Eli, onko tämä eroahdistusta, kun koiranpentumme 8 vko, ulvoo ja vinkuu välillä poislähtiessämme. Olimme eilen noin 45 min pois, ulvosi tästä ajasta noin 4 min, eli ei kauaa. Mutta tänään kun olimme pois puolituntia, ulvosi koira siitä ajasta 16 min.. välillä ulvoo ja välillä ei paljon mitään.??? koiranpennulla on kongi, siankorva ja leluja aina kun jätämme yksin. Nyt ostimme myös dap haihduttimen..
kärsiikö koiranpentumme eroahdistuksesta?
tietämätön¤¤¤
4384
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
8-viikkonen on tosi pikkunen. Me aloteltiin 9vkosen kanssa ihan viidestä minuutista ja siitä hissukseen sitten kauemmin (10min, 20, 30 jne.) Oppi luottamaan, että tullaan kotio. Vaan kyllä tuo varmaan hyvin oppii, jos on kuitenkin vähänkin aikaa yksin hissukseen. Ei kiirettä.
Pentu on kuin pieni vauva. Se on ollut emon ja lauman kanssa tähän saakka. Se ikävöi ja pelkää, että hänet on hylätty.
Aloittakaa pienistä hetkistä pennun yksin jättäminen. Jättäkää se yksin silloin, kun se on telminyt, syönyt ja alkaa nukkua.
Menkää sisään juuri sillä hetkellä, kun pentu on hiljaa. Ei silloin kun se huutaa
näin olemmekin tehneet. perjantaina pitää mennä töihin ja nyt pelottaa että koira huutaa täällä paljon.
Totta kai noin pieni pentu itkee,kun lähdette pois-,muuten olis kyllä aika ihme koira.Itsellä on 9-viikkoinen ipana kotona,ja vaikka sen kanssa jää samaan huoneeseen 4 eläinkaveria,niin kyllä se joka kertaa koittaa että josko tulisin heti takaisin ,jos hän vähän parkuisi kuin pieni possu.Pentu ollut meillä viikon.On ihanaa lukea kun välitätte ja huolehditte ja ostatte virike tavaroita näinä aikoina,kun eläimiä kohdellaa nmiten kohdellaan.Mutta mitä vähemän kiinnitätte parkuun huomiota sen nopeammin loppuu.Jos se nyt vielä jatkuuu kun koira kohta puolen vuoden niin kannattaa ruveta huolestumaan-nyt se kuuluu asiaan.Radio on kanssa hyvä vekotin jättää hiljaa päälle kun lähdettte pois ja lähtekää niinkuin ei siinä olisi mitään ihmeellistä,mitä isompi numero siitä tehdään,sen varmemmin parku jatkuu.Kiva että teillä pentu-se ihanaa joskin välillä koittelevaa aikaa,tiedän ja silti aina hankin lisää koiria.Temppiä