Jokainen koulukiusaaminen kirjataan rekisteriin?
28.01.2009 09:38
Professori Matti Rimpelä ehdottaa valtakunnallisen sähköisen oppilasrekisterin perustamista, johon tallennettaisiin jokainen kiusaamistapaus, kertoo Ylen uutiset. Kouluterveysprofessorin mielestä koulukiusaamista on mahdotonta kitkeä, jos tietoja ongelmista ei kerätä.
Tällä hetkellä jokainen koulu ehkäisee ja valvoo kiusaamista omalla tavallaan. Velvollisuutta kirjata tapauksia ei ole.
- Kyllä pitäisi olla saatavissa tieto kiusaamistapahtumista. Tieto siitä, mitä on tehty ja loppuiko se kiusaaminen, mihin päädyttiin, joutuiko oppilas vaihtamaan luokkaa, Rimpelä perustelee Ylelle.
Hänen mielestään nykyinen tilanne on järjetön.
- Opetusministeriö ei ole pitänyt tärkeänä näiden asioiden järjestämistä. Koulutuksen tietohallinto on aataminaikaista. Me emme tiedä, minkälaisissa oloissa kiusaaminen on yleisempää, minkälaisilla toimilla se vähenee.
Tietosuojavaltuutettu Reijo Aarnion mukaan kiusaamisrekisteri voitaisiin perustaa ilman, että oppilaiden tietosuoja vaarantuisi, sillä rekisteriin ei tarvitsisi laittaa oppilaiden henkilötietoja.
IS
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1638433
28.01.2009 09:38
Professori Matti Rimpelä ehdottaa valtakunnallisen sähköisen oppilasrekisterin perustamista, johon tallennettaisiin jokainen kiusaamistapaus, kertoo Ylen uutiset. Kouluterveysprofessorin mielestä koulukiusaamista on mahdotonta kitkeä, jos tietoja ongelmista ei kerätä.
Tällä hetkellä jokainen koulu ehkäisee ja valvoo kiusaamista omalla tavallaan. Velvollisuutta kirjata tapauksia ei ole.
- Kyllä pitäisi olla saatavissa tieto kiusaamistapahtumista. Tieto siitä, mitä on tehty ja loppuiko se kiusaaminen, mihin päädyttiin, joutuiko oppilas vaihtamaan luokkaa, Rimpelä perustelee Ylelle.
Hänen mielestään nykyinen tilanne on järjetön.
- Opetusministeriö ei ole pitänyt tärkeänä näiden asioiden järjestämistä. Koulutuksen tietohallinto on aataminaikaista. Me emme tiedä, minkälaisissa oloissa kiusaaminen on yleisempää, minkälaisilla toimilla se vähenee.
Tietosuojavaltuutettu Reijo Aarnion mukaan kiusaamisrekisteri voitaisiin perustaa ilman, että oppilaiden tietosuoja vaarantuisi, sillä rekisteriin ei tarvitsisi laittaa oppilaiden henkilötietoja.
IS
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1638433
Vastaukset 13
Vanhimmat
Oikein tervetullut idea. Siihen kiusaamisrekisteriin pitäisi saada tallennettua myös ns. kermapersekiusaajat ja muiden silmäätekevien kurittomat kakarat.
Hyvä olisi myös pitää rekisteriä huonosti puetuista tai muuten suttuisen oloisista lapsista. Usein ensimmäinen merkki herpaantumisesta ovat nuo vaateasiat. Ettei ole talvitakkia tai sopivia kenkiä. Voitais puuttua lapsen asioihin ajoissa ja sijoittaa lapsi ihanaan, rakastavaan oikeaan kotiin: sijaiskotiin.
T. Kuusipuun Kaija
Myös pitää tehdä rekisteri noista sossutantoista jotka tehtailee perättömiä rakisteritietoja.Myös pitää huostata niiden lapset koska eiväthän ne kykene hoitamaan lapsiaa koska eivät tiedä mikä on oikein tai väärin.
Sossujen lapsistahan saattaa tulla pian yhteiskunnan pohjasakkaa.Minulla ainiskin tulee huoli sossujen kyvystä hoitaa lapsiaan.
Moni noista tantoista vielä kulkee vanhoissa rikoissa joka tietysti huolettaa koska eivät kykene huolehtimaan itsestään niin miten pystyvät huolehtimaan edes omista tenavistaan.
Jaa näkyyhän noita sossujenkin muksuja kulkevan minun mielestä aika epäkelpo vaatteissa.
kiusaamistapauksista pidettäisiin rekisteriä. Itse olen tehnyt lastensuojeluun aloitteen kiusaajien kotiolojen tutkimisesta. Turhan usein käy niin, että kiusattu joutuu lastensuojelun suurennuslasin alle ja pahimmassa tapauksessa huostaanotetuksi kun ei uskalla mennä kouluun. Jokainen terveellä järjellä ajatteleva tajuaa että kiusaaja, siis se jolla on syystä tai toisesta tarve tehdä toisen elämä helvetiksi, on oikeasti se joka tarvitsee lastensuojelun ammattilaiset selvittämään ongelmia. Eihän kukaan normaali ihminen halua tieten tahtoen tehdä toiselle pahaa. Kiusaajalla täytyy siten olla todella paha olo, joko niiden kauniiden kulissien takana kotona tapahtuu jotain hirveää tai pentuparka on muuten vaan häiriintynyt. Nykypäivänä vaan on helpompi huostata se uhri, kenties köyhän yksinhuoltajaperheen lapsi, jolla ei ole viimeisen muodin mukaiset vaatteet kuin kiusaaja, joka kenties tulee pikkupaikkakunnan kunnanhallituksen jäsenen ulkokultaisesta kodista. Odottelen mielenkiinnolla kuuluuko aloitteestani mitään.
mutta se sellane rekisteri o laitton. siitä voip saaha sakot taikkas 2 vuottas vankkeutta jos sellast resupekka rekisteri koulusa ylläpittäs. varos va kaija etteis su omas kersas jouvu mihikkä kenkkä rekisteriis. voip käyä ni ettet niit sit seuraava vuotte nääkkäs.
resupekkarekisteri... Olet mainio kirjoittaja, kuka lienetkin. Vakava asia sinällään, mutta kirjoitit niin hauskasti että nauroin yksikseni täällä kotona. Hui, toivottavasti kukaan ei ikkunasta nähnyt... pikkukylällä syntyisi huoli, että nyt se akka on seonnut lopullisesti... täytyy loputkin lapset huostata.
siinä tilanteessa kun huostaanotettu lapsi tulee kouluun todella huonoissa vaatteissa? Ressukkaa kun ei voi uudelleen huostata ja se sijaispaikan vaihtokin on monesti vaikeaa.
Meillä esim. kävi niin että lapsen ulkoinen olemus romahti sen jälkeen kun hänet kotoa vietiin ja ammatilliseen perhekotiin sijoitettiin. No joo, tosin jo huostaanottopäätöksessä luki, että kotioloissa ei ole syytä huostaanottoon. Joka tapauksessa ennen niin siististi ja hyviin vaatteisiin puettu lapsi joutuikin käyttämään perhekodin kirpputorilta hankkimia vaatteita ja hän häpesi niitä suunnattomasti. Onneksi sitä perhekotikärsimystä ei kestänyt kauan, eikä tuo vaatepuoli todellakaan ollut paikan puutteista suurin. Jäi vain ihmetyttämään, että eikö todella yli 200 € vuorokauteen lapsesta nettoava perhekoti ole kykenevä hankkimaan kunnollisia vaatteita... etenkään kun huonot vaatteet tuntuu olevan tavis-perheille yksi huostaanoton syy.
Toinen kysymys, mikä mieleeni tuli tästä "resupekkarekisteristä", kuten eräs tuolla hauskasti nimitti. Kuinka moni erottaa jopa pari sataa maksavat, valmiiksi reikäiset trendifarkut huolenpidon puutteessa reikiintyneistä halppis-farkuista, noin niinkuin käytännössä. Taitaa olla yhtä ja samaa hömppää nämä rekisterit, kuten on Suomessa koko lastensuojelu. Eihän se ole kuin valtavia tulonsiirtoeriä bisneksestä toiseen. Kukaan ei aidosti ja oikeasti välitä huostatuista lapsista, muut kuin heidän vanhempansa.
hankkimaansa vaatetta ja mitä enemmän kasvavat lapset perii toisiltaan pieneksi käyneitä vaatteita, sitä kauemmin luonto säästyy, kaatopaikat ei täyty ja lapsilla on mahdollisuus elää täällä.
Resupekkojen elämäntapa säästää luonnonvaroja ja pelastaa ilmastonmuutokselta.
sijaisperheessä elivät niin oliko sukkia lainkaan jalassa tai kenkiä.. niinkuin vanhin poikani kulki ilman kenkiä sitten hiukan ennen lumeen tuloa jolloin sai kengät jalkaansa.. no keskimmäisellä ei talvi takkia vaikka pakkasta 20 astetta vaan pelkkä college pusero päällä koulua kävi niinkuin vanhin poikanikin.. Niin minä sentään puin lapset mutta sijaisperhe ei ei edes ostannut vaatteita joita olisi tarvinnut ja liikunta tunnille vaadittiin luistimia niin sij.perheen äiti miksi ostaa kun ei käytä kuin muutaman kerran? Niin ja meiltä vanhemmilta vaaditaan joka vuosi katsomatta sitä kuinka nuori kasvaa.. joka vuosi jos ei kuukausi osta uudet ja millä rahalla?
suoraankin saman rahan ja lapset ja nuoret sais jäädä omaan kotiin..... pitäähän näitä maan KÖYHIÄ auttaa kunnissakin, niin että varmasti saavat laajennuksensa ja ison tila-autonsa hankittua ....
turhaa lapsia ja nuoria on siinä rahan siirron välikappaleena käyttää.
loistoidea! Mikä säästökuuri! Mietipä, kun kaikki sijaistahoiksi haluavat saisivat ne rahat ilman että heille lapsia sijoitetaan... Perhekotien äidit voisivat ostaa hevosia ilman että heidän tarvitsee vaivautua lapsia ns. hoitamaan. Ai niin, niissä tapauksissa ilmainen tallityövoima poistuisi. No, valtiovaltahan voisi järjestää sellaisia viikonmittaisia työelämääntutustumisjaksoja näihin paikkoihin, niin eivät perhekodit menettäisi mitään. Ja mietipä vielä mikä todellinen säästö syntyisi, kun esim. perhekodeissa nykyisin traumatisoituvia lapsia ei tarvitsisi terapioida vuosikausia tuon "hoidon" jälkeen, niinkuin nykyisin tarvitaan. Ihan irvistelemättä, kyllä on tämä nykyinen lastensuojelu syvältä! Milloinkahan tulee aika että herätään näkemään tämä mieletön rahastus. Money for nothing! Olen useasti todennut, että esim. sen ammatillisen perhekodin tarjoamaan "hoitoon", missä oma lapseni muutaman kuukauden joutui kitumaan, kykenee kuka tahansa yksinhuoltaja mennen tullen. Ja sinne sijoitetut lapset olisivat varmasti "päässeet" tuohon resupekkarekisteriin, kirkkaasti.
palaavan lapsikarjan korvaan niitatuilla merkeillä, sellaisilla huomiovärisillä muoviläpyköillä, jota lehmätkin käyttää, niin aina voitaisiin todistaa mistä sijaisperheen rahat tulee, niin rahalähteen selvittämisestä ei tulisi sijaiskodille ongelmaa.
muistavat tai kirjoittavat paperinpalaselle ko. kiusaamistapauksissa olleiden nimet.
tulisikin huostarekisteriksi niille kiusaajapiruille. Onneksi yleinen mielipide on kääntymässä siihen suuntaan, että kiusaajien kodit pitäisi syynätä lastensuojelun taholta ja tarkasti.