Moi!

Kohta lähetään---------

Olen pitkään miettinyt ja järkeillyt tätä lestojen elämää, ja mitä enemmän miettii sitä hullummalta alkaa tuntua. Alkaa tuntumaan että tämä on aivopesua, kyllähän jos pienestä pitäen on samaa asiaa jankattu, oli se sitten mikä tahansa, uskoo siihen. Eihän se voi pitää paikkansa että tämä pohjoinen pieni lestayhteisö on ainoa joka sinne taivaaseen pääsee. Mihin joutuu nämä miljoonat muut "uskovaiset"? Ja tämä lestojen lauma ja yhteisöelämä on todella rasittavaa, yksin ei saisi elää, pitää joka viikko raahautua seuroihin, pitää yhteyttä ja osallistua suvun ja kavereiden "massatapatumiin" Alkaa pikkuhiljaa väsymään. Olisihan se elämä oikeasti helpompaa kun ei olisi ikinä kuullutkaan lestadiolaisista. Nuorena tuli elettyä myös maailmassa, eikä se lainkaan hullua ollut, olihan joskus morkkis, mutta kun miettii nykyistä siveää eläämää, oli tuo maailman elämä jotenkin helpompaa, Lestojen elämä on liian yhteisölistä. Ja jää tässä kiltissä elämässä niin paljon mahdollisuuksia ja asioita paitsioon..
En tiedä mitä tässä tekis, lähteä vai ei?

4

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Friend

      anuksesta. Häivy!

    • huomannut

      millaista joukkosuggestioon ja aivopesuun perustuvaa pelleilyä vanhoillislestadiolaisuus on. itseä korotetaan taivaisiin ja muut uskovaiset tuomitaan helvettiin. :((

    • Ehdoton ohje

      Nosta kytkintä heti, kun se vain on mahdollista.

    • >Eihän se voi pitää paikkansa että tämä pohjoinen pieni lestayhteisö on ainoa joka sinne taivaaseen pääsee."
      >

      "Raamattu kyllä puhuu pienestä joukosta, Jeesus sanoi että: Älä pelkää pieni joukko sillä minun isälläni on hyvä tahto antaa teille valtakunta."

      Älä kysy minulta Raamatun kohtaa, näin totesi joku SRK:n johtoryhmän jäsenistä YLE:n dokumentista "Ainoa oikea jumala". Dokkari löytyy ainakin Youtubesta ellei sitten Yle Areenasta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45198
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25976
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      164
      10791
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9481
    7. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      9383
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8468
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe