Marino 7000

Onkos kellään kokemuksia Marino 7000 sta,moottori V-P 146 hv bensa.Olis tiedossa yksi vm-88 hintaan 13.800 Eur.Suht koht siistissä kunnossa vähän ajettu (noin 300 h).Ilmanotot tehty Marinolla.Kannattaako ostaa?
295281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Hinta tuntuu edulliselta, onko teknisesti 0.k.?
Mitä varusteita; pentteri, WC, j-kaappi, loki jne ? Marino 7000 on käytettynä haluttu vene, mikäli hyvin pidetty. Pienenä miinuksena ehkä säilytystilat jos isompi porukka liikkeellä.
Ajo-ominaisuudet o.k, AQ151 tehot riittää mainiosti. Jos kunnossa osta pois, todennäköisesti myydessäsi vuosien päästä arvo on noussut.

Äänestä
  • Joo minustakin aika edullinen, varustustaso on vesi Wc ja septitankki, jääkappi kaikuluotain Humminbird 250, painevesijärjestelmä ja rantatraileri. Olen jo koeajannut sitä ja minunkin mielestä mainio vene. Meitä on kaksi aikuista ja vuoden ikäinen pentu, ja pari koiraa.
    Ehkä just ja just riittää tilat.Täytyy alkaa hieroa kauppoja..

    Äänestä

  • kyllä, marino 7000 hyvä vene jos pidetty kunnossa, kokoluokassaan todella hyvä vene joka riittää pienellä porukalla.

    Äänestä

Jostain syvältä, muistin syövereistä, tulee mieleen jotain negatiivista ko. moottorista.....

Kone on kyllä yleinen ja kokenut useita päivityksiä, mutta.....
Sori, ei muistu mieleen :/

Äänestä

jäähdytysilmanottoaukot korjattu vastaamaan luokitusta. Vrt. U-35556 uppoaminen 10.08.2000.
Merenkulkuhallitus yhdessä VTT:n ja veistämön kanssa ovat suunnitelleet korjaussarjan jolla vene saatetaan turvalliseksi.
Viime vuonna veneseurojen katsastustoiminnan yhteydessä katsastusmiehet velvoitettiin raportoimaan jokainen katsastamansa MARINO 7000 Merenkulkuhallitukselle. Siis mikäli vene on ollut veneseuran katsastama ja näinollen veneseuran alusrekisterissä pitäisi asian olla OK. Mikäli kyseessä on katsastamaton vene ei ole takeita siitä että asia on hoidossa.
Siis tarkista asian laita. Tietoa siitä miltä vene ei saa näyttää löydät oheisesta osoitteesta: http://www.onnettomuustutkinta.fi/17060.htm
Korjattu MARINO 7000 on hyvä ja merikelpoinen vene jonka ilmeisesti tiedätkin kun olet sellaisesta kiinnostunut. Katsoin kuitenkin vevollisuudekseni kiinnittää huomiosi tähän asiaan. hyviä venekauppoja.

Äänestä
  • korjauksen voi todeta helposti:
    kaikissa korjatuissa 7000 veneissä on perän avotilan takaseinässä jälkiasennettu luukku.
    Luukun avaamalla voi todeta että moottori imee ilmaa ikäänkuin "lintupöntön" kautta josta on pohja poistettu ja yläpäässä on 2 kpl reikiä jotka johtavat konetilaan. Alapää on avoinna uimatasolle ankkurikotelon sekä veneen perälaidan väliin. Varalaita yltää korjatussa veneessä vähintään törmäyslistan tasalle.

    Äänestä

  • Lukaiseppas uudestaan kysyjän teksti. Taitaa olla asia kunnossa, josta olit huolissasi...

    Äänestä

  • Joo Marino laittoi 3 vuotta sitten ilmanotot paikan päällä Sipoossa.Muuten on tullut niin paljon hyviä asioita veneistä että taidan mennä ostoksille, kiitos teille..

    Äänestä

  • utelias kirjoitti:

    Joo Marino laittoi 3 vuotta sitten ilmanotot paikan päällä Sipoossa.Muuten on tullut niin paljon hyviä asioita veneistä että taidan mennä ostoksille, kiitos teille..

    Vielä yksi pluss on että mottorin huoltotoimenpiteille on hyvät tilat.
    Teeseitse mies arvostaa näitä asioita. Ei tarviste sotkea sisätiloja kun huoltaa moottoria.

    Marino 7000 in iso pienvene. Toimiva kokonaisuus.

    Kätevää kun ei tarviste pressuilla pelata. Tavarat aina lukkojen takaa rantauduttua kun risteilee satamasta toiseen.

    Äänestä

  • kyllä, moottoritilan hyvä tila auttaa tekemään kaikki työt kivuttomasti ryömimättä.

    Äänestä

  • kaikki korjatut marinot hyviä'veneitä, saanut ylimääräisiä tunteita sattuneen ansiosta, kaikki veneet saa uppoamaan jos ei käytetä yläpäätä.

    Äänestä

  • kyllä kuitenkin vanhemmissa ollut korjattava ilmanotto mutta korjattuna turvallinen siinä kun muutkin.

    Äänestä

  • utelias kirjoitti:

    Joo Marino laittoi 3 vuotta sitten ilmanotot paikan päällä Sipoossa.Muuten on tullut niin paljon hyviä asioita veneistä että taidan mennä ostoksille, kiitos teille..

    ilman muuta osta, on todella hyvä vene siinä kun muutkin, korjatut marinot kestää kyllä turvallisuus vertailun muitten veneitten kanssa.

    Äänestä

  • Jep, ostin 16v sitten kun tätä kysyin

    Äänestä

ihan passeli koko, itsellä sellainen. riittää hyvään liukuun nopeasti marssivauhtina paras n. 20 solmua , kyllä ehtii ja kulutus asiallinen, en vaihtaisi, hyvä ja turvallinen vene.

Äänestä

146hp riittää ihan hyvin, sellainen on ja erittäin tyytyväinen, riittää hyvin 20 solmun matkavauhtiin ja kulutus asiallinen.

Äänestä

Todella asiaalinen paatti ulkopäin katsottuna, mutta itse en pidä siitä , että sisätilat ovat yhtä isoa tilaa. Etuhytissä ei nimittäin ole ovea.

Äänestä

Aika monet omistajat haluavat nettiveneen perusteella päästä omastaan eroon. Nyt on ostajan markkinat koska eihän 30 vuotta vanhalla veneellä ole muuta arvoa kuin tekniikka.

Jos kone on 15 vuotta vanha ja elektroniikka yli kolme vuotta vanhaa, ei runkoon kannata pistää rahaa. Vastaavan kokoisia uusia saa edullisesti ja tuossa kokoluokassa perämoottori on ainoa oikea ratkaisu. Sisäkoneet on vain siksi ettei 30 vuotta sitten ollut tarpeeksi isoja perämoottoreita.

Äänestä
  • Miksi Kirjoitat asioista jos et niistä mitään tiedä??? Ei ulkolaitaperämoottori ole vaihtoehto sisämoottorille.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi Kirjoitat asioista jos et niistä mitään tiedä??? Ei ulkolaitaperämoottori ole vaihtoehto sisämoottorille.

    Ainakin yhtä venettä on saanut vaihtoehtoisesti sisä- tai perämoottorilla joten se on myös todellinen vaihtoehto jopa samassa mallissa.

    Pienissä veneissä, joihin otsikon venekin kuuluu, on perämoottori ihan relevantti vaihtoehto koska sisätilat ovat silloin isommat.

    Äänestä

Ei moottoria kannata tuoda sisälle. Vie tilaa, haisee, meluaa, palo ja häkävaara, vaatii läpivientejä, vaikea huoltaa, vaikea ja erittäin kallis vaihtaa. Nykyaikaa on perämoottori jolle ei tarvi varata omaa hyttiä veneen sisältä. Jos yksi ei riitä, voi laittaa 2. Tai vaikka 4. Tällöin myös toimintavarmuus kasvaa huomattavasti. Tehoa saa vaikka yli tuhat heppaa.

Äänestä
  • HEKO HEKO. Tämä on sellainen trolli johon ei kenenkään fiksun tarvitse tarttua kiinniin.

    Äänestä

  • Aivan niin.

    Äänestä

Suurin osa 7-11m matkaveneistä on perämoottorilla, kuten vaikka Flipper 900 st, Merry fisher 895, Antares 27 jne...

Sisämoottorilla ei saavuteta pienissä veneissä mitään. Ne vain vievät tilaa ja runkoon pitää tehdä ilmanottoreikiä, joiden paikka ja koko voi mennä hyvilläkin veneentekijöillä pieleen. Tosin onhan se nähty, että sörssiminen on mahdollista myös perämoottorillisissa veneissä.

Äänestä
  • Entä veneen painopiste?

    Perämoottorin paino on perälaudan ulkopuolella. Ihan väärässä paikassa. Keskimoottori on oikea paikka.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Entä veneen painopiste?

    Perämoottorin paino on perälaudan ulkopuolella. Ihan väärässä paikassa. Keskimoottori on oikea paikka.

    Höpö höpö.
    Veneen moottorin oikea paikka on siinä, mihin se on suunniteltu. Suunnittelija osaa sinua paremmin ottaa huomioon painojakauman.

    Jos kuvittelet, että perämoottorille suunnitellut veneet ovat parempia, kun siirrät moottorin pienin kätösin sen veneen sisäpuolelle, niin olet väärässä. Kokeile vaikka :D

    Äänestä

Silloin, 2003 kun tätä kysyin, sisäperä oli yleinen. Nyt 16v myöhemmin tilanne on toinen

Äänestä
  • No ostitko?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No ostitko?

    Tai pikemminkin oletko myymässä, kun näkyy monia haluavan päästä eroon sellaisesta veneestä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Utelias kirjoitti:

Onkos kellään kokemuksia Marino 7000 sta,moottori V-P 146 hv bensa.Olis tiedossa yksi vm-88 hintaan 13.800 Eur.Suht koht siistissä kunnossa vähän ajettu (noin 300 h).Ilmanotot tehty Marinolla.Kannattaako ostaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu