Maadoitus asennustöissä

Staattinen sähkö on pahin vaaratekijä komponenteille, kun asentaa koneeseen osia ja sen purkautuminen pitäisi tietysti saada varmistettua ennen kuin koskettelee mitään. Kaveri neuvoi minua laittamaan koneen sähköjohdon kiinni maadoitettuun pistorasiaan ja koskettamaan sitten koneen runkoon ennen kuin koskee muita osia.

Onko tämä hyvä tai edes suositeltava tapa maadoittaa staattinen sähkö asennettaessa osia?
Voiko olla vaarallista, jos kone on kytketty sähköverkkoon kiinni, kun asennustöitä tehdään?
7727
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

No en kyllä itse konetta sähköverkossa pidä kiinni, jos sisuskaluja tongin.. aina johdot irti, ja koneen takaa virta myös, sitten napakka ote ensin kotelosta ja kimppuun.
Kaupasta saa myös rannekkeita/maadotusalustoja, jos haluaa ottaa varman päälle..

Äänestä

...mee koskeen sisälle jos on sähköjohto seinäs kiinni!!! Muista kuuluisat viimeiset sanat!!! Niinku tää toinenkin vastas paljaalla iholla runkoon tai ranneke. Ranneke tietysti on paljon kätevämpi, eikä edes maksa juuri mitään.

Äänestä
  • Mutta miten virta sen rungon kautta sitten voi maadoittua, jos runkoa ei ole kytketty millään maahan?

    Äänestä

  • Maadoitusranneketta käytettäessä toinen pää kiinnitetään tietokoneen runkoon ja virtajohdon PITÄÄ olla kiinni maadoitetussa pistorasiassa.

    Helpommalla pääsee kun ennen koteloon kajoamista hiplaa vesihanaa. Tekokuituvaatteita kannattaa välttää asennustöissä.

    Äänestä

  • 1/2 kirjoitti:

    Maadoitusranneketta käytettäessä toinen pää kiinnitetään tietokoneen runkoon ja virtajohdon PITÄÄ olla kiinni maadoitetussa pistorasiassa.

    Helpommalla pääsee kun ennen koteloon kajoamista hiplaa vesihanaa. Tekokuituvaatteita kannattaa välttää asennustöissä.

    ...ottaa verkkojohto irti seinästä. Ranneke puolestaan laitetaan käteen ja toinen pää pistorasian maahan. Ei kannata kokeilla kännissä!

    Äänestä

  • Eikka kirjoitti:

    Mutta miten virta sen rungon kautta sitten voi maadoittua, jos runkoa ei ole kytketty millään maahan?

    ole tarkoituskaan olla maassa kiinni, vaan poistaa potentiaaliero asentajan ja koneen väliltä.

    Koneen kotelon maalaamattomasta osasta kiinni ennenku tunkee käden komponentteihin...

    Äänestä

Kun siellä ei näköjään muita sähkömiehiä ollut niin siirrän vastaukseni tänne:

Eihän sitä oudon ole syytä mennä laitteen sisuskaluja ropailemaan töpseli seinässä, mutta kyllä se kuitenkin on kaverisi ihan hyvän neuvon antanut tuosta maadoituksesta.

Kun laitteesta on virta katkaistu ja et koske itse poweriin niin ei siinä sähköiskuvaaraa ole ja voithan sen töpselin varmuuden maksimoimiseksi ottaa pois seinästä kun olet itsesi ensin laitteen runkoon maadoittanut.

Toinen maadoituskonsti on se, että vieressä on joku toinen metallirunkoinen laite joka on pistorasiassa niin voit siihen maadoittaa itsesi tai sitten jos lähettyvillä on lämmityspatteri, jonka puhdas metalliosakin käy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uuber kirjoitti:

Staattinen sähkö on pahin vaaratekijä komponenteille, kun asentaa koneeseen osia ja sen purkautuminen pitäisi tietysti saada varmistettua ennen kuin koskettelee mitään. Kaveri neuvoi minua laittamaan koneen sähköjohdon kiinni maadoitettuun pistorasiaan ja koskettamaan sitten koneen runkoon ennen kuin koskee muita osia.

Onko tämä hyvä tai edes suositeltava tapa maadoittaa staattinen sähkö asennettaessa osia?
Voiko olla vaarallista, jos kone on kytketty sähköverkkoon kiinni, kun asennustöitä tehdään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu