Olen jo kolmetoista vuotta lääkinnyt ahdistusta, masennusta, jännitystä sekä pettymyksen tunteita alkoholilla.
Haluaisin tästä päästä todella eroon, en ole vuosiin edes tykännyt juoda, vihaan sitä kaikkea mitä aiheutuu, rahat ovat aina lopussa, kämppä paskanen, velkaa tulee, kaikki älyttömät sekoilut ja asiat jää hoitamatta.
Silloin, kun alkaa ahdistamaan ei keksi vaan mitään muuta ulospääsyä kuin viina ja sitä tulee juotua.
En edes ymmärrä miten pystyn kiskomaan kome isoa viinapulloa yksinäni päivän aikana, muut kun menevät jo sekaisin parista kaljasta.
En juo niin usein, noin kuukauden-kaden välein, mutta silloin menee aina viikko tai enemmän.
Käyn juttelemassa asioista välillä psykiatrin kanssa, mutta hän ei halua kirjoittaa mulle rauhoittavia, kun niihin jää koukkuun. Masennuslääkkeitä olen syönyt ties minkä merkkistä, mutta sopivaa ei ole edelleen löytynyt.
Katkolla olen käynyt, mutta se paikka ahdistaa entistä enemmän, eikä siitä olet ollut hyötyä.
Haluaisin tästä päästä todella eroon, en ole vuosiin edes tykännyt juoda, vihaan sitä kaikkea mitä aiheutuu, rahat ovat aina lopussa, kämppä paskanen, velkaa tulee, kaikki älyttömät sekoilut ja asiat jää hoitamatta.
Silloin, kun alkaa ahdistamaan ei keksi vaan mitään muuta ulospääsyä kuin viina ja sitä tulee juotua.
En edes ymmärrä miten pystyn kiskomaan kome isoa viinapulloa yksinäni päivän aikana, muut kun menevät jo sekaisin parista kaljasta.
En juo niin usein, noin kuukauden-kaden välein, mutta silloin menee aina viikko tai enemmän.
Käyn juttelemassa asioista välillä psykiatrin kanssa, mutta hän ei halua kirjoittaa mulle rauhoittavia, kun niihin jää koukkuun. Masennuslääkkeitä olen syönyt ties minkä merkkistä, mutta sopivaa ei ole edelleen löytynyt.
Katkolla olen käynyt, mutta se paikka ahdistaa entistä enemmän, eikä siitä olet ollut hyötyä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
lukuunottamatta sitä, että mä lähinnä nykyään tissuttelen olutta illalla.
ei ole ainoota jubaa sullakaan.
itekki n.10v.syöny alproxia , kylläkin aika pienin annoksin 2kert. päiv. ja sitte tota brenkkuu about 20v. mutta aina päivä kerrallaan.
ei tässä muuten pärjää....
NO SILLÄHÄN ME MONET MUUTKIN lääkitsemme ongelmiamme et sinä ainut oo.. masennus jännitys pettymys stressi...jatkuva AINAINEN PAHA OLO onhan se lääkettä joksikin aikaa...työ vaatii...vapaa-aika sekin on yhtä hampaitten kiristystä kun menee hermot ja pikkasen alkoholii jo on mukavaa..ÄLÄ JUO VELKAA-ÄLÄ SEKOILE- SIIVOA-KÄYTÄ RAHAT ENSIN RUOKAAN JUO JOS JOTAIN JÄÄ- JA ÄLÄ SEKOILE SIIS OTA NIIN ETTÄ EI KOKO MAAILMA SITÄ TIEDÄ..HOIDA AINA ENSIN ASIASI-... NO JO SE KOLME PULLOA ON SE NYT LIIKAA!!! HERRAN TÄHE!!! -EIKÖ SUN PSYKI VOI SUA AUTTAA YHTÄÄN millään neuvoilla ? tai mistä ne tietää ei niiloo ongelmii nehän LUKEE ne kirjoistaan..ha ha haa ha ha haa mitä paskaa ne tietää alkoholi ongelmista ku ne ei itte juo sössöttäävät vaan ai ai ai kun sää juot ja kun juot ja jos otat ..hitsi kirjat eivät tiedä ongelmia ne on meidät alkkisten päässä!! sinne sukelletaan kokemusten kautta ja sinne mennään vain elämän kautta...mutta kuitenkin
-joo jäähä niihin rauhoittaviin koukkuun -jää joo se on totta mutta ei kuivahumala ole niin kamala ku alkoholi humala on tiedän kokemuksesta mää sain rauhoittavat kun mun poika kuoli onnettomuudessa kolarissa ...äkillisesti...ja sitä ennen en ikinä saanu niitä pillereitä mutta koomisinta on että kun minä sain rauhoittavat ...MINÄ OLEN MELKEIN RAITIS..!!!SIIS KESTÄN TÄMÄN ARJEN IHAN OIKEESTI..
Juuri samoin olen elänyt viimeiset 30 vuotta. Katkot ja avohoidot sekä lääkitykset ovat tuttuja päivittäisiä rutiineja. Nytkin olen juonut puoli pulloa viinaa ja kaveri tuo hesasta tullessaan kopan kaljaa, että selviän huomisen yli sunnuntaihin. Hymyä huuleen, äläkä välitä neuvoista, koska niitä ei ole, neuvojat korostavat vaan omaa erinomaisuuttaan.
siis mikä sun sanomasi siis olikaan? joo yrität katkot? avot?lääkkeet? jaa ja juot ja juotavaa tulee??????SIIS MIKÄ MAKSAA ???? MITÄ NIIKU YRITÄT SANOA ? JAA-A KOLKYT VUOTTA SIIS PARANTUMATON SAIRAUS?SULLA NIIKU siis ootko tosissas?
Alkoholismi on elinikäinen sairaus. Ei parane koskaan, jotkut maintsevat kyllä haudan. Aa:laiset tietävät totuuden.Sairaus voidaan koteloida: yksi ryyppy liikaa ja tuhannen ryyppyä liian vähän.
riippuvuus se on korkeampi voimakin, mikä ei ole totta.
AA ta mielestäni ylimainostetaan täällä. JOS olisi oikeat 'mittarit', lukema tuplaAn kautta elämään terveeseen ja tasapainoiseen selviytyneistä on pienen pieni prosentti. Sisäänlämpiävää kukkoilua. Pienuus ja olematttomuus jatkuu, piiri pieni pyörii. Ei ole muuta kuin onni olla selvin päin ja irti AAsta. tiedän, olen nähnyt touhun kokonaisuudessaan. Piakoin olisin päässyt kiipimään ns. paremmille vakanseille ihan vain 'uskomalla' ja 'saarnaamalla'. huh, terve järki voitti. Hienoa olla ihan omissa voimisssaan ja mielenterveys kunnossa.
Se tuossa kirjoituksessasi pisti itseni miettimään, että jos todella haluat eroon alkoholista ja et edes pidä juomisesta niin miksi sitten juot? Minä nimittäin lopetin, kun mitta tuli täyteen - itseinho ja häpeä taisivat olla minun pontimeni. Juomisesta ei löytynyt enää mitään positiivista.
Vaikeaa tämä lopettaminen on, mutta kun sen oikein selväksi itselleen tekee, että alkoholi ei mitään hyvää tuo elämään niin jotenkin sitä vain jaksaa päivän kerrallaan.
Tsemppiä sinulle. Enempää en osaa sanoa. Tämä on niin yhdenmiehen sotaa, jos ihan perimmäiselle laidalle asiassa mennään. Itse se on tiensä kunkin kuljettava. Onneksi valintojakin saa ja voi tehdä. Yritä valita niin oikein kuin osaat, se sinulle sopiva ja oikea tie.
Lääkäri kai ei määrää lääkkeitä kun sulla voi seota nuppi lopullisesti niitten kanssa.
Masisnappeihinkin jää koukuun ja tavallaan oot viinakoukussakin, vaikka juot harvakseen.
Mene jollekin toiselle lääkärille puhumaan masennuksesta. Nappeja ja terapiaa. Sun pitää hoidella toi masiksen oire, juopottelu samalla. Katkolle ennen kun tiedät olevan vaarana alkaa juopotteleen.
Lääkäreissä on eroja, he voivat kuulua johonkin äärijärjestöön ja toimivat sitten niitten perusteiden mukaan.
Masiksen hoito voi kestää vuosia ja viinan kans saa sinitellä. Mutta kumpikin ovat sairauksia ja sairauksista voi aina parantua. Ja vaarana tietysti on, että sairastuu joskus uudestaan. Mutta niinpä se on sairausten kanssa.