Pokeri pienillä panoksilla = Bingoa

aefjowrhjirhjo

Helvetin helvetti kun ottaa päähän. Nimittäin mikroliimiteissä pelaaminen. Porukat tuntuu sitten maksavan ihan millä vaan. Viimeks tänään oli tilanne jossa en tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa. Meikälle kallepari käteen, korotan 4x ison blindin eli 40 senttiin (panokset siis 0,5/0,10 ellei se tullut jollekkin vielä selväksi). Kaks kaveria maksaa. Floppi tulee Q 9 2, kaikki eri maata. Lyön potillisen, toinen foldaa kun taas toinen heittää all in. Mietin hetken aikaa, mutta päätin kuitenkin maksaa. Turn 2, river 7, vaikka ei niillä ei ollut juurikaan väliä, sillä maksaneella kaverilla oli kädessään 9 2. Olisinko voinut pelata käden eri tavalla, esim korottamalla enemmän ennen floppia? Joka tapauksessa 9 2os:llä ei mielestäni pitäisi maksaa edes isoa blindiä...juuri tästä syystä VIHAAN mikroliimiteillä pelaamista. Suuremmilla panoksilla pelataan pokeria, pienemmillä lottoa tai bingoa.

6

790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Salainen_Agentti

      Minä ainakin olen riemuissani saadessani kalleparille maksuja 92o:lta. Vituttaahan se, kun kerran kahdestakymmenestä kaveri vetää ohi, mutta sen 19/20 sinä voitat jaon.

    • The Rat

      > korotan 4x ison blindin
      Vai
      > eli 40 senttiin

      Eiköhän maksu olisi ollut yksi iso blindi = 10 senttiä. Jos korotit 40 senttiin, korotit 30 senttiä.

      Mikäs nyt se virallinen linja on?

      Korotuksesi jälkeen pöydässä oli siis 40 10 5 = 55 senttiä. Katsominen maksoi 40 senttiä, lukuunottamatta blindeja. Oliko kenties 29o maksaja isossa blindissa?

      Kyllä minä maksan roskallakin, jos vastustajat pelaavat ylitiukkaa ja halvalla näkee. :)

      • .............

        Niin ja jos se 92 limpannut oli isossa blindissä, niin siin välissä on ollut se yks limppari. Eli potti on ollut 9.5 bb ja tarvinut maksaa vain 3 bb. Sekä monsteri osuman implareiksi on voinut laskee teidän stakit, koska tolla tasolla tuskin kukaan pääsee yliparistaan eroon.
        Aika selkee homma.


      • lowroller31
        ............. kirjoitti:

        Niin ja jos se 92 limpannut oli isossa blindissä, niin siin välissä on ollut se yks limppari. Eli potti on ollut 9.5 bb ja tarvinut maksaa vain 3 bb. Sekä monsteri osuman implareiksi on voinut laskee teidän stakit, koska tolla tasolla tuskin kukaan pääsee yliparistaan eroon.
        Aika selkee homma.

        Ei 92o:lla korotuksen maksaminen paskasta positiosta voi mitenkään olla voitollinen peli. Ei tietäänkään voida olettaa, että niin kuin nyt se sattui osumaan lähes parhaalla mahdollisella tavalla, että nyt sielä on vastassa se AA, KK tai QQ. Tällä kädellä ei todellakaan saa vihun stäkkiä niillä harvoilla kerroilla kun se osuu. Nyt kävi hyvä tuuri ja 92o-kaveri pääsi arpomaan kalleja vastaan 3:1-johdossa, joka vieläpä tällä kertaa piti.


    • Näin meillä

      4xbb on stand avaus normaalipöytään. Löysään pöytään tottakai sun pitää avata KK lla enemmän eli sinun pitää osata säätää korotuksia sen mukaan mikä mihinkin pöytään toimii. Käsillä jotka toimii parhaiten yhtä pelaajaa vastaan pitää lyödä niin paljon pf että saat sen yhden vastaan. Eli katsele pöydässä miten paljon maksajia millekkin pf lyönnille näyttäisi tulevan niin saat käsityksen mikä on hyvä avaus kyseiseen pöytään. Avauksen suuruus siis riippuu täysin pelikavereista.

      Ei sillä ole merkitystä mikä taso on. Jos et voita pienissä et varmasti isommissakaan. Matemaattisesti homma toimii samalla tavalla mutta tottakai omaa peliä joutuu muuttamaan sen mukaan minkälaisia vastustajia vastassa on.

      92 kädelle nyt en kyllä lähtisi implareita laskemaan tottakai fold pf. Aivan höpöä missään tilanteessa pelata tuommoisia pitää flopata kaksi paria tai jonkinnen setti eikä sen mahdollisuus taida olla niin hyvä että imparit riittää kun et sillä kahdella parillakaan voi olettaa aina voittavasi tai saavasi vastustajalta kaikkea sisään.

      Eli aivan suosiolla vaan roskat pakkaan on voittavaa peliä.

    • ossiT

      näissä pitää nimenomaan pelata entistä löysemmin ja lyödä kaikki vaan peliin tollasta vastaan niin rahat on lopuksi sulla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      429
      2685
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      84
      2005
    3. 158
      1551
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      63
      1466
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1426
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      499
      1246
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      144
      1042
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      50
      1034
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      912
    10. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      892
    Aihe