Susi säikäytti hevoset Jumesniemellä

jouhittako

29.01.09

Susilauma hätyyttelee eläimiä Jumesniemen kylällä Hämeenkyrössä.

Hiljattain kaksi hevosta ryntäsi laitumelta aitojen läpi susien säikyttämänä. Hevoset juoksivat vauhkoina pihaan. Kun tallinovet saatiin auki, hevoset menivät heti turvaan omaan talliinsa.

- Metsästä tuli sudenjäljet laitumelle, kertoo ravihevosia pitävä Heikki Järvensivu.

Metsäinen alue on Hämeenkyrön, Mouhijärven ja Nokian rajamaastossa.

Metsästäjät ovat varoitelleet alueella liikkuvasta viiden suden laumasta jo ennen joulua.

Joulunaikaan susilauma tappoi koiran melkein pihaan Nokian Siurossa, joka on vain muutaman kilometrin päässä Jumesniemestä.

Koiranomistaja löysi lemmikkinsä raadeltuna noin 200 metrin päästä omakotitalostaan. Koiran ja jäljet kuvaamassa käyneet poliisit totesivat tuolloin, että kysessää ovat todennäköisesti ollut susi.

6

1278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itäsuomi

      onneks olkoo!mahtaa olla kivaa tiedossa noiten hukkien kanssa,kaikkien kotielukoiden kanssa saa olla täst etiäpäin valppaana.

    • Suden ystävä

      Mikähän susi se semmonen olisi, joka ei yhtä hevosta saisi säikytettyä? Susia lisää tähän maailmaan. Silloin saisi kaltaisesi itkijähysteerikot lisää aihetta itkujen vääntämiseen.

      Oikea luonnon ystävä ajattelee, jotta maistuu sudelle hevosenkin liha. Raateleva susi on mahtava osoitus luonnon suuruudesta. Turha itku ja krokotiilin kyyneleet eivät kuulu luontoon. Sen sijaan suden raateluhammas on kuin kultakimpale. Raadelkoon susi vaikka koiraa tai hysteerikkoapinaihmistä, niin se on täysin oikeutettua. Tyhmä ihmisporsas vähät ymmärtää, mikä on luonnon kannalta edullisinta. Toista ovat fiksut, kuten esim. minä ja muut oikeat luonnon ystävät.

      • pitkään miettinyt

      • ripulipaskalla

      • Tetsa
        pitkään miettinyt kirjoitti:

        kuka oikein olet. Nyt se selvisi.
        http://img-nex.theonering.net/images/centrum_gollum.jpg

        Sama kaveri on pyörinyt meilläkin päin. Tyyppi ei oikein ole tältä planeetalta.


    • virsi kaunis,

      Kaatolupia susille kun tulevat pihoihin tai laitumille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      288
      26874
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      48
      2294
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      201
      1630
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      154
      1550
    5. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      35
      1341
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      34
      1311
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1018
    8. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      932
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      89
      869
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      81
      810
    Aihe