Mihin aikaan halvinta?

matkaa suunnitteleva

Suunnittelen matkaa Mauritiukselle. Minulla olisi muutama kysymys.
Eli.
1. Mihin aikaan on halvinta mennä Mauritiukselle? Että olisi kuitenkin lämmintä.
2. Lapsia kiinnostaa tieto, että kuinka kirkasta vesi on?
3. Mihin aikaan on kaikista lämpimintä?
4. Kestääkö lento todella noin. 13h?

Kiitos erittäin paljon jo etukäteen.

8

3397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kroisos 2

      Muutama vastaus sinulle;
      1. (Mihin aikaan on halvinta mennä Mauritiukselle? Että olisi kuitenkin lämmintä)
      Vastaus; Mauritiukselle ei ole halpoja matkoja. Mauritiukselle kannattaa matkustaa marras-helmikuun välissä jos haluaa lämmintä säätä

      2. Lapsia kiinnostaa tieto, että kuinka kirkasta vesi on?
      V; Vesi ei ole ihan niin kirkas kun vesilasissa mutta kirkasta on. Ei sameä eikä mutainen muutenkaan. Ja se on lämmin.

      3. Mihin aikaan on kaikista lämpimintä?
      V; http://www.wunderground.com/cgi-bin/findweather/getForecast?query=zmw:00000.1.61990&hourly=1&yday=25&weekday=Maanantai

      4. Kestääkö lento todella noin. 13h?
      V; Lento kestää todellakin se 14h. Joskus kestää jopa 20 tuntia. Eli jos pieniä lapsia mukana matkassa niin kannattaa varata heille tekemistä lentokoneessa.

      • matkaa suunnitteleva

        Kiitoksia erittäin paljon vastauksista! Mauritius on kyllä kallis kohde, mutta eikös netissä suffailemalla pomppaa aina välillä esiin yllättävän halpoja matkoja? Kuulin että yksi tuttuni pääsi Mauritiukselle viikoksi n. 450 euroa lento, mutta hotelli piti kyllä itse hommata. Onko tämä mahdollista?


      • jos osaa etsiä
        matkaa suunnitteleva kirjoitti:

        Kiitoksia erittäin paljon vastauksista! Mauritius on kyllä kallis kohde, mutta eikös netissä suffailemalla pomppaa aina välillä esiin yllättävän halpoja matkoja? Kuulin että yksi tuttuni pääsi Mauritiukselle viikoksi n. 450 euroa lento, mutta hotelli piti kyllä itse hommata. Onko tämä mahdollista?

        siis 450€/suunta voi olla mahdollista, halvimmat mitä itse olen löytänyt menopaluu 1200€. Majoitusta on tarjolla runsaasti. Sisämaasta saat esim n.100 neliön villan n. 200€/viikko ja rannalta tuplat. Mut pitää muistaa et majapaikan osoite pitää olla tiedossa ennen maahan saapumista. Täs yksi hyvä linkki majoitukseen:
        www.homeaway.com tai it. Ei tartte maksaa vasta kuin paikanpäällä..


      • Joulukuussa08 käynyt
        matkaa suunnitteleva kirjoitti:

        Kiitoksia erittäin paljon vastauksista! Mauritius on kyllä kallis kohde, mutta eikös netissä suffailemalla pomppaa aina välillä esiin yllättävän halpoja matkoja? Kuulin että yksi tuttuni pääsi Mauritiukselle viikoksi n. 450 euroa lento, mutta hotelli piti kyllä itse hommata. Onko tämä mahdollista?

        Varmaankin mahdollista, mutta me olimme joulukuussa 08 Finnmatkojen järjestämällä reissulla edullisimpaan aikaan (le Coco Beachissa) all inclusive kuului hintaan ja hinta oli 2250/hlö. Onneksi meillä oli AI, sillä laskimme, että ruoat ja juomat (emmekä edes "ryypänneet" reissussa) olisivat maksaneet meille kahdelle reilun tonnin! Kallis paikka! Mutta kokemuksen syvällä äänellä voimme suositella (olemme käyneet Kuubat, Domikset, Australiat, Egyptit, puhumattakaan Välimeren maista molemmin puolin) että Mauritius on huippu, niiiiiiiiiiin ihana, että sinne on päästävä joskus uudestaan (nyt edessä vaan Panama). Toivottavasti pääsette matkaan!


    • lepako

      Lomailin juuri pari viikkoa sitten Mauritiuksella, joten pystyn muutamaan kysymykseesi vastaamaan. Halvimmasta ajankohdasta en tiedä, mutta Mauritiukselle mentäessä hotellin tähtimäärä tuntuu vaikuttavan hurjasti matkan kokonaishintaan. Lämpimintähän siellä on näihin aikoihin, kun meillä on talvi, koska siellä on silloin kesä.

      Vesi siellä on niin kirkasta, että näkyvyys on todella hyvä. Snorklaaminen onnistuu erinomaisesti ja tuottaa myös elämyksiä. =)

      Ja mitä tulee lennon pituuteen, ni se todellakin kestää. Itse matkustin Pariisin kautta, jossa oli koneen vaihto. Lento Pariisista Helsinkiin kesti 3 h ja Pariisista Mauritiukselle 11 h eli lentomatkoihin meni 14 h ja siihen päälle pienet odottelut. Istumalihaksia kysyttiin ja hyvät tukisukat olivat pelastus.

      Toivottavasti näistä vinkeistä on sinulle jotain apua. Hyvää matkaa!!

    • andlin64

      Terve!

      Varasin äsken matkan Mauritiukselle!
      Ajankohta Toukokuu 2009
      Kaksi henkilöä
      Meno-paluu (Hki-Pariisi-Mauritius)
      12 päivää ****(4) hotellissa
      Puolihoito, eli aamiainen sekä illallinen
      HINTA: 3300 euroa (1650e/hlö).

      Miltä kuullostaa?? =)

    • arska

      Meillä on liput Mauritiukselle Toukokuu 09.Halvimmat liput löytyivät reitiltä H:ki-Heathrow-Mauritius hinta yhdeltä alle 700 EUR huom. edestakaisen lipun hinta.Myöhemmin löytyi samaa lentoa vielä satasen halvemmalla.(kyllä harmitti)
      Majoituksesta saa maksaa n. 20-30 EUR aamiaisineen.
      olemme saarella 22 päivää.

    • matka

      jonka olen nähnyt ja jolta palasimme viikko sitten oli 8 pv € 875,00/hlö sis. lennot ja hotellin. Äkkilähtöjä kannattaa seurata. Luxusmajoitusta ei noin halvalla saa, mutta ihan ok hotellihuoneen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      66
      2231
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      6
      1856
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1380
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      219
      1016
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1000
    6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      96
      993
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      22
      957
    8. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      80
      813
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      20
      794
    10. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      760
    Aihe