Minulla on vuosia ollut omistuksessani pieni yksiö, jonka nyt olen laittanut vuokralle. Yksi kiinnostunut vuokralainen on yksityinen elinkeinonharjoittaja eli ihmisellä on toiminimi. Liittyykö toiminimelle vuokraamiseen jotakin erityistä vuokranantajan kannalta? Henkilö aikoo siis tehdä töitä (toimittaja) asunnossa.
vuokralaisena tominimi?
SaukkiT
2248
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olen vuokralla kanssa toiminimelläni ja mielestäni vuokrasopimus oli ihan samanlainen kuin yksityishenkilölle vuokrattaessa.
Ei ollut mitään erikoismainintaa, ehtoja.
Sun kannattaa kyllä laittaa sopimukseen, että toiminimi "yritys" ei saa vuokrata sitä eteenpäin kolmannelle osapuolelle. Ettei se ala sitä sitten vuokrailee eteeenpäin.
Toiminimelle vuokraaminen onkin paras sulle, kun verrataan OY tai Ky. Yksityishenkilö on vastuussa aina (Tmi). Osakeyhtiö kun menee konkkaan, niin siinä tapauksessa voi olla helpompi jäädä nuolemaan näppejä.
vuokrata että vuokralainen saa varmasti kulut verovähennyksiin vaivatta.