Excel, Word- ja PowerPoint-tiedostojen avaaminen

Windows Vistaan tulee sen OutlookExpress-sähköpostiohjelmalla Excel-, Word- ja PowerPoint-tiedostoja, jotka aukeavatkin Windowsin mukana tulevan paketin (ei Office)esim. taulukkolaskenta-ohjelmalla eivätkä näy oikein. Miten saan esim. Excel-tiedoston kytkettyä niin että ne aukeavat auoraan sähköpostilla OpenOfficen Calc-ohjelmalla?
Kiitos etukäteen
Tidoton
22116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

En ole ihan varma mistä on kyse mutta itse kun sain uudemmalla 2007 versiolla tehdyn mail. liiteen jota minulla ei siis ollut kone tarjosi minulle jotta ohjelma aukeaisi Power Point, Exsel, Microsoft works ( Eng. ) osaa avatakseni liitteen .

Sain mail. > avasin liiteen ( ei avautunut vaan suoraan hopea vadille tuli auki Microsoft sivu ) > otin tuon Power Poin Office, Exsel, Microsoft Works ( Eng. ) osan > latasin osan .

Näin liite joka oli tehty Power Point Office 2007 avautui Power Point 2,4 ohjelmalla .

Sähköpostipalvelin Saunalahti .

Äänestä
  • Terve, kiitos tuesta. Oman ongelmani sain ratkaistua näin (toimii sekä XP:ssä että Vistassa): Tallensin sähköpostin liitteenä olleen Excel-tiedoston kovalevylle. Sitten menin ko. tiedostolle kohdekansioon, näpäutin sitä hiiren oikealla näppäimellä, sitten pudotusvalikosta valitsin "Avaa sovelluksessa", seuraavana avautuvassa valikossa valitsin "Valitse ohjelma...". Sitten seuraavassa valikossa valitsin "Suositellut ohjelmat:". Valitsin "scalc" (OO:n taulukkolaskelmaohjelma). Lisäksi lisäsin ruksin ruutuun ""vaa tämäntyyppistet tiedostot aina valitussa sovelluksessa". Lopuksi vain OK-näppäintä, ja pitäisi toimia :)
    Tiedoto2

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiedoton2 kirjoitti:

Windows Vistaan tulee sen OutlookExpress-sähköpostiohjelmalla Excel-, Word- ja PowerPoint-tiedostoja, jotka aukeavatkin Windowsin mukana tulevan paketin (ei Office)esim. taulukkolaskenta-ohjelmalla eivätkä näy oikein. Miten saan esim. Excel-tiedoston kytkettyä niin että ne aukeavat auoraan sähköpostilla OpenOfficen Calc-ohjelmalla?
Kiitos etukäteen
Tidoton

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu