Laitatin eräässä autofit korjaamossa autooni peräkoukun. Merkki kohtainen koukku sarja, valmiilla reiillä sekä täydellinen johtosarja.
Auton rungossa valmis läpivienti, sekä pistoke johto sarjalle. Rungossa valmiit reiät koukun kiinittämiseen.
Tämä korjaamo laskutti minulta 4h/ morjes.
Kysykää hinta aina ko. korjaamolta ennalta.
Maksoin 4h vaikka totuus on alle 2h.
Auton rungossa valmis läpivienti, sekä pistoke johto sarjalle. Rungossa valmiit reiät koukun kiinittämiseen.
Tämä korjaamo laskutti minulta 4h/ morjes.
Kysykää hinta aina ko. korjaamolta ennalta.
Maksoin 4h vaikka totuus on alle 2h.
Vastaukset 7
Vanhimmat
1.5h töitä ja ja loput onkin valohoitoo täälä mikkelin korkeudella kyl nää rahastaa osaa
muuta ne ei kyllä osakkaan sii tunnit kohdallaan
Toivottavasti ymmärrätte sen että ns. ohjeajat asennuksista on tehty niin että puskurit ja esim. takavalojen verhoukset jne. ovat jo purettuna ennenkuin varsinainen koeasennus esim. koukun valmistajan toimesta tehdään. Yleensä näiden purkamiseen menee aikaa ja jos puskuriin pitää tehdä lovia koukulle/pistokkeelle niin suvaittakoon asentajalle hieman miettemisaikaa/työaikaa näiden tekoon..ja tietenkin sähköt erikseen..ja vetokoukutkin on sarjassamme ns. "autokohtainen asennus"...4 tuntia tuntuu kyllä olevan tämänpäivän autoissa ihan normiaika...merkkiliikkeissä saattaa homma tulla nopeamminkin tehdyksi koska tuntevat auton sähköt/koukunasennuksen jo entuudestaan. Monimerkkikorjaamolla varmasti joudutaan pähkäilemään asennusta...esim. joissakin tapauksissa autoihin tarvitaan merkkikohtainen testeri "kertomaan" autolle että nyt autossa on vetokoukku jne... tiedän kyllä merkkejä joissa asennus ammattilaiselta voi kestää 8 tuntia..mutta jääköön merkit mainitsematta :)
Näin se on. Teoriassa helppoa, mutta esim. A6 Audiin(uudehkoon) menee 28 vuotta asentaneella yli 5 tuntiakin..
ASENNA ITSE-ON ILMAISTA
Kyllä varmasti menee tolla komuksella(kahvii/jutteluu/puhelin...YM)
Kysymys on et muita korjaamoja naurattaa toi aika?
Ainakaan tuossa liikkeessä ei ajantaju ole kohdallaan kun lasketaan työtunteja ja asiakaspalvelu muutenkin on töykeää.
Tiedän muutaman yksityisen autokorjaajan, jonka luona käyn teetättämässä isommat työt.. pienemmät tekee nyt itse vaikka pakkasessa.
Kyllä yksityisellä kannattaa töitä teettää. Ei tarvi veroja maksella. Olenkin se mulkku joka polttaa kaikki pimeän pisneksen tekijät :)
Jos se on niin helppoa niin mikset asentanut itse? Ei kai siinä mitään vaikeaa ole jos kerran on reiät valmiina ja kaikki muukin?