flunssa ja alkuraskaus

Hei!

Osaako kukaan sanoa aiheuttaako kuumeinen flunssa alkuraskaudessa haittaa? Itsellä kuumetta jo kolmatta päivää ja poskionteloihin pukkaa räkää.. Voiko sama virus jotenkin aiheuttaa vaaraa masuasukkaan kehitykselle? Kyseessä siis rv 5 1.
2280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Voit olla huoletta! Ei tavallinen flunssa tee mitään masuasukille.

Älä kuitenkaan käytä lääkkeitä tarkistamatta niiden sopivuutta. Särkylääkkeistä panadol sopii odottajalle, muista (esim. jostain nenäsuihkeista tms) en tiedä. Apteekista osaavat neuvoa tässä lääkeasiassa.

Jos kuume nousee todella korkeaksi tai jatkuu hirmuisen pitkään, niin ota yhteys neuvolaan varmuuden vuoksi.

Äänestä
  • Kiitos asiallisesta vastauksesta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nuhanenä-09 kirjoitti:

Hei!

Osaako kukaan sanoa aiheuttaako kuumeinen flunssa alkuraskaudessa haittaa? Itsellä kuumetta jo kolmatta päivää ja poskionteloihin pukkaa räkää.. Voiko sama virus jotenkin aiheuttaa vaaraa masuasukkaan kehitykselle? Kyseessä siis rv 5 1.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu