Olen ostamassa pitkästä aikaa matkalaukkua, mutta ongelmana on se, että en tiedä minkä kokoinen sen pitäisi olla. Siihen pitäisi mahtua yhden hengen 2-3 viikon tavarat matkustettaessa Suomen kesän tyyppiseen ilmastoon.
Laukkujen koot on merkitty joko sentteinä tai litroina ja olen niistä ihan sekaisin. Voisiko joku kertoa vaikkapa miten monilitrainen laukku kannattaisi hankkia tällaisiin tarpeisiin.
Millainen olisi tarpeeksi iso, mutta ei naurettavan iso?
Ja kannattaako satsata Samsoniteen tms. vai kestäisikö esim. Prisman Eminent pari reissua, jotka on nyt vuoden sisällä luvassa.
Matkalaukun koko
3
4271
Vastaukset
- ...
Iso laukku on täysinäisenä painava, joudutko kantamaan/siirtämään sitä?
Isoon laukkuun mahtuu hyvin kaikki, tosin tyhjänäkin se vie saman tilan kuin täytenä.
Meinaatko 2-3 viikon aikana pestä pyykkiä vai pakkaatko mukaan 20 paitaa, 5 housut, neljät kengät, 2 tusinaa alushousuja jne. Tavaramäärä ratkaisee.
Meillä on kotona kaksi "pienempää" Samsoniten kovakuorista laukkua, nykyään löytyy jo kevyempiäkin, mutta koko on ihan passeli, jos joutuu kantamaan (esim. ystävien luona ylemmän kerroksen makuuhuoneeseen ja sieltä alas, jne).
Pienempi laukku mahtuu paremmin myös taksiin tai ystävien/oman auton takakonttiin. Juuri vastaavaa mallia ei enää löydy Samsoniten sivuilta, mutta koko on ehkä n. 70 litraa (?).
Eminent kestää varmasti nuo reissut, jos sitten innostut joskus matkustelemaan enemmän, katsele kevyttä kovakuorista laukkua. Samsonitellakin näytti olevan, toinen hyvä merkki on Rimowa. - hyvä pointti
että isoon laukkuun tulee painoa runsaasti sillä usein painavat jo tyhjänä 5-7 kg ja eräillä yhtiöillä lähtee painorajat 15 kg:sta. Ista näppärä kevyt pieni laukku sillä ei menomatkalla sen pidä olla täynnä...mihin laitat ostokset jne? Ylipaino on 10 euroa kilo.
- halpaaaa!
En ole itse ikinä ylikiloista joutunut maksamaan, mutta mitä olen kuullut, niin tuon 10€/kg voi kertoa 2-10:llä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211815
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991618Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy491164Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441030Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29949Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50866Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47856Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37800Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56788Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37770