Keskuslukitus tai siis vain lukitus?!

Eve136

Missähän voisi olla vika kun keskuslukitus lakkaa kokoajan toimimasta? Avaimet toimii hetken kun "ohjelmoin" ne uudelleen. Tätä iloa kestää kuitenkin liian vähän aikaa. Nykyisin onkin enemmän sääntö kuin poikkeus, että menen autooni takakontin kautta.. Vielä ei oo poliisit perässä, mutta epäilen että tällä menolla pian ovat..

Ja tokihan voisin mennä avaimella autooni jos... avain ei vain pyörisi tyhjää lukossa.

Kyseessä -96 vuoden auto mihin ei kyllä viitsisi kovin suuria rahoja sijoittaa. Onko mahdollista saada keskuslukitus tai edes ovessa oleva lukko toimimaan vai täytyykö harkita munalukkopatenttia?

1

409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on melko

      varmasti avaimessa, eli se missä patteri on kiinni, on irti piirilevystä, näi ainakin minulla oli, purin avaimen ja juotin son "patteritelineen" kiinni, taas pelaa, niin.. minä kyllä pääsin manuaalisesti lukoista kääntämällä sisään, saattaa siis olla ne oviin menevät johdot sitten poikki kuskin overta, ne on sen haitariletkun sisällä, tarkista ja korjaa tarvittaessa. Tuolta Opel foorumilta saattaa löytyä kertomuksia: http://www.opelclubfinland.fi/forum/ - kori ja sisusta palstalta, käytä hakua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6828
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2016
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1668
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1218
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1088
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1055
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      967
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe