Susi säikäytti hevoset Jumesniemellä

jouhittako

29.01.09

Susilauma hätyyttelee eläimiä Jumesniemen kylällä Hämeenkyrössä.

Hiljattain kaksi hevosta ryntäsi laitumelta aitojen läpi susien säikyttämänä. Hevoset juoksivat vauhkoina pihaan. Kun tallinovet saatiin auki, hevoset menivät heti turvaan omaan talliinsa.

- Metsästä tuli sudenjäljet laitumelle, kertoo ravihevosia pitävä Heikki Järvensivu.

Metsäinen alue on Hämeenkyrön, Mouhijärven ja Nokian rajamaastossa.

Metsästäjät ovat varoitelleet alueella liikkuvasta viiden suden laumasta jo ennen joulua.

Joulunaikaan susilauma tappoi koiran melkein pihaan Nokian Siurossa, joka on vain muutaman kilometrin päässä Jumesniemestä.

Koiranomistaja löysi lemmikkinsä raadeltuna noin 200 metrin päästä omakotitalostaan. Koiran ja jäljet kuvaamassa käyneet poliisit totesivat tuolloin, että kysessää ovat todennäköisesti ollut susi.

6

1319

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itäsuomi

      onneks olkoo!mahtaa olla kivaa tiedossa noiten hukkien kanssa,kaikkien kotielukoiden kanssa saa olla täst etiäpäin valppaana.

    • Suden ystävä

      Mikähän susi se semmonen olisi, joka ei yhtä hevosta saisi säikytettyä? Susia lisää tähän maailmaan. Silloin saisi kaltaisesi itkijähysteerikot lisää aihetta itkujen vääntämiseen.

      Oikea luonnon ystävä ajattelee, jotta maistuu sudelle hevosenkin liha. Raateleva susi on mahtava osoitus luonnon suuruudesta. Turha itku ja krokotiilin kyyneleet eivät kuulu luontoon. Sen sijaan suden raateluhammas on kuin kultakimpale. Raadelkoon susi vaikka koiraa tai hysteerikkoapinaihmistä, niin se on täysin oikeutettua. Tyhmä ihmisporsas vähät ymmärtää, mikä on luonnon kannalta edullisinta. Toista ovat fiksut, kuten esim. minä ja muut oikeat luonnon ystävät.

      • pitkään miettinyt

      • ripulipaskalla
        pitkään miettinyt kirjoitti:

        kuka oikein olet. Nyt se selvisi.
        http://img-nex.theonering.net/images/centrum_gollum.jpg

        heeeheheeeeee


      • Tetsa

    • virsi kaunis,

      Kaatolupia susille kun tulevat pihoihin tai laitumille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      246
      772
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      655
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      37
      620
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      538
    5. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      427
    6. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      424
    7. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      416
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      27
      406
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      37
      387
    10. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      41
      371
    Aihe