8.01.2009 klo 12:46 (päivitetty ke 15:42) Kauppalehti
Suomen Toyota kertoo, että markkinoilta vedettävissä Yaris-mallin autoissa on vikaa pelkästään oven sivupalkissa. Pakoputkistossa vikaa ei ole havaittu. Maailman suurin autonvalmistaja ilmoitti tänään joutuvansa vetämään takaisin markkinoilta yli 1,3 miljoonaa autoa.
Suomen Toyota kertoo, että markkinoilta vedettävissä Yaris-mallin autoissa on vikaa pelkästään oven sivupalkissa. Pakoputkistossa vikaa ei ole havaittu. Maailman suurin autonvalmistaja ilmoitti tänään joutuvansa vetämään takaisin markkinoilta yli 1,3 miljoonaa autoa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
seuraavista vioista: Vikaa on auton sivupalkissa, jossa kulkevat etuistuinten turvavyöt. Kolaritilanteessa palkissa oleva äänenvaimennukseen käytetty muoviosa saattaa sulaa ja syttyä palamaan kitkan takia.
Toinen vika koskee EGR-venttiiliä, jolla kierrätetään osa pakokaasuista pakosarjasta takaisin moottoriin. Venttiili voi rikkoutua, jolloin auto ei läpäise päästömittausta katsastuksessa.
- Autojen omistajat tulevat saamaan kirjeen, jotta he voivat varata ajan muoviosan poistoa varten. Se vie vain joitakin minuutteja, joten korjaus voidaan tehdä asiakkaan odottaessa, sanoo tiedotuspäällikkö Bengt Dalström Ruotsin Toyotalta.
kerrottavan, että se muutama minuutti tarkoitta sen vian korjaamisen osalta 40 minuuttia. Mahdollinen egr-venttiilin korjaus on sitten vielä erikseen.
Tiedottaako myös Suomen Toyota asiasta vai pitääkö alkaa seuraamaan Ruotsin tiedotusta? Toimiiko se paremmin?
netissä puhutaan asiasta jo tarkemmin, siellä puhutaan viallisista turvavyön kiristimistä joka voi sulaa ja syttyä toimiessaan. Onko suomalainen maahantuoja edelleenkin hiljaa asiasta? Kyseessä ei taidakaan olla pelkkä muoviosan poista vaan kiristimen vaihto?
samaa asiaa tuosta turvavyön kiristimen viasta.
Lähde
http://www.caradvice.com.au/21310/toyota-to-rec...
The recall concerns the pre-tensioning device on seat belts that may melt or catch fire in some collision situations. On some models, there’s also concern that the exhaust pipe will crack under extreme heat.
se on,kaikkien toyotien kaikki viat ovat vain kateellisten puhetta ja panettelua.minäkin olen niin saatanan kateellinen kun liikennevaloissa kolme vuotta vanhan 7-bemarini viereen ajaa joku onnekas yariksellaan....
eiköhän tojo-miehenkin pitäs tunnustaa et toyotakin on vain auto ja siinäkin voi olla vikoja.