Lupa syödä.. köh köh

Lupa syödä-kirjassa väitetään, että "oksentelu ei laihduta!". Siis kuka helvetin kusipää on tuon lauseen kirjaan painanut, täysin ymmärryksessä? Itselläni on kokemusta, että oksentelu juuri laihduttaa! Kirjassa väitetään, että oksentelu ei hyödytä mitään ja sitä on täysin turha tehdä.

Se vitun kirja on pelkkää aivopesua. Lukekaa se, jos haluatte eroon syömishäiriöstä!

Itse en vain päässyt!
51395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Oksentelu todellakin laihduttaa, jos osaa oikeasti oksentaa. Se on puhdasta aivopesua ja manipulointia. Itse olen siitä elävä todiste, ainakin vielä toistaiseksi elävä. Ja olisinhan sitä kuolleenakin.

Taitaa sinuakin ottaa tuollaiset bulimiasta kerrottavat ''epäkohdat'' ottaa nuppiin, niin kyllä minuakin. Ja tällaista ''väärää'' tietoa löytyy paljon netistäkin liittyen syömishäiriöihin ja häiriöisiin. Asiaa ei ole vielä ilmeisesti tutkittu tarpeeksi ja tässä on vielä monta asiaa, joita ei edes tiedetä.

Äänestä
  • Ärsyttää ihan helvetisti tollaset paskapuheet ja kirjoitukset noiden helvetin lääkäreiden ja ravitsemusterapeuttien suusta. Niillä ei näytä olevan omakohtaista kokemusta asiasta, ja sen kyllä huomaakin. Pitäisivät sen omana tietonaan niiden pikkuruisissa aivoissaan!

    Helvetin kevät!

    Äänestä

  • aloittaja kirjoitti:

    Ärsyttää ihan helvetisti tollaset paskapuheet ja kirjoitukset noiden helvetin lääkäreiden ja ravitsemusterapeuttien suusta. Niillä ei näytä olevan omakohtaista kokemusta asiasta, ja sen kyllä huomaakin. Pitäisivät sen omana tietonaan niiden pikkuruisissa aivoissaan!

    Helvetin kevät!

    Nämä "laillistetut ravitsemusterapeutit" on oikeasti sellaisia kakanpuhujia, ettei paremmasta väliä. Heittävät tuosta vain romukoppaan esim vihreän teen laihduttavan vaikutuksen vaikka se on kyl omin silmin huomattu. Luulevat tietävänsä kaiken mutta eivät todellakaan tiedä kuinka ihmeellinen elimistö ja jotku ruoka-aineet voivat oikeasti olla...uskovat vain sen mitä ovat lukeneet yliopiston luennolla...ne kun eivät päde kaikkiin ihmisiin, ihminen on yksilö, ei kaikkia voi niputtaa samaan muottiin, joku laihtuu Atkinsilla, joku toinen ei jne. Jopa Glykeemisen indeksin laihduttavan vaikutuksen jotkut ovat jostain käsittämättömästä pitävät huuhaana...en oikeasti ymmärrä näitä "ravitsemusterapeutteja".

    Äänestä

kyllä oksentaminen laihdutti mua 7kg aika nopeesti.
Mut luin ton kirjan ja sen jälkeen olin oksentamatta 8kk ja lihosin takas ne 7kg. Nyt taas bulimia kausi alkanu ja tavoitteena laihtua vielä 6kg.

Äänestä

Mä vaihtaisin koska vaan elämäni ilman oksentelua vaikka tohon 7kiloon..jos vaan psyykkisesti kykenisin eli olisin terve..mä olen hoikka, urheilullinen, todella hyvässä fyysisessä kunnossa...MUTTA.niin ja se onkin tosi iso mutta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja vitut kirjoitti:

Lupa syödä-kirjassa väitetään, että "oksentelu ei laihduta!". Siis kuka helvetin kusipää on tuon lauseen kirjaan painanut, täysin ymmärryksessä? Itselläni on kokemusta, että oksentelu juuri laihduttaa! Kirjassa väitetään, että oksentelu ei hyödytä mitään ja sitä on täysin turha tehdä.

Se vitun kirja on pelkkää aivopesua. Lukekaa se, jos haluatte eroon syömishäiriöstä!

Itse en vain päässyt!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu