Kulttipiirteet ja viestipuhdistukset

onko näitä?

Mielipiteiden ilmaisun rajoittaminen, kriittisen keskustelun vieroksuminen tai vaientaminen ja vaatimukset positiivisesta (tai tietynlaisesta ajattelusta) tai irrottautuneiden/erotettujen henkilöiden leimaaminen "epähenkilöiksi" ovat kulttipiirteitä. Onko näitä "tajuntaisuudessa" tai muissa hypnoosiliikkeissä?

Suomen Lääkärilehti 3/1999 vsk 54 s. 203 - 208
Raija Hukkanen: Katsaus kulttimuotoisiin ilmiöihin psykoterapiassa ja koulutuksessa.

"TERAPIAKULTTIEN TUNNUSPIIRTEITÄ
(2). Vahingollisilla terapiakulteilla on seuraavanlaisia yhteisiä piirteitä toiminnassaan (2,3):
1) Psykoterapiakieltä ja käsitteitä käytetään toimintaa esiteltäessä ja apua tarjottaessa
2) Toiminta on pääsääntöisesti ryhmämuotoista
3) Johtaja esittäytyy ammatillisesti pätevänä. Hän on karismaattinen, dominoiva persoonallisuus, jolla on narsistisia ja grandiooseja piirteitä.
4) Ryhmän jäsenet kohottavat johtajan karismaattiseen asemaan ja idealisoivat häntä. He pitävät itseään etuoikeutettuina ryhmään kuuluessaan. Idealisoivaa transferenssia ei käsitellä terapiassa.
5) Ryhmän jäsenet tekevät henkilökohtaisia uhrauksia johtajan ja ryhmän puolesta. Henkilökohtainen elämä ryhmän ulkopuolella kutistuu.
5) Vahva ryhmäidentiteetti kehittyy
6) Kehittyy vahva paine ryhmän normeihin ja käytäntöihin myöntymiseen ja sopeutumiseen
7) Ryhmä on epäluuloinen, mitätöivä tai vihamielinen muita hoitotyön ammattilaisia kohtaan. Riippuvuus ryhmän sisällä lisääntyy ja kriittinen ajattelu vähenee.
8) Terapiaan liittyvillä henkilöillä on ollut kehityksellinen tai muunlainen muutosvaihe lämässään, jolloin identiteetin ja turvallisuuden tarve on ollut suurin - esimerkiksi silloin, kun henkilö valmistuu ammattiin."

"Karismaattiseen, kulttimaisia piirteitä omaavaan ryhmään kuuluvien jäsenien tunnuspiirteinä on kuvattu olevan (8):
1) Kiinnittyminen yksimieliseen uskomussysteemiin
2) Vahvan yhteenkuuluvuuden tunteen ylläpito ryhmässä
3) Ryhmän käyttäytymisnormien voimakas vaikutus yksilön käyttäytymiseen
4) Uskomus ryhmän tai ryhmänjohtajan karismaattiseen (tai pyhään) voimaan. Lisäksi on todettu, että tällaisella ryhmällä on taipumus eriytyä valtakulttuurista. Heillä on tunne totuuden tai viisauden löytämisestä muihin verrattuna. Tyypillistä on myös vahvan ryhmäkokemuksen tuottama tunne muuttuneesta tietoisuuden tasosta, jonka merkitys tulkitaan ryhmän ideologiaa tukevaksi (8,9). Osa jäsenistä kokee ryhmään kuulumisen aikana suotuisia muutoksia psyykkisissä oireissa ja osan oireet pahenivat (9). Suotuisat muutokset liittyivät suoraan verrannollisesti ryhmän yhteenkuuluvuuden tunteen asteeseen ja jäsenen tunteeseen yksimieliseen ryhmään kuulumisesta. Tällöin ulkomaailma koettiin herkästi pahaksi tai uhkaavaksi. Psyykkiset oireet lisääntyivät silloin, kun jäsen osoitti ryhmäideologiasta poikkeavaa käytöstä tai pyrki lähtemään ryhmästä (8,9)."

"Kulttimaiseen terapiaan liittymiseen vaikuttaa omalta osaltaan inhimillinen, syvä tarve tuntea yhteenkuuluvuutta jonkin ihmisryhmän kanssa. Kaipuu varhaiseen vuorovaikutukseen on jäänteenä
aikuisessakin."

"Suomessa Terveydenhuollon oikeusturvakeskuksen (TEO) hyväksymien ja valvomien psykoterapiamuotojen ja psykoterapeuttien lisäksi on parina viime vuosikymmenenä versonut erilaisia terapiasuuntauksia ja henkisen kasvun ja itsensä löytämisen ryhmiä, joiden toiminnan arvioinnista ja valvonnasta ei vastaa kukaan. Terapeutin, kouluttajan, ohjaajan ym. nimikkeillä toimii kirjavan ja välillä suhteellisen vähäisen koulutuksen saaneita henkilöitä, jotka järjestävät terapiaa ja koulutusta. - Raija Hukkanen."

4

425

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nuo mainitsemasi

      ominaisuudet sopii täydellisesti poliittisiin puolueihin, joissa niitä karismaattisia johtajia on. Koko eduskunta sais sit lopettaa..

      • hypnojärjestöissä?

        Ovatko hypnoseurat siis poliittisia liikkeitä, ehä puoluekureineen? Yhä oudompaa.


      • vaan katos
        hypnojärjestöissä? kirjoitti:

        Ovatko hypnoseurat siis poliittisia liikkeitä, ehä puoluekureineen? Yhä oudompaa.

        toi kulttiyhteisö on kuin otos eduskunnasta. Siis kulttiyhteisöjä on Suomessa pilvin pimein.


    • mielipidekontrollinne

      olikohan stalinistinen puoluekuri tällaista kuin kansalaisten keskustelun häirintä on ollut tällä palstalla: näykintää, epäasiallisia viestipuhdistuksia, höpölöpöviestintää, trollaamista, käräjäuhitteluja, leimaamisia, tietosuojauhkia, identiteettien vohkimisia.

      http://keskustelu.skepsis.fi/html/KeskusteluViesti.asp?ViestiID=264721

      Näinkin kirjoitettu mielipidekontrollistanne: "Kysymyksiä yksilönoikeuksista"..."mutta pitävätkö seuraavat täällä esitetyt väitteet paikkansa. Jossakin hypnoosiliikkeistä olisi siis
      - lakkautettu toistuvasti sähköpostilistoja ja varattu niitä vain johdon tiedottamiseen?
      - perustettu kaikille jäsenille avoimen foorumin rinnalle rinnakkainen suljettu keskustelu jäsenistöä kuulematta?
      - lakkautettu jäsenfoorumi johdon toimesta?
      - erotettu kunniajäsen toisinajattelun, yhdistystä koskevien tiedustelujen tai alaa koskevan yhteiskunnallisen ja ammatillisen keskustelun välittämisen vuoksi?
      - esitetty toistuvasti keskustelun vaientamismielessä tai sananvapautta rajoittavassa tarkoituksessa perusteettomia uhkauksia oikeustoimilla?
      - esitetty liikkeen omassa lehdessä loukkaavia, perättömiä tai vääristyneitä väitteitä terveydenhuollon viranomaisista, arvostetusta terveydenhuollon ammattikunnasta, valtioneuvoston jäsenen puheesta tai yhdistyksen opiskelijoista?

      Luulisin minkä tahansa yhteisön ymmärtävän, että lainsäädännön ja viranomaistoimien valmisteluun ja terveys- ja koulutuspolitiikkaan eivät voi osallistua kuin sellaiset tahot, jotka kunnioittavat yksilönoikeuksia, mukaan lukien viestintäsalaisuus ja sananvapaus.

      Lahkomaiset yhteisöt, jotka eivät salli oppiensa tarkastelua järjen valossa tai toimitsijoidensa järjestötoimien kritiikkiä, päätyvät kummeksunnan ja paheksunnan kohteeksi."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1679
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1186
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1083
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      916
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    10. 71
      567
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 34
      434
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe