Toisten auttaminen tuo onnen

hessu...

Jos haluat olla tunnin iloinen, ota päiväunet,
koko päivän ilon saat kun lähdet kalaan,
vuoden ilo tulee, kun saa ison perinnön, mutta elämänikäinen ilo tulee toisen auttamisesta.

11

668

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HTZA

      Vastaanottavaisia on vaan turhan vähän.

      • Meriläinen

        mehän suorastaan kilpaillaan sun opeistas. Niin ja auttavaisuudestas.
        Mutta kun sinä lähet paapua paapomaan irlantiin ja minä kilttinä tyttönä katsomaan miehiä kilteissään niin bye bye vaan.
        Nyyh.


      • HTZA
        Meriläinen kirjoitti:

        mehän suorastaan kilpaillaan sun opeistas. Niin ja auttavaisuudestas.
        Mutta kun sinä lähet paapua paapomaan irlantiin ja minä kilttinä tyttönä katsomaan miehiä kilteissään niin bye bye vaan.
        Nyyh.

        aika lähellä Irlantia?
        Joten kulttuurit voivat koskettaa toisiaan, läheisestikin?
        Ja kulttuuri minua kiinnostaa, kuuma hiekka ja bikini-pimut, vain mökillä.
        Tehdään meille oma matka sinne Skotlantiin.
        Minä kuvaan kun sinä tuijotat. Kamerallani saa hyvää kuvaa jopa sentin päästä munista... silmämunista.
        Otan myös kuvia hameista kun osuu tuulenpuuska hyvin.
        Laitan sitten teidät lähekkäin, oikein lähekkäin, kuvankäsittelyohjelmalla, ja poltan kuvista sinulle CD: n.
        :)


      • Meriläinen
        HTZA kirjoitti:

        aika lähellä Irlantia?
        Joten kulttuurit voivat koskettaa toisiaan, läheisestikin?
        Ja kulttuuri minua kiinnostaa, kuuma hiekka ja bikini-pimut, vain mökillä.
        Tehdään meille oma matka sinne Skotlantiin.
        Minä kuvaan kun sinä tuijotat. Kamerallani saa hyvää kuvaa jopa sentin päästä munista... silmämunista.
        Otan myös kuvia hameista kun osuu tuulenpuuska hyvin.
        Laitan sitten teidät lähekkäin, oikein lähekkäin, kuvankäsittelyohjelmalla, ja poltan kuvista sinulle CD: n.
        :)

        kulttuurien kohtaamisesta tulee kulttuuri shokki, niinkuin esim. Irlanti vs. skotlanti, ja vielä helsinki vs. kotka, tai sisämaa vs. mantere. Ajattele se kolminkertaisesti niin taitaa kilttimiehen hame muuttua jonkun skottineitokaisen mini hameeksi.


    • Olet oikeassa. Jos haluan olla puolitoistatuntia onnellinen menen solariumiin, ja kuntosalille ja sieltä saunaan. Jos koko päivän jatkan tekemällä hyvää kevyttä purtavaa, tapaan ystävän ja juttelen niitä näitä. Vuoden ja useammankin saan velat anteeksi. Ja elämänikäisen ilon auttaessani toisia ihmisiä.

      Onnen voi jakaa kun olet onnellinen, onnesi levittäytyy ympäristöösi. Lähelläsi on hyvä olla.

    • Kalle Kotton

      paras, kun hoitaa omat asiansa, ettei kovin paljon muilta pyyteetöntä apua tarvitse, siinäkin on. Jos siitä yli jotain jää, ja sille tuntuu, niin eikai se mitään haittaa, kun katsoo sellaisen kohteen, jossa se apu jotain merkitsee myös sille avun saajalle, se kai on avun tarkoitus, eikä oman onnen tavoittelu.
      Jos me nyt alamme kaikki toisiamme autella, se menee pian kurjuuden jakamiseksi, josta tulee vaan elinikäinen inho.

      • ole iloinen

        lainaus, - kun katsoo sellaisen kohteen, jossa se apu jotain merkitsee myös sille avun saajalle, se on avun tarkoitus, eikä oman onnen tavoittelu, -lainaus päättyy.

        Jatkan, se avun antaja joka tosissaan auttaa, todella avun tarvitsijaa, ei siitä huutele mennen tullen ja palatessa, se ei ole kuin itsensä yli-korostamista itsensä kehumista.


    • Kävin tänään

      verenluovutuksessa jo 42 kerta.

    • antaminen ja saaminen

      Niinhän ne sanovat, että hyvä antaa vähästäänkin, paha ei paljostaankaan.

      Kuitenkin jos ajattelee esim. sotaveteraaneja, niin kyllä mielestäni valtion vastuulla pitäisi olla sellaiset asiat. Ei pitäisi kansalaisten hyväntahtoisuuden varaan jättää asioita, vaan hoitaa yhteiskunnan heille niin kelvolliset olot, ettei apua tarvitsisi keräillä.

      Tokihan se voi auttamalla omakin mieli virkistyä, mutta tälläisessä yhteiskunnassa pitäisi kuitenkin olla ne avun lähteet pääsääntöisesti tuolla yhteiskunnalla. Se läheisten ja naapureiden apu on sitten sitä omaksi ja toisen iloksi sopivaa auttamista.

      En tosin laita pahakseni jos joku auttaa vaikka työkseenkin, mutta jos sitten itse joutuu kerjuulle sen auttamisen vuoksi, niin onko siinä mitään mieltä. Voi siinä jossakin tapauksessa ollakkin, jos näkee sen että itse on kykenevämpi hakemaan sitä apua kuin se hänen autettavansa.

      Luulisin kuitenkin että onneen tarvitaan paljon muutakin kuin toisten auttaminen. Ja kohtuus kaikessa, mikä auttamisen määrä riittäisi elämän ikäiseen iloon. Toimiiko siinäkin se sanonta, nälkä kasvaa syödessä, vai tuleeko joskus kylläiseksi.

      • Kalle Kotton

        Nuorimmat täyttävät tänä vuonna 84,osa jo siinä kunnossa, että mikään apu ei juuri heidän olotilaa pysty kovin paljon parantamaan.
        Näillä keräyksillä hoidetaan sitä krapulaa, mikä jäi, kun 60-70-luvulla he eivät juuri apua ja arvostusta saaneet, Ne, jotka olisivat eniten apua tarvinneet, ovat olleet jo aikapäiviä sitten haudassa.


      • Kalle Kotton kirjoitti:

        Nuorimmat täyttävät tänä vuonna 84,osa jo siinä kunnossa, että mikään apu ei juuri heidän olotilaa pysty kovin paljon parantamaan.
        Näillä keräyksillä hoidetaan sitä krapulaa, mikä jäi, kun 60-70-luvulla he eivät juuri apua ja arvostusta saaneet, Ne, jotka olisivat eniten apua tarvinneet, ovat olleet jo aikapäiviä sitten haudassa.

        Tyystin tykkänään sotaveteraanit ja sotainvaliidit unohdettiin. Tosin saatiinhan keräysvaroin Kaunialan sotavammasairaala.

        Isäni on 85 vuotias sotainvaliidi, kohtuullisen hyvässä kunnossa. Asuu tuetussa asunnossa, suurimmaksi osaksi hoitaa itse omat asiansa. Hän saa kerran vuodessa kahden viikon laitoskuntoutusjakson ja neljä jalkahoitoa vuodessa. Lisäksi pienen pienen veteraanieläkkeen joka on lähinnä nimellinen.

        Auttelen häntä minkä pystyn, asun 230 km päässä. En tee sitä siksi että siitä tulisi minulle hyvä mieli enkä siksi että veteraaneja kuuluu auttaa. Teen sen siksi koska hän on minun isäni, rakas vanha mies. olen aikoinaan saanut hyvän ja rakastavan kodin, minut on kasvatettu, koulutettu ja saatettu maailmalle hyvin eväin. Nyt on minun vuoroni auttaa isää. Samoin autoin myös äitiä niin kauan kuin minulla äiti oli.

        Auttakaa pyyteettömästi, itsestänne välittämättä mutta silti itseänne unohtamatta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1732
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1558
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      44
      1066
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      919
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      881
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      836
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      778
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      770
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      768
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      750
    Aihe