ruostetta

Harvinaisen paljon näkyvät uudet E-t ruostuvan esim. takaluukun lukon ympäriltä.. voiko tuota ehkäistä jotenkin, eli mistä toi johtuu ja onko muita paikkoja mitä pitäs tsekata ja tehdä jotain. Itse en äkkiseltään löytäny tosta mitään mutta josko kukka on vasta tulossa.. Ehkä ei tulisi jos ajoissa toimii..
91401
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Suosittelen, ÄLÄ tee itse asialle mitään ennen kun olet kysynyt Vehosta takuu mahdollisuutta. Puhkiruostumattomuustakuu ei aina tarkoita sitä, että ruosteen on täytynyt tehdä todellinen reikä. Niin, ei ainakaan MB takuiden kohdalla.

Ja huom. tämä tieto ei ole mitään ns. kylillä kuultua tietoa, vaan puhdasta sisäpiiriltä kuultua faktaa.

Äänestä
  • Ja huom. tämä tieto ei ole mitään ns. kylillä kuultua tietoa, vaan puhdasta sisäpiiriltä kuultua faktaa.

    Onko Brysselistä sisäpiiritietoa,kuten joskus oli veropuolella.Jos vanhempia E:ä,tuskimpa enään takuuseen saa,koska galvanoimattomana kuuluukin ruostua sieltä täältä,vielä edistää jos ollut likaisena pitkiä aikoja,eli käyttäjästäkin kiinni,mm.,ajotyylikin tekee etupäähän ruostepisamia,kun ajetaan liian lähellä edellä kulkevaa

    Äänestä

  • takuuta kirjoitti:

    Ja huom. tämä tieto ei ole mitään ns. kylillä kuultua tietoa, vaan puhdasta sisäpiiriltä kuultua faktaa.

    Onko Brysselistä sisäpiiritietoa,kuten joskus oli veropuolella.Jos vanhempia E:ä,tuskimpa enään takuuseen saa,koska galvanoimattomana kuuluukin ruostua sieltä täältä,vielä edistää jos ollut likaisena pitkiä aikoja,eli käyttäjästäkin kiinni,mm.,ajotyylikin tekee etupäähän ruostepisamia,kun ajetaan liian lähellä edellä kulkevaa

    On päivän selvää, että kaikki ruostetapaukset (itse aiheutetut) EI mene takuuseen ja siitä syystä keihoitinkin asianomaista hlöä kääntymään ensin maahantuojan puoleen ja selvittämään onko kyseinen auto sitä valmistesarjaa jossa tuo ruostumaan lähtenyt kohta on määritelty korjattavaksi takuuna.

    >Onko Brysselistä sisäpiiritietoa,kuten joskus oli veropuolella

    Kyllä tämä tieto on ihan kotimaista ja myös kaikkien muidenkin saatavilla, kunhan vaan asioista vaivauduttaisi ottaa selvää ;)

    Äänestä

No hätä! Mersun MobiloLife -takuu (30 v) toimii hyvin ja kaikki viat korjataan tehtaan takuuseen. Jos ruosteen alkuja löytyy niin ovet ja takaluukku (sedanissa) vaihdetaan automaattisesti takuuseen oli kyseessä sitten tuontiauto tai joutsenlippuauto.
Alkuperäisessä konstruktiossa on vika eli tiivistemassa puuttuvat kahden pellin välistä. Uudessa on ne massat kohdallaan.
Ainoana harmina on auton seisominen korjauksessa viikon eli sijaisautoa ei saa.
Takuustahan vastaa MB:n kansainvälinen takuuosasto eli tehdas. Suurin hyötyjä lienee se paikallinen korjaamo missä työ tehdään eli he laskuttavat tuon työn ja osat tehtaalta.

Äänestä
  • Jaa, että kaikki 30 vuoden aikana eteen tulevat ruostevauriokorjaukset tehtaan takuuseen?
    PS. Kaverillani on nykyään 300TD Väyrynen. Edellinen oli W124 250TD. Kertoi, että vanhan maalaus oli huomattavasti parempi kuin uudemman. Johtuu hänen mukaansa myrkkymaalien käytön lopettamisesta. Näin ne autot kehittyvät vihreiden ehdoilla.

    Äänestä

Jos takaluukun lukon ympärillä tai ovissa esim kuskin oven peilin yläpuolella tiivisteen alla ruostekukkia (kuten itsellä), niin näyttämään lähimpään Vehoon. Sieltä lähettävät sun autosi tiedot tehtaalle ja päivässä päätös, että kaikki ovet ja takaluukku vaihtoon. 100 % faktaa, sillä oma -97 eemeli nyt maanantai-aamulla tähän remppaan. Kuten Avantgarde sanoi, että harmi, ettei saa sijaisautoa. Muuten ok. Sinne vaan juttelemaan, älä tee mitään muuta.

Äänestä

En usko, että Veho maksaa ainakaan ex-taksiautoni maalausta. Omassa -00 Väyryessä jouduin paikkamaalaamaan (rumasti pensselillä) ovien alaosia ja reunoja, samoin keulan kivenhakkuita. taatusti sanoisivat Vehossa että kolaroitu ex-taksi ja että omistaja vastaa itse...

Äänestä
  • jos käyt juttelemassa. Saatat yllättyä positiivisesti. Tietysti kivenhakkaamat ym. ei mene tähän piikkiin, mutta nämä tiivisteiden alta puhkeavat kukat menee.

    Äänestä

Onko c mallissa ollut mahdollisesti samaa ongelmaa???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Makke kirjoitti:

Harvinaisen paljon näkyvät uudet E-t ruostuvan esim. takaluukun lukon ympäriltä.. voiko tuota ehkäistä jotenkin, eli mistä toi johtuu ja onko muita paikkoja mitä pitäs tsekata ja tehdä jotain. Itse en äkkiseltään löytäny tosta mitään mutta josko kukka on vasta tulossa.. Ehkä ei tulisi jos ajoissa toimii..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu