sektio äidit.

mulle on tehty suunniteltu sektio vuonna -99- lantion ahtauden vuoksi ja lisäksi suurikokoinen lapsi minun kokoon verrattuna ( olen 150cm) painoarvio 8lla kk oli n.4000g sektiolla syntyi sitten 3600g poika. te äidit joille on tehty sektio niin mistä syystä? ja oletteko toisen kohdalla voineet synnyttää alateitse? mietin kun toista lasta suunnitellaan nii varmaan on ainoa synnytysvaihtoehto sektio. no sen olen hyväksynyt eihän lantion ahtaus voi muuttua??
5352
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minulla ollut hätäsektio raskausmyrkytyksen vuoksi. Nyt suunnitellaan alatiesynnytystä. Lääkäri ei edes ajatellut sektiota ensimmäisenä vaihtoehtona. Sanoi, että yhden sektion jälkeen vielä alatiesynnytys. Se on kuitenkin turvallisin vaihtoehto. Repeämisriski 0.9%. Mutta jos pitää käynnistää hyvin aikaisin...mielestäni sanoi, että jos kohdunkaulaa 3 cm tai enemmän jäljellä ja pitää käynnistää, niin silloin sektio, koska varhaisessa käynnistyksessä kohdunrepeämäriski kasvaa.

Äänestä

oma sektioni tehtiin perätilan vuoksi. Toista en suostu synnyttämään alakautta. Jo yhdenkin sektion jälkeen kohdun repeämisriski on aika lailla suurempi. Tästä ovat noin puolet tutkijoista ja lääkäreistä samaa mieltä. Ja kohtu kestää hieman huonommin venymistäkin, eli jos raskaus menee yliaikaiseksi, niin vauvan suuri kokokin saattaa supistusten lisäksi edesauttaa kohdun repeämistä. Samoin jos synnytys missään vaiheessa joudutaan käynnistämään, oli sitten ajoissa tai yliaikaisena, niin voimakkaat supistukset saattaavat myös aiheuttaa repeämän.

Suomessa suurin osa lääkäreistä taitaa suositella automaattisesti alatiesynnytystä yhden sektion jälkeen, mutta suuri osa esim amerikkalaista ja brittiläisistä tutkimuksista on tosiaan sitä mieltä, että jo yksikin sektio kasvattaa huomattavasti kohdun repeämisriskiä.

Toisaalta eka sektio minulla meni niin hyvin ja toivuin hienosti, että ihan mielelläni toisenkin kerran siihen ryhdyn.

Äänestä
  • Katsoin amerikkalaisten uusimpia suosituksia. Kyllä se alatiesynnytys katsotaan monella tapaa turvalliseksi/turvallisemmaksi JOS kohtu on leikattu alhaalta poikittain ja vauva ei ole ennenaikainen eikä synnytystä tarvitse käynnistää, mutta JOS kohtu on leikattu perinteisesti ylhäältä alas niin repeämäriski on suurempi eikä sektiota suosita. Epiduraalia ei saisi ottaa liian aikaisin (ennen kuin 5 cm auki).

    Äänestä

Mulle tehtiin pari vuotta sitten kiireellinen sektio pysähtyneen synnytyksen takia, lisäksi vauva oli kasvotarjonnassa. Toisen lapsen kohdalla synnytystapa-arvio tehdään rv 36, johon on vielä aika pitkä aika, mutta en kyllä suostu mihinkään muuhun kuin sektioon tässä raskaudessa.

Äänestä

olin 16v kun sain esikoisen sektiolla 39 4 ja painoi 3395g.. lääkärin mielestä en täysin vielä kehittynyt ja synnytyspelkoa oli, ja nuori ikä suurin tekijä.. siis suunniteltu sektio oli..

nyt olen 24v ja rv 20 4 ja alustavasti ollaan suunniteltu että alakautta synnytän jos normaalipainoinen lapsi, eikä murtunut häntäluuni tms haittaa.. synnytystapa-arvio on rv 36

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokenut sektion kirjoitti:

mulle on tehty suunniteltu sektio vuonna -99- lantion ahtauden vuoksi ja lisäksi suurikokoinen lapsi minun kokoon verrattuna ( olen 150cm) painoarvio 8lla kk oli n.4000g sektiolla syntyi sitten 3600g poika. te äidit joille on tehty sektio niin mistä syystä? ja oletteko toisen kohdalla voineet synnyttää alateitse? mietin kun toista lasta suunnitellaan nii varmaan on ainoa synnytysvaihtoehto sektio. no sen olen hyväksynyt eihän lantion ahtaus voi muuttua??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu