Palmu, murharyhmä

blackmagicwoman

Löysin kirjan nimeltä "Kuvat kertovat - PALMU, MURHARYHMÄ", kirjoittanut Teemu Rinne, julkaistu vuonna 2003, mutta tapahtumat sijoittuvat 1980-luvulle. Päähenkilönä on ylietsivä Johan Mikael Palmu, kuuluisen komisario Palmun veljenpoika. Lainaus takakannesta:

"Kirjailija Teemu Rinne kuuluu tunnettuun Rinteen teatterisukuun. Hänen isosetänsä Joel Rinne teki Mika Waltarin luomasta Komisario Palmun hahmosta unohtumattoman tulkinnan valkokankaalle. Teemu Rinne esiintyi myös itse viimeisessä filmatisoinnissa."

Kirja oli ihan hauska ja siinä oli Waltarin Palmu-kirjojen tunnelmaa. En pistäisi pahakseni, jos Rinne haluaisi jatkaa ylietsivästä komisarioksi ylennetyn Johan Palmun seikkailuja. Muuten Palmuista: luin "Kuka murhasi rouva Skrofin?". Erikoinen motiivi, mutta tavallaan uskottava. Palmu-elokuvia en ole koskaan nähnyt eikä telkkariakaan ole ollut aikoihin. Milloinkahan ne näytetään seuraavan kerran uusintana, voisin pyytää vanhempia nauhoittamaan? Videovuokraamosta en usko niitä löytäväni, kirjastosta en ole vielä kysynyt.

3

1127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näitä

      löytyy ainakin videona , ja joku DVD: näkin.
      Tuskin ihan heti tulee toosasta.
      On myös tehty DVD, missä on kolme viimeistä Palmua yhdessä, ja sen voi tuurilla löytää jostakin.

      Luin myös joskus uteliaisuuttani tuon Teemun kirja , ja ei se muistaakseni ihan huono ollut.

      • Nenä kirjassa

        Jos en ihan väärin muista, niin Palmu-elokuvat on myynnissä YleShopissa, jos ihan omaksi haluaa ostaa. Ja eiköhän ne Palmut taas esitetä tv:ssä jonkun ajan kuluttua. Itselle ei ole vielä päässyt kertymään niin hirveästi elinvuosia, mutta Palmut on tullut katsottua tv:stä tosi monta kertaa ja ne varmasti esitetään taas uusintoina lähivuosien aikana. Minulla on Palmut dvd:llä ja katsoinkin niitä juuri pari päivää sitten. Hyviä elokuvia ja kirjoja. Tuota "uutta" Palmua en olekaan lukenut, kiitos vinkistä.


      • Onhan nuo palmut edelleen Anttilan hyllystäkin löydettävissä. Hintakin taisi olla tullut pikkuisen alas päin.

        Rinteen kirjan olen joskus nähnyt, mutta se on vielä lukematta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      274
      3431
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1893
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      29
      1549
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1431
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      138
      1083
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1024
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      67
      983
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      87
      825
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      717
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      706
    Aihe