Olen pitänyt viikkoa sellaisena perioidina, jolla tarkastelen voitto/häviö suhdetta. Pelaan päivittäin 3-5 tuntia, ja viikon periodi on tähän saakka näyttänyt aina plussaa. Enemmän tai vähemmän, mutta mikä tärkeintä, plussaa.
Voittavalla pelaajalla ei pitäisi koskaan tapahtua niin, että poistuu pöydästä alkustäkkiä vähemmällä. Mutta koska aina ei täysin pysty keskittymään, niin virheitä sattuu, siksi tarkastelujaksoni on pidemmällä aikavälillä.
Kuitenkin, nyt on sattunut kuukauden aikana kahdesti, että pidemmän välin saldo on jäänyt pakkaselle. Alkaa pikkuhiljaa huolestuttamaan, onko rouva fortuna kääntänyt kokonaan selän. Varsinkin kun viimeisin viikon aikana miinusta on tullut enemmän, kuin viimeisen kuukauden aikana plussaa. Tämä vaikuttaa aika käsittämättömältä, koska pokertrackeriä tarkastellessani en varsinaisia virheitä pelistäni ole läytänyt. Aina vain jollain käy parempi tuuri, ja mitä isompi potti, sitä todennäköisemmin se on vedettty ohi. Käsittämätöntä.
voitto häviö tuuri vai mikä
8
756
Vastaukset 8
- lowroller31
"Voittavalla pelaajalla ei pitäisi koskaan tapahtua niin, että poistuu pöydästä alkustäkkiä vähemmällä."
Mistä ihmeestä tämä ajattelu on peräisin? Veikkaisin, että 99% voittavista pelaajista lopettaa joskus session tappiolla. Itse pelaan NL50 ja pienempää shorttia 4 pöytää kerrallaan 1-2 tunnin sessioita ja varmaan joku 30-40% lopetan tappiolla. Kuitenkin olen selvästi voitollinen pelaaja. Tappioviikkoja tulee välillä ja jopa tappiokuukausia, mutta esim viime vuoden pelit reippaasti plussalla.- kukkuluuruurur
Juuri siksi pidänkin tarkasteluperiodina viikkoa, koska omasta tai jostain muusta syystä väliin tulee tappiopöytiä. Viikko on kuitenkin jo sen verran pitkä, että siinä erottuu omat virheet huonosta tuurista vaikkei pelaisi edes joka päivä.
- ei ollenkaan
kukkuluuruurur kirjoitti:
Juuri siksi pidänkin tarkasteluperiodina viikkoa, koska omasta tai jostain muusta syystä väliin tulee tappiopöytiä. Viikko on kuitenkin jo sen verran pitkä, että siinä erottuu omat virheet huonosta tuurista vaikkei pelaisi edes joka päivä.
Viikko on vielä ns. lyhyttä juoksua, vaikka pelaisi 1000 kättä päivässä. Hyvillä voittavilla pelaajilla voi olla pari kolme kuukautta tai enemmänkin ns. break-eveniä (ei voitolla tai tappiolla) tai hieman tappiolla. Joillakin ollut jopa tappiovuosia, tosin noina vuosina ovat kyllä pelanneet varmasti liian kovassa seurassa.
Ei todellakaan kannata huolestua, jos viikko on mennyt tappiolle. Tappioviikkoja tulee varmasti enemmänkin, vaikka pelaisi yhtä hyvin kuin voittoviikkoina. Niin se tuuri heittelee pelaajaa LYHYELLÄ AIKAVÄLILLÄ - HMMMhmmm
ei ollenkaan kirjoitti:
Viikko on vielä ns. lyhyttä juoksua, vaikka pelaisi 1000 kättä päivässä. Hyvillä voittavilla pelaajilla voi olla pari kolme kuukautta tai enemmänkin ns. break-eveniä (ei voitolla tai tappiolla) tai hieman tappiolla. Joillakin ollut jopa tappiovuosia, tosin noina vuosina ovat kyllä pelanneet varmasti liian kovassa seurassa.
Ei todellakaan kannata huolestua, jos viikko on mennyt tappiolle. Tappioviikkoja tulee varmasti enemmänkin, vaikka pelaisi yhtä hyvin kuin voittoviikkoina. Niin se tuuri heittelee pelaajaa LYHYELLÄ AIKAVÄLILLÄViikko on jo melko pitkä aika, varsinkin jos tappiosta on kyse. Lyhyeksi aikaväliksi voi käsittää yhden, kaksi iltaa. Jos kuukausikaupalla tulee persnettoa, niin kannattaa ehkä harkita lajin vaihtoa. Tai mikäs siinä, jos lompsa kestää... muut kiittää.
- BB/100 hands?
Kun taidat olla palstan vakkarikommentoija, niin mikä on "reilusti voitollisen" pelaajan winrate eli kuinka monta BB:tä/100 kättä voitit esim. viimevuoden aikana ja kuinka monta kättä pelasit viimevuonna?
- lowroller31
BB/100 hands? kirjoitti:
Kun taidat olla palstan vakkarikommentoija, niin mikä on "reilusti voitollisen" pelaajan winrate eli kuinka monta BB:tä/100 kättä voitit esim. viimevuoden aikana ja kuinka monta kättä pelasit viimevuonna?
Minulla ei tässä trackerissä ole kuin noin puolen vuoden statsit näkyvillä. Käsiä on tässä n. 60k ja BB/100 on 6,2. Tasoina kaikki väliltä NL10-NL50.
- kukkuluuruuruu
Puhdasta matikkaa. Jos poistut pöydästä häviöllä, se luonnollisesti vähentää voittoja. Toisin sanoen, häviöllisiä sessioita pitäisi pyrkiä välttämään kaikin keinoin. Pokerissa on se vika, että vaikka pelaat oikein, voit silti hävitä, kiitos siitä kaiken maailman idiooteille.
Olkoon miten vain, mutta viikko on jo liian pitkä aika pelata tappiolla. Silloin pitää katsoa peiliin ja trackeriin. Mutta huvittavinta asiassa on se, että ainoa vika löytyi peilistä. Ruma naama, sekään ei netissä juuri vastustajiin vaikuta. Pelissä ei mitään vikaa, ainoastaan huonoa tuuria, ja pässejä vastustajia. Joten mikä neuvoksi ?? Lisää rahaa ja isompiin pöytiin vai :D Tappioputki pitäis saada melko äkkiä poikki meinaan.
- kukkuluuruuruuu
Olen tähän saakka pitänyt itseäni kohtuullisen hyvänä pelaajana, ja tulosten puolesta vielä parempana. Alkaa sitten reilun viikon jälkeen pikkuisen muuten vituttamaan sessioiden deletoiminen trackeristä, voi perkele. Eipä ole ennen tarvinnut sitäkään tehdä.
Millä vitulla noi vetää ohi, eikä itselle osu mitään ??
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212024- 128895
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66667- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94597- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 12537
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11533Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36492Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36470- 107448
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412