lentokoneen hankkiminen

Haluaisin tietää kaiken oleellisen ilmailusta ja lentokoneista.

Minkä hintaisia niitä on? Kannattaako ostaa uusi vai käytetty?

Hommaisin vähintään 4 paikkaisen tai 2 paikkanenkin olis ihan ok

paljon kuluttaa bensaa per 100km? mikä taloudellinen nopeus? Mitä muita maksuja tulee maksaa? Mitä kaikkea huoltoa pitää tehdä ja kuinka usein?

Voiko laskeutua vieraille kentille? esim voiko lentää suomesta espanjaan? paljon kenttämaksut ja tullimaksut? miten tarkkaan pitää katsoa oma reitti? pitääkö suunnitella etukäteen kun on niitä muita koneita ilmassa? vai lentääkö sitä erikorkeuksilla ja ne korkeudet sovitaa eri korkeuksiks

Kuinka pitkälle pääsee yhdellä täys tankilla?

Kurssin tiiän jo se maksoi jotain 5000-10000 muistaakseni.

millä hinnalla koneita vuokrataan?

Itellä ei ole lentolupaa vielä

Asiallisia vastauksia kiitos
92609
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Käypä ENSIN se kurssi ja kaiken sieltä saatavan tiedon omaksuttuasi jälkeen katsotaan mitä vielä tarvitset tietää.

Kaikkia noita kun varmasti jollain tasolla kurssin yhteydessä käsitellään...

Äänestä
  • vastaus. Siellä selvisi itsellekin.

    Äänestä

Ensimmäiseksi olisi kuitenkin mietittävä hyvin tarkkaan kumpaa lajia (ultrakevyt/normaaliluokan lentokone) alat harrastamaan ja yleensä tässä se lompakon paksuus on hyvin määräävä tekijä.

Ultakevyeillä pääsee halvemmalla alkuun, mutta jos myöhemmin sitten haluatkin siirtyä seuraavaan luokkaan, ei tätä koulutusta hyvitetä lainkaan, vaikka samoja asioita osittain opiskellaan. Sen sijaan PPL lupakirjan omistaja saa pikkuvaivalla ul- paperit.
http://www.ilmailu.org/forum/index.php?topic=2654.0

Hyvin harvalla on varaa hankkia "oikea lentokone" yksityiskäyttöön ( uusien koneiden hintalapussa kuusi numeroa). Yleensä lennetään kerhon omistamalla koneella tai sitten vuokrataan jonkun yrityksen konetta ( ehkä 150 - 180 euroa/h ). Koneiden ylläpito maksaa sitten todella hurjasti enemmän kuin auton.

Uuden ultrakevytkoneiden hinnat taitaa alkaa jostain 50 000 eurosta

Kattele nyt ensin noita
http://www.kevytilmailu.net/
http://www.kevytilmailu.com/
http://www.scanflyers.com/
http://www.ilmailuliitto.fi/

Jos kielitaito on todettu kokeessa riittäväksi, niin siitä vaan ulkomaille, kunhan sitä lentokokemusta on hankittu riittävästi kotimaassa. Joka paikassa vaan kerätään kaiken maailman maksuja....

Äänestä

"paljon kuluttaa bensaa per 100km? mikä taloudellinen nopeus?
Kuinka pitkälle pääsee yhdellä täys tankilla? "

Aivan kuten millä tahansa muulla kulkuneuvolla, riipuu täysin moottorin koosta, käytettävästä tehosta ja polttoainetankkien tilavuudesta. Tyypilliseti joku kaksipaikkainen mopo Cessna 152 kuluttaa noin 20 litraa tunnissa, nelipaikkaiset koneet jopa tuplasti. Huom. kulutus on aina per tunti koska lentokoneiden kohdalla voi puhua mistään kuljetusta matkasta, koska maanaopeus vaihtelee sen mukaan onko vasta- vai myötätuulta jne. Matkalennoilla yleensä käytetään 60-70% tehoja. Maksimitehot on käytössä vain lentoonlähdössä. Matkalentonopeudet 100 solmusta ylöspäin. Yleensä täysillä tankeilla pysyy noin 4 tuntia ilmassa.

Korpikentillä ei tarvii maksaa mitään kenttämaksuja, mutta isoilla kentillä. joilla on lennonjohtopalvelua menee maksut. Yleensä homma hoituu kausikortin lunastuksella : http://www.finavia.fi/files/finavia/pdf/Kausikortti-tiedote_2009.pdf

Ilmatila jakantuu valvottuun ja valvomattomaan ilmatilaan. Valvotussa ilmatilassa pitää esittää lentosuunnitelma lennonjohdolle etukäteen. Valvomattomassa ilmatilassa voi lennellä vapaasti. Mutta jos käy haaveri etkä ole esittänyt mitään lentosuunnitelmaa , kukaan ei osaa kaivata sinua eikä siten myöskään etsiä oikeasta paikasta.

"Mitä kaikkea huoltoa pitää tehdä ja kuinka usein? "
50 lentotunnin välein. 100 tunnin huolto vähän laajempi, jne. Hurjasti kalliimpaa kuin auton huolto tietty. Tietyillä osilla esim säätölapapotkurilla on määrätty lentotuntimäärä tai kalenteriaika ( 5v), jonka jälkeen ne on peruskorjattava. Ei halpaa touhua ...

lisää luettavaa:
http://www.ilmailuhallinto.fi/
https://ais.fi/ais/vfr/

Äänestä
  • Älä Nyt Tyrmää ilmailu-intoa. Ilmailu on parasta, mitä voi tehdä housut jalassa !!

    Äänestä

  • Jusa-59 kirjoitti:

    Älä Nyt Tyrmää ilmailu-intoa. Ilmailu on parasta, mitä voi tehdä housut jalassa !!

    hankkiminen ja ylläpito on aika tyyristä. Eiköhän kerhon koneella saa lennellä tarpeeksi.

    Eipä taida muuten olla liiaksi suomenkielistä kirjallisuutta moottorilennosta kiinnostuneelle. Kai R. Lehtosen kirja "Lentäjien Koulu" on jo aika ikääntynyt ( 60-luvulta ), mutta kun ei uudempaakaan ole kukaan kirjoittanut. Kirjastosta varmaan löytynee.

    Äänestä

Ota yhteys lähimpään ilmailu-kerhoon! Saat parhaimmat tiedot sieltä.

Äänestä

  • Kra kirjoitti:

    Löytyy täältä:

    http://www.ilmailuliitto.fi/fi/linkit/ilmailuyhdistyksia

    Ja muutenkin kannattaa tutkia SIL:n sivuilta itseä kiinnostavia ilmailu linkkejä/juttuja.

    Hei

    Jos sinulla on rahaa laittaa koneeseen joku 50-70 000 e, kannattaa ehdottomasti ostaa joku vanhempi käytetty kone ja lentää sillä omalla mopolla se lupakirja. Siinä säästää heti jo jonkun 6 K pois koneen ostohinnasta. Vielä parempi jos olet sellainen mekaniikka-miika ja pystyt itse pitämään konetta hyvässä kunnoss + tietty huollot. Vertailkaapa vanhojen lentsikoiden ja vanhojen autojen hintoja mihni suuntaan kehittyvät. Sanoisin että yhtään paremman pienkoneen hinta saattaa tulevaisuudessa jopa nousta kun tanskan 0% alv loppuu ja jenkkilästä koneiden tuonti eirooppaan vähenee.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


lentolupaa ja konetta hankk... kirjoitti:

Haluaisin tietää kaiken oleellisen ilmailusta ja lentokoneista.

Minkä hintaisia niitä on? Kannattaako ostaa uusi vai käytetty?

Hommaisin vähintään 4 paikkaisen tai 2 paikkanenkin olis ihan ok

paljon kuluttaa bensaa per 100km? mikä taloudellinen nopeus? Mitä muita maksuja tulee maksaa? Mitä kaikkea huoltoa pitää tehdä ja kuinka usein?

Voiko laskeutua vieraille kentille? esim voiko lentää suomesta espanjaan? paljon kenttämaksut ja tullimaksut? miten tarkkaan pitää katsoa oma reitti? pitääkö suunnitella etukäteen kun on niitä muita koneita ilmassa? vai lentääkö sitä erikorkeuksilla ja ne korkeudet sovitaa eri korkeuksiks

Kuinka pitkälle pääsee yhdellä täys tankilla?

Kurssin tiiän jo se maksoi jotain 5000-10000 muistaakseni.

millä hinnalla koneita vuokrataan?

Itellä ei ole lentolupaa vielä

Asiallisia vastauksia kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu