Hiustenlähtöä + punaisia näppylöitä päälaella

fdfdf

Itselläni on hiuksia lähtenyt viimeisen parin kuukauden aikana todella paljon, siis ei pikkuhiljaa vaan 3 viikon välisissä kuvissa ero on todella järkyttävä ja selkeä, päänahka paistaa jo lävitse(päälaelta). Minulla on vuosien saatossa hiukset harventuneet hieman luonnostaan mutta nyt tosiaan vajaassa parissa kuukaudessa erittäin, erittäin nopeasti. Ehkä perinnöllinenn hiustenlähtö on tämän aiheuttanut mutta osaatteko sanoa liittyvätkö seuraavat oireet perinnölliseen hiustenlähtöön?
ELi parturini sanoi että minulla on päänahassa sellaisia punaisia näppylöitä jotka muistuttavat vähän luomia, nuppineulan pään kokoisia. Ja lisäksi päänahkaani kutittaa todella paljon, etenkin näiden punaisten näppylöitten kohdalta. Näitä ilmaantuu uusia silloin tällön ja vanhat tuntuu pikkuhiljaa rauhoittuvan, niitä on n.5 kerrallaan eri puolilla päänahkaa.... Voisiko nämä olla syy nopeaan hiustenlähtöön? Voisiko olla talipunkki? Ja vielä tosiaan se että hiuksia on nyt lähtenyt niin nopeasti ja paljon, eihän se ole normaalia tavallisessa kaljuuntumisessa? Jos jollain on kokemuksia tai asiallisia kommentteja niin kiitos... Haluaisin selvittää muut vaihtoehdot ennen kuin alan finasteridia syömään, vaikkakin tiedän että tämä on aika hakuammuntaa..

5

12352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gkgk

      ...jonkunlainen tulehdus, joten mene heti viipymättä lääkärin puheille!

    • annko

      Luin kertomuksesi ja ajattelin tuoda kokemuksiani tietoosi.Minulla on (ollut)psori, päänahkani on ollut rikki ainakin 30v elämästäni,joskus melko hyvä , yleensä paha tai pahempi.Vaihdoin kampaajaa n 7v sitten ja hän tarjosi ensitöikseen minulle System 4 sarjan tuotteita. Siitä hetkestä päänahkani elämä alkoi muuttua.Varmaan ratkaisevin oli hoitoaine joka levitetään päänahkaan ja tuntuu kipeänäkin olevassa päänahassa ihanalta, mikä on harvinaista.Tuote on System 4 Hydro Care, apteekista tai joistakin kampaamoista.Sarjaan kuuluu tuotteita shampoosta päänahan hoitonesteisiin.
      Edes sen kutiavan tunteen saaminen pois päänahasta on taivaallista, minulla paraneminen on ollut lähes täydellinen, ja stressi kutinasta vain muisto.
      Aikanaan paranemisen alettua huomasin, että suklaan syöntini vaikutti päänahkaan - eli ainahan ravinnolla on merkitystä ihosairauksissa.
      Toivottavasti saat vaivaasi helpotusta jollakin tavalla-tässä oli minun kokemukseni.

    • lääkäri tietää

      Ihokeliakialta kuulostaa. Kipu, kutina ja näpyt. Ajoittain. Hoituu ruokavaliolla, mutta ensin käytävä lääkärillä --> todetaan verikokeesta. Kelalta saa 21 €/kk korvausta lääkärintod. vast.

    • mies-32v

      Kokeile jotain vaihtoehtoisia shamppoita. Jotkut shampoot saattaa ärsyttää päänahkaa.

      "muut vaihtoehdot ennen kuin alan finasteridia syömään"

      Normaaliin, ei minkään tulehduksen aiheuttamaan kaljuuntumiseen ei oikein muita lääkkeitä ole. Itselläni finasteridi itseasiassa paransi päänahkaani ajoittain vaivanneen kutinan. Tosin käytän myös Nizoralia ja T/Geliä, joten hankala sanoa mikä näistä on ollut tärkein vaikuttaja.

      Oma hiustenlähtöni kiihtyi 2,5 vuotta sitten radikaalisti, ja silloin selvitin vaihtoehdot ja aloin syömään finasteridia. Tulokset ovet olleet mielestäni hyvät. Hiuksia on vähintään yhtä paljon päässä kuin sinä päivänä kun aloitin.

      • mies-32v

        Älä nyt vaan missään nimessä mene sinne Hiusakatemiaan kyselemään päänahkasi tilasta. Oikea ihotautilääkäri osaa auttaa sinua paremmin (ja 90% halvemmalla).


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1576
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      96
      1504
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      201
      953
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      849
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      797
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      760
    8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      751
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      724
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      703
    Aihe