siivousurakka :)

Writer

Oinas siivoa silloin tällöin mutta sitten alkaakin tapahtua. Jos olet ikinä nähnyt pyörremyrskyä niin tiedät miten siivous oinaan huushollissa tapahtuu, pyörremyrskyn lailla oinas pyörii huoneesta toiseen imuri pauhaten ja samaan aikaan pölyrätti toisessa kourassa. Siistiä tulee vikkelään, tai..no aika siistiä. Tärkeintä on ettei turhanpäiväiseen paikkojen siistimiseen mene oinaalta puoltatuntia pidempään. Ikkunat oinas puhdistaa painepesurilla joten on onni jos ikkunat säilyvät käsittelystä vaurioitta. Vessanpönttö huuhtoutuu itsestään kun sinne ensin kaataa pullollisen pesuainetta ja pesuharjalla kerran survaisee.

Härkä ei siivoa koskaan tai todella harvoin, yleensä yksi kevätsiivous ja joulusiivous riittää koko vuodeksi. Härkä varaa siivoukseen yleensä koko viikonlopun aikaa. Perjantai iltana härkä imuroi vähän näkyviltä paikoilta, lauantaina saattaa pölytkin lähteä, sunnuntaina kiillotetaan vessaa ja ikkunoita.. jos härkä vaan jaksaa.
Härkä tavallaan pitää siivouksesta sillä silloin hän yleensä löytää aarteita, kuten vuonna -90 hävittämänsä lempi villasukkansa sohvan alta, ja postimerkkikokoelma hänen lapsuusvuosiltaan löytyy sohvapöydän alta.

Kaksonen pistää rokin soimaan ja tanssii ensin hetken, sitten hän ottaa rätin käteensä ja takapuoli hetkuen hän pyyhkii sohvapöydän, kunnes puhelin soi... Puhelun loputtua tunnin päästä kaksonen miettii mihin hän jäikään.. Sitten taas tanssitaan, kunnes kaksonen muistaa pölyjen pyyhkimisen. Vessanpuhdistusainetta kaksosella ei ole sillä se on päässyt loppumaan. Niinpä hän kipaisee kaupan kautta.. ja baarin.. ja ystävien. Itseasiassa kaksonen palaa kotiin vasta parin päivän päästä joten siivous on jo vanha unohtunut juttu.

Rapu siivoa tunteella sitten kun saa itsensä siivoamaan. Pölyt pyyhitään huolella valokuvakehyksistä jotta perhepotretit eivät pilaantuisi. Vessaa puhdistaessaan rapu suihkuttelee ilmanraikastimesta tuoksuja kylpyhuoneeseensa, kielon tuoksu muistuttaa ihan äidin vuosientakaista parfyymia. Sängyn alta imuroidessaan rapu päästää onnellisen henkäyksen, siellähän on molla!! Hänen vanha unilelunukkensa. Kuinka hän olikaan saattanut unohtaa Mollan sinne virumaan.

Leijona ei kestä ajatustakaan siivouksesta mutta pakko kai se on kun on niin likaista... Leijona ei ole varma mitä pesuaineita käyttäisi vessan puhdistukseen mutta jos kaataa pönttöön pullon fairia niin kyllä se varmaan puhdistuu. Pian asunnossa juoksenteleekin vauhkoontunut leijona sillä vaahtoa vaan tulee ja tulee ja tulee... Leijona harkitsee syytteen nostamista fairi yhtiötä vastaan sillä pullossa ei lukenut ettei sitä saisi käyttää vessanpönttöön. Taisteltuaan vaahtoavan pönttönsä kanssa leijona ottaa lasin viiniä ja soittaa siivousfirmaan.

Neitsyt odottaa siivouspäivää innolla. silloin saa toteuttaa itseään kunnolla. Imurointi (sekä lattian että katonkin), pölyjen pyyhkiminen ja muut hommat hoituvat ripeään. Sitten onkin vuorossa se haastavin osa.. Neitsyt kaivaa mittanauhan esiin ja mittaa mattojen etäisyyden seinistä, toisistaan ja huonekaluista. Kaiken tulee olla suorassa..

Vaaka siivoaa mielellään sillä hänellä on aina ystäviä kylässä eikä epäsiistiä asuntoa sovi esitellä. Vaaka imuroi ja pyyhkii pölyt laulaen suosikki melodiaansa. Hän tuulettaa asunnon ja suihkuttelee hajusteita ilmaan. Matot ja verhot vaihtuu viikottain eri sävyisiksi, eihän se ole tyylikästä pitää samoja koko ajan. Vaatehuoneessa on monet eriväriset verho, matto, taulu kokoelmat millä vaaka uusii asuntoaan.

Skorpioni siivoaa yleensä bileitten jälkeen. Sieltä täältä skorpioni poimii tyhjät pullot ja pullon korkit. Tällä kertaa skorpioni on päättänyt päällystää kaikki huonekalunsa mustilla jätesäkeillä, on niin paljon kätevämpää pitää paikat siistinä kun repii vaan likaantuneet muovit pois ja levittää uudet tilalle. Pesuaineista skorpioni suosii vahvimpia, niiden tuoksu on mukava. Ikkunoita skorpioni ei pese koskaan sillä kura ja pöly ikkunoissa on vain hyvä näköeste kaikille kyttääjille joita hänenkin ikkunan takana aina luuhaa.

Jousimies ei paljoa kotona viihdy mutta silloin harvoin kotona ollessaan hän siivoaa. Siivottavaa kun ei paljon ole, siellä täällä lojuu bilevaatteita, sukkia ja matkatavaroita. Sitäpaitsi sehän on vain jännempää jos on vähän sotkuista, jokaisen tavaran etsiminen on kun seikkailu.

Kauris käy sillointällöin kotonaan. Siivous sujuu melko hyvin tältä sarvipäältä. Kauris on sekoittanut oman pesuaine sekoituksen, kaupan pesuaineet ovat turhia. Samalla kun kauris siivoilee, korjaantuu myös pistorasiat, ovien saranat y.m.s. Kauris katselee kättensä jälkiä tyytyväisenä hymisten. Kukaan muu ei olisi voinut saada parempaa jälkeä aikaan.

Vesimies istuu sohvalla kun tutkalla varustettu robotti imuri hoitaa hommat hänen puolestaan. Vesimies on kehittänyt myös pölyhuiskan kaksi metrisellä varrella jolla yltää joka puolella huonetta sohvalta käsin. Ja ihmisten mielestä siivousko on muka rasittavaa? Vessaan vesimies joutuu itse liikkumaan ja kaatamaan pesuainetta pönttöön mutta itsestään pyörivä vessaharja hoitaa tämänkin homman itsestään. Itseensä äärettömän tyytyväisenä vesimies palaa sohvalle lepäilemään.

Kalat siivoa harvoin. Pienen snapsin voimalla siivous urakka näyttää paremmalta. Ja toisen snapsin, ja toisen... Lopulta aamulla kala herätessään huomaa että kämppä on siivoutunut itsestään eikä kala ymmärrä miten näin olisi päässyt käymään. Onkohan joku käynyt siivoamassa puolestani?

2

530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rapu

      Toi pitää todellakin paikkaansa! Loistavaa! Mistäs Writer on tämän löytänyt?!

      • writer

        Writer kirjoitti tämän päästään, kuten aikaisemmatkin stoorit. Yritän kehittyä tuossa kirjoittamisessa...:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      172
      6273
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1744
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1528
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1280
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      952
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      30
      870
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      97
      856
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      809
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      231
      775
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      759
    Aihe