minulla on yksi kissa. koska vanhempani eroavat, he ovat suunnitelleet että kissa voisi kulkea vuoroviikoin heidän kämpillään. ja minusta idea on aivan naurettava! eikö kissa stressaannu aika paljon tuollaisesta kun raahataan paikasta toiseen? voisiko joku kertoa miten todistan heille ettei tässä ole mitään järkeä.
Kissalla kaksi kotia = järjetöntä?
jjg
73458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tottuu kulkemiseen niin en ainakaan väliaikaisjärjestelynä siinä näe mitään haittaa. Pidemmän päälle kisu kyllä tosin voi stressaantua mutta se riippunee kisusta. ystäväni matkustaa aina kissasa kanssa viikonloppuina kotipaikkakunnalleen ja hyvin on kisu jaksanut.. onko kisu vanha? vanha kissa stressaa herkemmin kuin nuori. Entä onko se tottunut matkusteluun muuten?
eipä kisulla ole ikää kuin 1.5 vuotta. matkustellut ei ole muuta kun autossa se harva kerta mitä eläinlääkärillä käyttää. en tiedä jotenkin vaan silti kuulostaa järjettömältä tuo idea että kissaa viedään joka suuntaan
..olivat joskus hoidossa vanhemmillani useasti. Joten tavallaan nekin asuivat kahdessa paikassa. Vanhimmalle ikää oli kertynyt silloin jo n. 5 vuotta. Nuorin oli muutaman kuukauden. Nyt vanhemmillani ei ole enää mahdollisuutta ottaa näitä hoitoon ja kissat ovat silminnähden pitkästyneitä olemaan samoissa tiloissa jatkuvasti, tuhoja tehdään minkä ehditään..
Joten näille kissoille ainakin maisemanvaihdos aina välillä tekisi hyvää. Ja toisaalta meidän perheemme koko kissalauma on "kotonaan" niin kotona kuin mökilläkin, ja nauttivat paikanvaihdosta. Jos kissa tottuu asumaan kahden ihmisen luona niin se on vain sille hyvästä, kaikki kissat eivät tietenkään pidä tästä.
Juu kyllä meidän kissat nauttii maisemanvaihdosta silminnähden ja kolmessakin paikassa aikoinaan oltiin, kun opiskellessa piti liikkua paikasta toiseen. Nuori kissa tottuu kyllä siihen. Myöhemmin tietysti voisi ajatella kodin vaihtoa aina kahdenviikon välein tai jotain ettei vanhemapana sressaannu liikaa.
Kuulostaa ratkaisuna vähän pysyvänlaiselta. Kissa ei ole lapsi eikä koira, joiden kanssa tällainen onnistuu paljon paremmin.
Olen kuitenkin huomannut, että omat kissani rakastavat vanhempieni vanhaa taloa, jossa saa juosta ja rymytä, metsästää hiiriä ja vartioida lintuja joka ikkunasta. Ikinä ei ole ollut minkäänlaisia stressin merkkejä ilmassa "kahden kodin" suhteen. Ja täytyy sanoa, että onhan toki siellä toisessakin kodissa jo kissojen omia tuoksuja. He tietävät olevansa taas omalla tontillaan eivätkä ole säikkyjä.
Saattaa siis toimia jotenkuten.
suunnattomasti kun vieraillaan useasti vanhempieni luona. Voi sitä ravaamista ja juoksentelua.
Kissat tottuvat kyllä kun tutut ihmiset ovat lähellä. Meillä ei enää edes huomata minun läsnäoloani kun kirmataan vanhempieni kissojen kanssa kilpaa :0).
Ei kissa välttämättä stressaannu. Tottuu aika nopsaa hommaan... Itselläni on kissa, joka asuu noin viikon kuusta, toisessa kämpässä. Ku reissaan sen verran, ettei viitti yksin kotiin jättää. Se on tottunut jo reissaamaan kahden kodin välillä. Ja itseasiassa odottaakin aina sillon tällön, että sinne toiseen kotiin pääsee. Toki aina mielellään takaisin ihan omaan kotiinkin tulee...