Peugeot 306 öljyn kulutus

Pösöni on vuosimallia -95, automaaattivaihteinen 1.8l ST. Ajettu 85000km.
Onko normaalia, et kuluttaa öljyä? Oon ajanu edellisestä öljynvaihdosta n.5500km ja 3/4 mittatikun merkkivälistä on kulunu..
Oon katsonu alustaa ja näyttää ainakin jostain vuotavan öljyä, mut ei kai sentään tollasta määrää kuluttais..Jos joku Pösö-ammattilainen osais vastata..??
61480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Toihan ei ole paljoakaan, luulisin.
En tiedä paljonko mittatikun väli on 306:ssa mutta yleensä se on litran luokaa eli sulla olisi mennyt 7,5 desiä joka tekee vähän toista desia/1000 km.
Pösösissä on yleensä vielä 'normaalia' kulutusta 5 desia tuhannella.

P...apuheina voi kuitata ne joissa sanotaa että sejaseauto ei kuluta yhtään öljyä.
Aina sitä menee jonkinverran.

Mahdollisesti sulla on venttilinkumit kovettuneet mikä aiheuttaa öljynkulutuksen lisääntymistä ja voisi harkita esim. seuraavan jakohihnan vaihdon yhteydessä niidenkin vaihtoa.

Toisaalta ei noissa kilometreissa vielä pitäisi olla sitä ongelmaa mutta autothan ovat yksilöitä.

Äänestä
  • tiedänhän minäkin, että pakko sen moottorin on ainakin hiukan sitä öljyä kuluttaa, mutta todettava on, ettei 306HDi:n mittatikusta kulutusta havaitse sen 20tkm:n vaihtovälissä. Ei ainakaan omassani.

    Ei se siellä onneksi myöskään lisäänny.

    Äänestä

  • 306HDi Wagon kirjoitti:

    tiedänhän minäkin, että pakko sen moottorin on ainakin hiukan sitä öljyä kuluttaa, mutta todettava on, ettei 306HDi:n mittatikusta kulutusta havaitse sen 20tkm:n vaihtovälissä. Ei ainakaan omassani.

    Ei se siellä onneksi myöskään lisäänny.

    Se on aika suhteellista tuo öljytikusta mittaaminen.
    Mittaus täytyis aina tehdä täsmälleen samassa paikassa,asennossa ja olosuhteissa jotta siitä saisi tarkan lukeman.

    Mittatikku on yleensä moottorin päässä ja reunassa joten pienikin kallistuma suuntaan tai toiseen näkyy mittatikussa. Välillä sitä voi olla jopa enemmän kuin vaihdettaesa.

    Se että öljyn kulutus ei välttämättä näy määrän vähenemisenä selittyy taas sillä että siihen sekoittuu polttoainetta.

    Muuten olen sitä mieltä että 20000 km on liian pitkä vaihtoväli.
    Ehkä kaksi-kolme ensimmäistä vaihtoväliä voisi olla tuon jos on todella huippuöljyt.
    Sen jälkeen kannattaa pudottaa vaihtoväli 10000.

    Olen tavannut paljonkin tapauksia joissa kerskutaan että on mukavaa kun on pitkä vaihtoväli ja sitten lyödään jotkin tarjousöljyt sisään ja päristellään huolettomana.
    Itseasiassa moottorissa on loppuvaiheessa mustaa kuraa joka muistuttaa enemmänkin anopin sumppia kuin moottoriöljyä.
    Seurauksena on väistämättä laakerivaurioita, milloin pienempiä milloin suurempia.

    Mutta 'eisevväliä', sehän se työllistää meikäläistäkin.

    Äänestä

Minulla oli vielä reilu vuosi sitten n. 170000 ajettu 306 1.6 -93. Vaihdatin siihen öljyt viimeisen neljän vuoden aikana yleensä 10000-17000 km välein, eikä tuolla välillä ollut koskaan mainittavaa öljyn kulutusta (siis ei lisäystarvetta, eikä huomattavaa laskua öljytikussa). Joten siinä mielessä mainitsemasi kulutus voisi olla epänormaalia, vaikka sinulla onkin eri kokoinen kone.

Äänestä

Toki pösö vie oljyä kun venttiilin ohjurin kumit on lyhytikäisiä (ominaisuus).Tuskin koneissa mitään vikaa on jos vain huolletaan ajallaan ,eikä ajeta kuivaksi. 1,5 litraa tuhannella menee kun kumit on kovettunut "kiveksi asti".itse vaihdoin kumit ja nyt ei öljyä kulu juuri lainkaan(190 tkm ajettu kone).ps kumit 4 euroo kpl,halpaa lystiä!Ken osaa itse vaihtaa.

Äänestä

Ko. konetyypille on ihan normaalia tuommoinen 0,2...0,3 l/1000 km öljynkulutus!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jaakko kirjoitti:

Pösöni on vuosimallia -95, automaaattivaihteinen 1.8l ST. Ajettu 85000km.
Onko normaalia, et kuluttaa öljyä? Oon ajanu edellisestä öljynvaihdosta n.5500km ja 3/4 mittatikun merkkivälistä on kulunu..
Oon katsonu alustaa ja näyttää ainakin jostain vuotavan öljyä, mut ei kai sentään tollasta määrää kuluttais..Jos joku Pösö-ammattilainen osais vastata..??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu