Jos pääkaupunkiseudun toteutuneet hinnat eivät vuodessa ole pudonneet yli 10%, lopetan tällä palstalla kirjoittamisen ainiaaksi, vien metaanilla kyllästetyn soffani ongelmajätelaitokselle ja ostan asunnon.
Jos taas romahdus on jo yli 10%, palstan tuulipuvut sitoutuvat ottamaan valokuvan tyhmästä naamastaan ja postaamaan sen johonkin webbipalveluun, missä tiliä tekevät tuhnuttajat voivat naureskella ihmisten loputtomalle typeryydelleen.
Sitoudun omasta puolestani vetoon, jos saan 5 tuulipukua mukaan. Kiinni veti?
Jos taas romahdus on jo yli 10%, palstan tuulipuvut sitoutuvat ottamaan valokuvan tyhmästä naamastaan ja postaamaan sen johonkin webbipalveluun, missä tiliä tekevät tuhnuttajat voivat naureskella ihmisten loputtomalle typeryydelleen.
Sitoudun omasta puolestani vetoon, jos saan 5 tuulipukua mukaan. Kiinni veti?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eipä juuri vähempää voisi kiinnostaa mitä pääkaupunkiseudulla maksetaan, mutta veikaan että koko maan Q4 -> Q4 on +1%.
Mutta voin ihan mieliksesi osallistua vetoosi.
hinnanpudotus edelliseen Q/2008 -kvartaaliin on varmaan noin -6%:n luokkaa, ja vuoden takaiseen -1%n luokkaa.
Puhummeko siis pääkaupunkiseudun kaikkien julkaisussa näkyvien toteutuneiden kauppojen keskihinnan reaalisesta muutoksesta Q4/2007 -tilastoon verrattuna?
Veikkaan -7%.
Euromääräinen pudotus ehkä 3-4%
Onhan tuo arvaus vähän alakanttiin. Katsotaan.
Tuhnumaista logiikkaa. Jos hinnat putoavat vähän, ostetaan asunto. Jos paljon, jatketaan tuhnuttamista.
Hyvä poika, ota keksi.
"Jos taas romahdus on jo yli 10%, palstan tuulipuvut sitoutuvat ottamaan valokuvan tyhmästä naamastaan ja postaamaan sen johonkin webbipalveluun, missä tiliä tekevät tuhnuttajat voivat naureskella ihmisten loputtomalle typeryydelleen. "
Jos pitää jollekin nauraa niin katso vaan peiliin.. veikkaan nimittäin, että ensiasunnon (pienen) ostaja ei ole tehnyt hirmu tiliä vuoden tufnutuksella.. ja menetetty summa tietysti kasvaa tufnuttelun pitkittyessä. Tämä tilanne nimittäin näyttää yllättävästi siltä, että pienten asuntojen hinnat ei ole hirveästi pudonneet ja nykyisestä tilanteesta voikin hyötyä enemmän isosta isompaan vaihtava.
Olisi kiva jos joku koodaisi pienen tufnuttelukoneen johon pikkukarit voisi syöttää tuhnuttelun aloituspäivämäärän sekä kiikarissa olevan asunnon koon ja paikkakunnan .. kone laskisi sitten suoraan menetetyn rahasumman ja esim arvostelisi tuhnutussuorituksen parilla sanalla.
Kaipa nyt kouluja vähän käynytkin osaa yksinkertaisia prosenttilaskuja laskea. Se linkki jota tarkoitat ei huomioi ollenkaan asuntojen arvon alenemista, vaan olettaa arvonnousun vähintään inflaation suuruiseksi.