Ensinnäkin pahoitteluni siitä että olen väärällä palstalla, asiani ei koske lasta, vaan minua, aikuista ihmistä.
Minulla on siis R vika jota salaan. R tulee jossain sanoissa ja useimmiten yksinään.
Siksi olen tällä palstalla koska haluaisin tietää miten lapset oppivat ärrän. Tarkoitan siis sitä että kun ne oppivat oikean äänteen, ne tuleeko se heti kaikissa sanoissa vai vaatiko tietyt sanat ja kirjainyhdistelmät enemmän harjoittelua? Voisiko olla niin että minulla ei ole enää varsinaista vikaa, että kieli ei vain ole "tottunut" kun en ole kymmeneen vuoteen edes yrittänyt sanoa sitä, muuta kun joskus yksinäni?
Lapsena puhuin kurkkuärrää, vähän vanhempana painotonta, nykyään saan kyllä lähes kaikissa sanoissa kielenpään tärisemään mutten aina oikealla tavalla.
Saattaa myös olla että geeneillä on tekemistä asian kanssa, myös veljelläni oli pienenä R-vika. Isäni R ei myöskään aina ole sellainen täydellisesti helisevä, mutta varsinaista vikaa ei ole. Isän kahdella veljellä on R-vika, mutta kyse ei ole siitä että olisin omaksunut vian, näin niitä lapsena kerran pari vuodessa.
Kielijänne multa on leikattu 12 vuotiaana, mutta luulen itseasiassa että siinä meni jokin pieleen... Kieleni ei pidentynyt, laittoivat jostain syystä tikit (onko normaalia?) ja kieli tuntuu vinolta. Kun esim nostan kieltä nenää kohti se "vetää" enemmän toisesta puolelta, ja joskus ärrän sanoessa tuntuu värisevän pikkasen sivussa, ei siis keskellä.
R onnistuu joskus joskus ei
4
723
Vastaukset
- yleistä...
... lapsilla, että r ei onnistu heti kaikissa ääneyhdistelmissä. Sanan alussa se on usein helpoin tuottaa, konsonanttiyhdistelmissä (esim. härkä, kruunu, marja, marsu jne.) vaikein. Monella kielenkärki tärisee yätyn aikana hiukan sivusta, mutta eipä tuolla ole merkitystä, mikäli äänne kuulostaa riittävän hyvältä.
Kielenjänneleikkausessa kielen ei ole tarkoituskaan pidentyä, vaan kielen liikelaajuus kasvaa, kun jänne ei ole enää sitä rajoittamassa. Tikit laitetaan, jos jänne on niin paksu, että leikkaus sitä edellyttää.
Muista, että luultavasti muut ihmiset eivät edes huomaa, että tuotat äänteen jotenkin poikkeavasti. Älä siis murehdi asiaa turhaan :)
t. puheope - muuta kuin
harjoitella r-kirjainta. D:n kanssa kai sitä harjoitellaan. Itse opin n. 7-vuotiaan tyyliin äddr, äddr, ärr.
Yhtä kirjainta enemmän vaikuttaa minusta puheen kokonaisuus. Kyllä aikuinenkin voi mennä puheterapeutille, joka voi antaa niitä harjoituksia. - oikeaa ärrää
Mulla taas onnistuu ihan hyvin mutta kun olen kurkkuärrää puhunut lapsesta asti ja sitä hävennyt, häpeän myös ottaa normaalin ärrän käyttöön varsinkin kun se vaikeissa sanoissa tulee vähän kankeasti. Ei ole kai kieli tottunut, kun muutama vuosi sitten sen opin kun lapseni harjoitteli sitä. Nykyään en paljon puhukaan vieraiden ihmisten kanssa ja jos on puhuttava niin keksin kiertoilmauksia, sanoja joissa ei ole koko ärrää. Lapselle luen kirjasta ärrät oikein silloin kun olemme kahdestaan kotona. Olisihan se hienoa, kun voisi puhua tavallisesti ja vapaasti kaikille, mutta häpeän niin, että nolottaa alkaa yhtäkkiä jopa oikean ärrän käyttö. Mistähän saisi rohkeutta? Mitenköhän kauan kestäisi, että normaaliärrä tulisi puheessa sujuvasti ja luontevasti ilman, että pitää erikseen muistaa sanoa se oikein? Unohtuuko väärä ärrä ollenkaan? Kuka tietää.
- Minttu01
Tietääkö kukaan täällä siitä leikkauksesta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3413984Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283610Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52322- 1121714
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181668Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241359Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j148990Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit102989Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79885- 86791