Nyt kipin kapin allekirjoittamaan adressi!
http://www.adressit.com/teraase
Teräaseet luvanvaraisiksi
31
1782
Vastaukset
- quickdraw
... mutta en nyt kuitenkaan allekirjoita sitä. Tarvitsen teräaseita tämän tästä, enkä aio maksaa teräaseiden käytöstä virkamiesten armeijalle pennin hyrrää.
- aseista jallittamalla
äänestämään asekiellosta.Älkää menkö halpaan.
En tiedä sinusta, mutta minä en ainakaan meinannut tehdä ruokaa puisella veitsellä. Maailmassa on muuten niin paljon veitsiä että ei niitä mitenkään pysty valvomaan. ovathan ruuti aseetkin luvan varaisia vaan silti niitä löytyy rikollisilta LUVATTOMINA. ajatus muutten ihan hyvä, mutta mahdoton.
- takia??
Eikö teräaseiden kanniskelu kielto muka riitä? Pitääkö joka hemmetin köökkivetseenki löytyä vallesmannin lupalappu?
- kullä noita itsensä
rankaisijoita riittää.Mistä toi rankaisu sairaus tulee.
teräaseita ei voida kieltää kokonaan
keittiöpuuhista ei tulisi mitään- ja lupalappu vaaditaan
Miksi keittiöpuuhista sitten pitäisi tulla jotakin? Onhan ravintolat olemassa. Voi myös olla esim. piimädieetillä. Ja suuri osa suomalaisista on joka tapauksessa ylipainoisia. Laihduttaminen on terveellistä.
Ja voitaisiinhan teräaseiden käyttöä vaativat keittiöhommat tehdä poliisiasemalla virkamiehen valvovan silmän alla, ajanvarauksen puitteissa. Kiireellisessä tapauksissa ota vuoronumero päivystykseen, tosin se maksaa enemmän.
Teräaseita säilytettäisiin poliisin suojissa ja kuittausta vastaan siellä voisi käydä esim. viipaloimassa leipää tai kuorimassa perunoita. Tietysti pientä korvausta vastaan ja vain täysi-ikäiset, joilla on (maksullinen) teräaseenkäyttölupa, joka täytyy uusia vuosittain. Tai ainakin voi yrittää uusia. Jos on tullut esim. pysäköintivirhemaksu sillä välin, niin ai-ai-sentään, eipä taida enää käydä kun se viittaa rikollisiin taipumuksiin ja ehkä väkivaltaisuuteenkin kun on väkisin täytynyt mennä pysäköimään väärin.
Ja jos kummin kaima on poliisin todistuksen mukaan leikannut veitsellä sormeensa viime kuussa niin sitäkin pahempi koska itsetuhoisia taipumuksia ei kamarilla kauan katsella sileällä silmällä. - 150 km
ja lupalappu vaaditaan kirjoitti:
Miksi keittiöpuuhista sitten pitäisi tulla jotakin? Onhan ravintolat olemassa. Voi myös olla esim. piimädieetillä. Ja suuri osa suomalaisista on joka tapauksessa ylipainoisia. Laihduttaminen on terveellistä.
Ja voitaisiinhan teräaseiden käyttöä vaativat keittiöhommat tehdä poliisiasemalla virkamiehen valvovan silmän alla, ajanvarauksen puitteissa. Kiireellisessä tapauksissa ota vuoronumero päivystykseen, tosin se maksaa enemmän.
Teräaseita säilytettäisiin poliisin suojissa ja kuittausta vastaan siellä voisi käydä esim. viipaloimassa leipää tai kuorimassa perunoita. Tietysti pientä korvausta vastaan ja vain täysi-ikäiset, joilla on (maksullinen) teräaseenkäyttölupa, joka täytyy uusia vuosittain. Tai ainakin voi yrittää uusia. Jos on tullut esim. pysäköintivirhemaksu sillä välin, niin ai-ai-sentään, eipä taida enää käydä kun se viittaa rikollisiin taipumuksiin ja ehkä väkivaltaisuuteenkin kun on väkisin täytynyt mennä pysäköimään väärin.
Ja jos kummin kaima on poliisin todistuksen mukaan leikannut veitsellä sormeensa viime kuussa niin sitäkin pahempi koska itsetuhoisia taipumuksia ei kamarilla kauan katsella sileällä silmällä.Nälkä tulee matkalla.
Sitäpaitsi, ihan yhtä hyvin voi terävällä puutikulla, naulalla, ruuvimensselillä, tai sukkapuikolla putsauttaa siinä, missä puukolla.
Eikä voida syyttää teräaseen hallussapidosta. - Jgmptgmjpdg
150 km kirjoitti:
Nälkä tulee matkalla.
Sitäpaitsi, ihan yhtä hyvin voi terävällä puutikulla, naulalla, ruuvimensselillä, tai sukkapuikolla putsauttaa siinä, missä puukolla.
Eikä voida syyttää teräaseen hallussapidosta.Nekin laitetaan luvanvaraisiksi :)
Mummoltaan on turha odottaa villapuseroa jouluksi, jos ei sukkapuikkoluvat ole kunnossa.
Muita yhtä "vaarallisia" asioita:
Porakone
Liesi (voi aiheuttaa palovammoja)
Kattilat ja kasarit (voi keittää iholle vaarallista kiehuvaa vettä)
Ovenkahvat (kompastuessaan voi lyödä päänsä)
Kylpyammeet, lavuaarit ja tiskialtaat (hukkumisvaara)
Sahat (voi pilkkoa raajoja)
Vasarat (aiheuttaa päänsärkyä)
Korkeat kaapit (voi kaatua päälle)
Pesukoneet ja kuivausrumpu(voi käyttää murhaan)
Kiuas ja takka (palovammariski)
Luvanvaraisiksi vaan :P
- Teräase?
Eikös kaikki sellaiset ole jo museossa?
Jos kaikki terävät esineet kielletään poistuu moni ammatti ja jää leivätkin leikkaamatta. Kirurgitkin saa silloin panna hampaansa naulaan ja potilaat rauhassa oikaista koipensa. - metsästäjäinen
Ehdottomasti täyskielto! Ja kiellon piiriin tikat, niin heitettävät kun ne elävät! Ja kynsisaksien käyttölupa, joka on uusittava nimismiehillä kerran kuussa. Neulat on kiellettävä sekä erityisesti nastat. Naulat ampuaselainsäädännön piieiin. Tuumaiset naulat kevyesti vasaroiville, yli tuumaiset pannaan. Ja heti.
Terävät ravintolassa erityisesti kiellettävä. - Puukkojen puolesta
Ei siis mitään järkeä!!!
- wf3r2q
Juu ja julumia on akan silimäneulatkin..ne varsinkin millä parsii sukkia, saahan sitä vahinkoa aikaan toiselle vaikka hammastikulla, senkus silimään tökkäät..naurettavvaa hommoo!
- tyhmä adressi
Haista sinä vittu. Olet varmaan vittuuntunut kun isi ei ostanut lahjaksi puukkoa, koska ne ovat liian vaarallisia ja haluat kieltää ne muiltakin.
- tawsertlkujyhgfsd
Jos teräaseet menis luvanvaraisiks enkä sais enään heitellä niitä olisin vittuuntunut
- juiced
Hyvin teroitetut lyijykynät pois käytöstä kokonaan, sellaisella kun lyö kaulaan niin paikat värjääntyy punaiseks. Myös lasipullot, pesis-, lätkä-, golf- ja tennismailat pois käytöstä. Sitten kaikki ylitehokkaat takavetoiset autot pois, kun niissä on ihan liian kova houkutus painaa välillä kaasua. Nelivedotkin vois laittaa luvanvaraisiks, todistaa viranomaisille ettei ilman korkeampaa ja jalankulkijoille vaarallisempaa korkeaa maavaraa pääse esim. mökille. Matalilla nelivedoilla kuten puolella audin malleista ei tehdä mitään muuta kuin ajetaan kovaa ja ollaan suurena vaarana liikenteesssä.
- hienoa NRA
Juuri näillä roskanjauhannoilla NRA ja asehörhöt tekee eniten hallaa itselleen. Aikuiset ihmiset heittäytyy täydellisiksi idiooteiksi.
Onnea valitsemallanne tiellä ja toivottavasti mielikuvituksenne riittää tulevaisuudessa uusien harrastuksien etsintään, kun käsiase- ja toivottavasti myös räiskintäpyssyjen (itselataavat kiväärit sekä IL- ja pumppuhaulikot) kielletään.- En löytänyt
tuota mainitsemaasi lyhennettä "NRA" tästä ketjusta (siis muualta kuin sinun kirjoituksestasi). Löysitkö sinä?
Ja - toden totta - ylivoimaisesti suurin osa kaikista kuolemantuotamuksista Suomessa tapahtuu teräasein.
Tuosta ketjusta yläpuolella muuten puuttuu vesurit ja moottorisahat .... (no saha oli kyllä mainittuna).
- insert name here
Mulkkujenkin pitäis olla luvanvaraisia, kun niiden käytöstä tulee kaikenlaisia ikäviä seurauksia. Lupaa vastaan voisi käydä poliisiasemalta lunastamassa mulkun(ensin tietenkin käydään psykologisissa arvioinneissa että voi todistaa ettei oo altis raiskaamaan ketään) ja sitten vain jälkikasvua hankkimaan. Ja jos lupa myönnettäisiin vain tositarkoitusta varten niin ei välttämättä jälkikasvusta tulisi niin häiriintynyttä, jos vanhemmat olisivat todistetusti niin tasapainoisia että ovat luvan saaneet. Myös imettäminen julkisilla paikoilla luvanvaraiseksi ettei kukkahattu tädeille tuu traumoja ja mielipahaa!
- huono
vitsi
- TUHANNET
Varo sanojasi. vainaa vaatii vain arkun.
- haistapaskaa
Ketjun aloittaja näyttääkin stereotyyppiseltä kukkahattuakalta
- perkeleenhoratsu
Ketjun aloittaja voisi työntää tuon adressin leveään perseeseensä
- ei tipu nimeä
Oletko kuullut 3D printteristä? Nekin on sitten kiellettävä. Ovat kuulema jo ampuma-aseenkin sillä tehneet. Melko vaarallinen, kun ei näy turvatarkastuksissa.
Melkein veikkaan, että ihan kaikkea ei voida kuitenkaan kieltää. Pitäisi olla muitakin keinoja.- fiksu jätkä
miten 3D printteristä voi tehdä ampuma aseen?
- ei tipu nimeä
Eikö se sitä paitsi riitä, että heittotähdet on saatu kiellettyä?
Niillä tapettiin tuhansia suomalaisia, joten hyvä juttu. - fiksu jätkä
minä olen tehnyt itse heittotähtiä, hernekeitto purkkien kansista.
- Hohhoijaa..
Olihan yks saanu aivotärähdyksen ko sitä oltii heitetty banaanilla päähän ! Eli banaanit pois markkinoilta vaan.. (:
- yöntimo
banaanit pitäisi kieltää, tästä olen puhunut jo vuosia.
Kuoriin liukastumalla kuolee huomattava määrä ihmisiä, moni on tukehtunut banaaniin, ja kuten jo edellinen kirjoittaja mainitsi, kyseessä on erittäin vaarallinen heitto/ lyömäase, verrattavissa pamppuun.
Lisäksi moni on allerginen tälle. Kuinka monen pitää vielä kärsiä, ennenkuin nämä banaanit kielletään? Miksei valtiovalta tee mitään?
- nutstoweapons!
Haista nyt paska saatanan pasifisti mitä elämästä tulis ilma terä aseita mä oon 14v kannan aina vähintään yhtä teräasetta mukana ja koulu repussa on tälläki hetkellä 3asetta nytki ostamasaa ristuksen macheteä miten me somelaiset mujat ja miehet täällä Pohjantähden alla pärjättäisiin. Minne ikinä meetkin ni aina tulee tarve pikkulinkkarille ja saa kai ihminen puolustautua ei Jumalauta haista ny vittu
- voi vittu sentään
Kukahan mulkero tuon adressin aloitti? 15 pässinpää idioottia on vielä mennyt allekirjoittamaankin aloitteen. Onkohan ihmiset oikeasti facebook-aikakaudella ja tietokonelelujensa kanssa niin pahasti vieraantuneet todellisuudesta, että enää ei ymmärretä, että teräaseita tarvitaan joka päivä, käytän itsekin todella paljon ihan kotonakin leipäveitseä, kokkiveitseä, perusmoraa ja voiveitseä ja kanniskelen myös vyöllä Leathermania ja taskussa Victorinoxia, joita tarvitsee joka päivä johonkin asiaan.
Joiltakin rauhan rakastajilta ja muuten vaan kajahtaneilta rauhan ja rakkauden filosofeilta pitäisi kieltää kokonaan aivojen käyttäminen tai ainakin ottaa nettiin kirjoitusoikeus kokonaan pois. Millainen kusipää pitää olla, että yrittää saada teräaseet luvanvaraisiksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1202759- 872431
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai651890- 1761810
- 561807
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1581596Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461586- 1231403
Jokainen suomalainen on velvollinen puolustamaan Suomea
Kaikilla Suomen kansalaisilla on maanpuolustusvelvollisuus eli velvollisuus osallistua Suomen puolustamiseen. Miesten m3941326Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket281289