Nyt on aika tehdä jotain ratkaisevaa,Varsinais Suomeen päin, että terveydenholto siirretään Turun sairaahoitopiirin alaisuuteen,koko Suomi ja Pori nauraa Rauman päättäjille kun Pori määrää jo kohta koko Rauman asiosta.Nyt olisi korkea aika uusien valtuutettujen näyttää onko teillä munaa päättää itsenäisesti. Kohta on satama myös Porin alainen onhan sillä jo valmiina 12 metrin väylä.Eero ja Vekku heti päätös kieltoon ,onhan satamajohtajakin pohjanmaalainen jemmari mitä sillä on väliä kuinka Raumalla menee!Nyt lista Rauma Raumalaisille ei pätkääkään Poriin, niille Kokemäenjoen suistoARABEILLE !
Rauman sairaala
9
953
Vastaukset
- juujuu
Kokemäenjoen suistoARABI...
oon aina tienny et rauma vs.pori keskustelu o polttava puhee aihe mut nimittely keskustelu palstal o jo kyl mu mielest törkeet...
Pori on ihan ok paikka kuitenki.. - vaatii joustoa
Kokonaisuutena potilaitten etu voi tulla parhaiten hoidetuksi sillä että vaativat toiminnot keskitetään Porin. Turha tästä on mitään Rauma-Pori-ottelua kehitellä, se merkitsisi potilaiden uhraamista jonkin typerän raumalaisen haavekuvan alttarille.
Sairaanhoidon rahoitus on ongelmallista kun menot kasvavat verotulokertymää nopeammin. Jos potilaita ylipätään aiotaan hoitaa, täytyy se tehdä kustannustehokkaasti. Rauman sairaala on verovarojen tuhlausta.
Satakunnan keskussairaalassa on keskitettynä alan paras osaaminen tällä alueella ja siellä homma toimii. Vähät rahat täytyy käyttää kokonaisuuden etua silmällä pitäen.- se on!
itse olen tyytyväinen että palveluja siirtyy poriin.
Siellä tuntuu lekurit olevan asioista ajan tasalla!!
- väinämö_
Päivystyspoliklinikan ylläpitäminen vuorokauden/viikon/vuodet läpeensä nykyisellä potilasmäärällä ei taida olla kovin kustannustehokasta?
- on vaan
jaana.67 kirjoitti:
Sattuuko ja tapahtuuko Raumalla liian vähän....
Huono peruste...Liian vähän rahaa ylläpitämään päivystystä mutta
priorisointi olisi paikallaan.Tärkeysjärjestys
- lukoki
pia porii ni päästä oikke paikallisotteuihi-)
- On säästynyt
Kuulin kaupunginvaltuuston olleen 2 viikkoa Irlannissa lomailemassa kun oli jäänyt ylimääräistä rahaa kassaan.Perheineen siis.
Ihgu juttu ja hyvä meininki.
- Anonyymi
Inhottaa käydä Rauman sairaalassa, koska joissakin osissa siellä haisee selvästi home ja saan siellä aina hengenahdistusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun583991KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar932358Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452022- 221783
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?261561- 281526
- 151182
- 311128
- 1091084
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791052