Teräaseet luvanvaraisiksi

Nyt kipin kapin allekirjoittamaan adressi!

http://www.adressit.com/teraase
311830
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

... mutta en nyt kuitenkaan allekirjoita sitä. Tarvitsen teräaseita tämän tästä, enkä aio maksaa teräaseiden käytöstä virkamiesten armeijalle pennin hyrrää.

Äänestä
  • äänestämään asekiellosta.Älkää menkö halpaan.

    Äänestä

En tiedä sinusta, mutta minä en ainakaan meinannut tehdä ruokaa puisella veitsellä. Maailmassa on muuten niin paljon veitsiä että ei niitä mitenkään pysty valvomaan. ovathan ruuti aseetkin luvan varaisia vaan silti niitä löytyy rikollisilta LUVATTOMINA. ajatus muutten ihan hyvä, mutta mahdoton.

Äänestä

Eikö teräaseiden kanniskelu kielto muka riitä? Pitääkö joka hemmetin köökkivetseenki löytyä vallesmannin lupalappu?

Äänestä
  • rankaisijoita riittää.Mistä toi rankaisu sairaus tulee.

    Äänestä

teräaseita ei voida kieltää kokonaan

keittiöpuuhista ei tulisi mitään

Äänestä
  • Miksi keittiöpuuhista sitten pitäisi tulla jotakin? Onhan ravintolat olemassa. Voi myös olla esim. piimädieetillä. Ja suuri osa suomalaisista on joka tapauksessa ylipainoisia. Laihduttaminen on terveellistä.

    Ja voitaisiinhan teräaseiden käyttöä vaativat keittiöhommat tehdä poliisiasemalla virkamiehen valvovan silmän alla, ajanvarauksen puitteissa. Kiireellisessä tapauksissa ota vuoronumero päivystykseen, tosin se maksaa enemmän.

    Teräaseita säilytettäisiin poliisin suojissa ja kuittausta vastaan siellä voisi käydä esim. viipaloimassa leipää tai kuorimassa perunoita. Tietysti pientä korvausta vastaan ja vain täysi-ikäiset, joilla on (maksullinen) teräaseenkäyttölupa, joka täytyy uusia vuosittain. Tai ainakin voi yrittää uusia. Jos on tullut esim. pysäköintivirhemaksu sillä välin, niin ai-ai-sentään, eipä taida enää käydä kun se viittaa rikollisiin taipumuksiin ja ehkä väkivaltaisuuteenkin kun on väkisin täytynyt mennä pysäköimään väärin.

    Ja jos kummin kaima on poliisin todistuksen mukaan leikannut veitsellä sormeensa viime kuussa niin sitäkin pahempi koska itsetuhoisia taipumuksia ei kamarilla kauan katsella sileällä silmällä.

    Äänestä

  • ja lupalappu vaaditaan kirjoitti:

    Miksi keittiöpuuhista sitten pitäisi tulla jotakin? Onhan ravintolat olemassa. Voi myös olla esim. piimädieetillä. Ja suuri osa suomalaisista on joka tapauksessa ylipainoisia. Laihduttaminen on terveellistä.

    Ja voitaisiinhan teräaseiden käyttöä vaativat keittiöhommat tehdä poliisiasemalla virkamiehen valvovan silmän alla, ajanvarauksen puitteissa. Kiireellisessä tapauksissa ota vuoronumero päivystykseen, tosin se maksaa enemmän.

    Teräaseita säilytettäisiin poliisin suojissa ja kuittausta vastaan siellä voisi käydä esim. viipaloimassa leipää tai kuorimassa perunoita. Tietysti pientä korvausta vastaan ja vain täysi-ikäiset, joilla on (maksullinen) teräaseenkäyttölupa, joka täytyy uusia vuosittain. Tai ainakin voi yrittää uusia. Jos on tullut esim. pysäköintivirhemaksu sillä välin, niin ai-ai-sentään, eipä taida enää käydä kun se viittaa rikollisiin taipumuksiin ja ehkä väkivaltaisuuteenkin kun on väkisin täytynyt mennä pysäköimään väärin.

    Ja jos kummin kaima on poliisin todistuksen mukaan leikannut veitsellä sormeensa viime kuussa niin sitäkin pahempi koska itsetuhoisia taipumuksia ei kamarilla kauan katsella sileällä silmällä.

    Nälkä tulee matkalla.
    Sitäpaitsi, ihan yhtä hyvin voi terävällä puutikulla, naulalla, ruuvimensselillä, tai sukkapuikolla putsauttaa siinä, missä puukolla.
    Eikä voida syyttää teräaseen hallussapidosta.

    Äänestä

  • 150 km kirjoitti:

    Nälkä tulee matkalla.
    Sitäpaitsi, ihan yhtä hyvin voi terävällä puutikulla, naulalla, ruuvimensselillä, tai sukkapuikolla putsauttaa siinä, missä puukolla.
    Eikä voida syyttää teräaseen hallussapidosta.

    Nekin laitetaan luvanvaraisiksi :)
    Mummoltaan on turha odottaa villapuseroa jouluksi, jos ei sukkapuikkoluvat ole kunnossa.

    Muita yhtä "vaarallisia" asioita:
    Porakone

    Liesi (voi aiheuttaa palovammoja)

    Kattilat ja kasarit (voi keittää iholle vaarallista kiehuvaa vettä)

    Ovenkahvat (kompastuessaan voi lyödä päänsä)

    Kylpyammeet, lavuaarit ja tiskialtaat (hukkumisvaara)

    Sahat (voi pilkkoa raajoja)

    Vasarat (aiheuttaa päänsärkyä)

    Korkeat kaapit (voi kaatua päälle)

    Pesukoneet ja kuivausrumpu(voi käyttää murhaan)

    Kiuas ja takka (palovammariski)

    Luvanvaraisiksi vaan :P

    Äänestä

Eikös kaikki sellaiset ole jo museossa?
Jos kaikki terävät esineet kielletään poistuu moni ammatti ja jää leivätkin leikkaamatta. Kirurgitkin saa silloin panna hampaansa naulaan ja potilaat rauhassa oikaista koipensa.

Äänestä

Ehdottomasti täyskielto! Ja kiellon piiriin tikat, niin heitettävät kun ne elävät! Ja kynsisaksien käyttölupa, joka on uusittava nimismiehillä kerran kuussa. Neulat on kiellettävä sekä erityisesti nastat. Naulat ampuaselainsäädännön piieiin. Tuumaiset naulat kevyesti vasaroiville, yli tuumaiset pannaan. Ja heti.
Terävät ravintolassa erityisesti kiellettävä.

Äänestä

Ei siis mitään järkeä!!!

Äänestä

Juu ja julumia on akan silimäneulatkin..ne varsinkin millä parsii sukkia, saahan sitä vahinkoa aikaan toiselle vaikka hammastikulla, senkus silimään tökkäät..naurettavvaa hommoo!

Äänestä

Haista sinä vittu. Olet varmaan vittuuntunut kun isi ei ostanut lahjaksi puukkoa, koska ne ovat liian vaarallisia ja haluat kieltää ne muiltakin.

Äänestä

Jos teräaseet menis luvanvaraisiks enkä sais enään heitellä niitä olisin vittuuntunut

Äänestä

Hyvin teroitetut lyijykynät pois käytöstä kokonaan, sellaisella kun lyö kaulaan niin paikat värjääntyy punaiseks. Myös lasipullot, pesis-, lätkä-, golf- ja tennismailat pois käytöstä. Sitten kaikki ylitehokkaat takavetoiset autot pois, kun niissä on ihan liian kova houkutus painaa välillä kaasua. Nelivedotkin vois laittaa luvanvaraisiks, todistaa viranomaisille ettei ilman korkeampaa ja jalankulkijoille vaarallisempaa korkeaa maavaraa pääse esim. mökille. Matalilla nelivedoilla kuten puolella audin malleista ei tehdä mitään muuta kuin ajetaan kovaa ja ollaan suurena vaarana liikenteesssä.

Äänestä

Juuri näillä roskanjauhannoilla NRA ja asehörhöt tekee eniten hallaa itselleen. Aikuiset ihmiset heittäytyy täydellisiksi idiooteiksi.

Onnea valitsemallanne tiellä ja toivottavasti mielikuvituksenne riittää tulevaisuudessa uusien harrastuksien etsintään, kun käsiase- ja toivottavasti myös räiskintäpyssyjen (itselataavat kiväärit sekä IL- ja pumppuhaulikot) kielletään.

Äänestä
  • tuota mainitsemaasi lyhennettä "NRA" tästä ketjusta (siis muualta kuin sinun kirjoituksestasi). Löysitkö sinä?

    Ja - toden totta - ylivoimaisesti suurin osa kaikista kuolemantuotamuksista Suomessa tapahtuu teräasein.

    Tuosta ketjusta yläpuolella muuten puuttuu vesurit ja moottorisahat .... (no saha oli kyllä mainittuna).

    Äänestä

Mulkkujenkin pitäis olla luvanvaraisia, kun niiden käytöstä tulee kaikenlaisia ikäviä seurauksia. Lupaa vastaan voisi käydä poliisiasemalta lunastamassa mulkun(ensin tietenkin käydään psykologisissa arvioinneissa että voi todistaa ettei oo altis raiskaamaan ketään) ja sitten vain jälkikasvua hankkimaan. Ja jos lupa myönnettäisiin vain tositarkoitusta varten niin ei välttämättä jälkikasvusta tulisi niin häiriintynyttä, jos vanhemmat olisivat todistetusti niin tasapainoisia että ovat luvan saaneet. Myös imettäminen julkisilla paikoilla luvanvaraiseksi ettei kukkahattu tädeille tuu traumoja ja mielipahaa!

Äänestä

vitsi

Äänestä

Varo sanojasi. vainaa vaatii vain arkun.

Äänestä

Ketjun aloittaja näyttääkin stereotyyppiseltä kukkahattuakalta

Äänestä
  • Ketjun aloittaja voisi työntää tuon adressin leveään perseeseensä

    Äänestä

Oletko kuullut 3D printteristä? Nekin on sitten kiellettävä. Ovat kuulema jo ampuma-aseenkin sillä tehneet. Melko vaarallinen, kun ei näy turvatarkastuksissa.
Melkein veikkaan, että ihan kaikkea ei voida kuitenkaan kieltää. Pitäisi olla muitakin keinoja.

Äänestä
  • miten 3D printteristä voi tehdä ampuma aseen?

    Äänestä

Eikö se sitä paitsi riitä, että heittotähdet on saatu kiellettyä?
Niillä tapettiin tuhansia suomalaisia, joten hyvä juttu.

Äänestä

minä olen tehnyt itse heittotähtiä, hernekeitto purkkien kansista.

Äänestä

Olihan yks saanu aivotärähdyksen ko sitä oltii heitetty banaanilla päähän ! Eli banaanit pois markkinoilta vaan.. (:

Äänestä
  • banaanit pitäisi kieltää, tästä olen puhunut jo vuosia.

    Kuoriin liukastumalla kuolee huomattava määrä ihmisiä, moni on tukehtunut banaaniin, ja kuten jo edellinen kirjoittaja mainitsi, kyseessä on erittäin vaarallinen heitto/ lyömäase, verrattavissa pamppuun.
    Lisäksi moni on allerginen tälle. Kuinka monen pitää vielä kärsiä, ennenkuin nämä banaanit kielletään? Miksei valtiovalta tee mitään?

    Äänestä

Haista nyt paska saatanan pasifisti mitä elämästä tulis ilma terä aseita mä oon 14v kannan aina vähintään yhtä teräasetta mukana ja koulu repussa on tälläki hetkellä 3asetta nytki ostamasaa ristuksen macheteä miten me somelaiset mujat ja miehet täällä Pohjantähden alla pärjättäisiin. Minne ikinä meetkin ni aina tulee tarve pikkulinkkarille ja saa kai ihminen puolustautua ei Jumalauta haista ny vittu

Äänestä

Kukahan mulkero tuon adressin aloitti? 15 pässinpää idioottia on vielä mennyt allekirjoittamaankin aloitteen. Onkohan ihmiset oikeasti facebook-aikakaudella ja tietokonelelujensa kanssa niin pahasti vieraantuneet todellisuudesta, että enää ei ymmärretä, että teräaseita tarvitaan joka päivä, käytän itsekin todella paljon ihan kotonakin leipäveitseä, kokkiveitseä, perusmoraa ja voiveitseä ja kanniskelen myös vyöllä Leathermania ja taskussa Victorinoxia, joita tarvitsee joka päivä johonkin asiaan.

Joiltakin rauhan rakastajilta ja muuten vaan kajahtaneilta rauhan ja rakkauden filosofeilta pitäisi kieltää kokonaan aivojen käyttäminen tai ainakin ottaa nettiin kirjoitusoikeus kokonaan pois. Millainen kusipää pitää olla, että yrittää saada teräaseet luvanvaraisiksi?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


siivetonserafi kirjoitti:

Nyt kipin kapin allekirjoittamaan adressi!

http://www.adressit.com/teraase

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu