäli puhuvat ymmärrettävää kieltä. Lisäksi voi ostaa pienen opaskirjan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va236408Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1645763Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko725158Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas924729Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht2294676Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1914603Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin64569Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa694438Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä154019Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast543977