Hyvä Huoltoyhtiö Helsinki

Tyytyväinen JT

Helsingissä monenlaista huoltoyhtiötä, isoa ja pientä.
Kokemuksesta voin suositella seuravaa kilpailutusta varten seuraavia. Kiinteistöhuolto Antti Hellemaa Oy (töölö)Kantahelsingin Kiinteistöhuolto (kallio) Rännäli-Maskulin (Haaga), tietysti on paljon muitakin, mutta tuntuu että yrittäjävetoisissa huoltoyhtiöissä tsempataan paljon, paljon enemmän.

22

5222

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tekijä ....

      Kiinteistöhuollon hyvyyteen vaikuttaa niin paljon se, että minkälainen huoltomies sattuu talollenne.

      • huoltoyhtiöillä

        kun ei oikein ole varaa palkata huonoja huoltomiehiä...


      • huoltomiestä
        huoltoyhtiöillä kirjoitti:

        kun ei oikein ole varaa palkata huonoja huoltomiehiä...

        Huoltoyhtiön voit valita, mutta huoltoyhtiön työntekijöitä et voi valita, etkä sitä kuka sattumoisin hoitaa taloanne.
        Tietysti sopimuksen voi aina purkaa.


    • Tieto_jt

      Hyviä huoltyhtiöitä Kiinteistöhuolto Heiskanen, Kiinteistöhuolto Hellemaa,Kiinteistöhuolto Rännäli, ja muutama muu. Erikoismaininnan saa myös Tapiolan Lämpö. Kontulan huolto.

      • ITS_isännöitsijä

        Jopas iskit.
        Minun mielestäni paras huoltoyhtiö on sellainen, joka ilmoittaa kohteen olevan liian kaukana. Yleensä tämä on 3 kilometriä maksimissaan.
        Itse ammattiostajana arvostan laatua ja nopeasti paikallisesti toimivaa huoltoa.
        Noista mainitsemistasi yksi yrittää koko Helsinkiin ja muut ovat hyvin suppealla alueella toimivia ns. aluehuoltoyhtiöitä.
        Perustelen kantaani sillä, että esimerkiksi lumikoneella, tai lakaisukoneella vie jo pelkkään ajoon paljon aikaa.
        Omat suosikkini ovat Kruununhaassa ja Katajanokalla Kiinteistöhuolto Määttä ja Mc Clean (varmistu siitä, ettei ole se plagioitu nimi. Siinä suosittelemassani on toimitusjohtajan nimenä Kauko Mäklin).
        Eteläisessä kantakaupungissa Mc Clean. En voi varmasti sanoa sitä, onko erään perheyhtiön omistuspohja siellä muuttunut.
        Töölössä Töölön kiinteistöpalvelu, jos omistajana ja toimijana on edelleen n. 50 -vuotias pariskunta). Etutöölössä kannattaa kysyä aiemmin mainitsemiani, sillä siellä isot toimijat kilpailevat menestyksellisesti hinnalla, ei aina laadulla,
        Heiskanen on varmasti kotonaan Kalliossa ja Sörnäisissä, mutta viimeksi mainitussa kannattaa kysyä Mc Cleanilta, sillä heillä on uusia ja pitkäaikaisia sopimuksia alueella.
        Ei pidä suuttua, jos Määttä, tai Mc Clean (siis se oikea, jonka osoite on Fabiaaninkadulla, eikä se feikki) ei halua kiinteistöä huoltoon.
        heillä kun on taloja tulossa ja jos kiinteistö on hoidettu huonosti, niin silloin he eivät ala ilmaiseksi saneeraajaksi.
        Mutta hyvällä pohjalla olevaan talo- tai kiinteistöyhtiöön voin suositella.
        Heiskanen tarjoaa kaikkialle, eikä se ole "pahis". Yrittäjällähän on lähes yhtä pitkä kokemus, kuin Kasperi Luomalla edeltäjänsä jäljiltä Määtässä, tai Kauko Mäklinillä Mc Cleanissä yrittäjänä mutta valitettavasti Heiskanen myi edellisen firmansa "tusinatalolle". Toivottavasti nyt ei käy samoin.
        Siitä syystä en oikein usko yli 5-8 vuoden pysyvyyteen. Ikävä kyllä.
        Isot toimijat unohtaisin täysin, jos haluaa luotettavaa vastinetta rahoilleen.
        Kokemuksesta voin sanoa, että hätätilanteessa isännöitsijä oli paikalla 14 minuuttia vakavan kuumavesivuodon jälkeen.
        Pelastuslaitos oli paikalla 4 minuuttia hälyytyksen jälkeen (kiitos Stadin brankkareille).
        Iso huoltoyhtiö oli paikalla hieman vajaa 3 tuntia myöhemmin, kun brankkarit olivat jo poistumassa. Taloyhtiön hallitus purki sopimuksen välittömästi suuren huoltoyhtiön kanssa.

        Yrityksien henkilöstön pysyvyydessä nämä olisivat vinkkini:
        Tutustu siihen, onko yrityksen omistajat aktiivisesti toiminnassa mukana.
        Ala on nimittäin sellainen, ettei siellä "vuolla kultaa", jos hoitaa homman hyvin.
        Katso henkilöstön ammattitaito ja koulutus. Pelkä kokemus alalta ei ole riittävä (tosin Määtän ja Mc Cleanin kanssa asiat tulivat myöhemmin esille).

        Pihlajamäessä toimiva yrittäjävetoinen firma palvelee myös Malmin alueella, joka on radasta itään.

        Neuvoni on... Katso kokonaisuuksia ja harkitse.
        Milelelläni vastaan, jos joku kysyy täällä.
        En halua olla tyly kenellekään, mutta huoltoliikkeissä on eroja ja ne erot maksavat asiakkaalle rahaa.


    • lupauksettäyttämättä

      Meidän taloyhtiössä toimii kiinteistöhuolto Rundelin todella tehoton huolto mikään ei toimi erdes roskaastiaa ei tyhjennetä erillistä pyyntöä?Kirjotelkaahan toisetkin yhtiöt Tästä Rudeliinistä joka lupaa paljon mutta ei tee mitään.Ovien edustoissa lumikinokset kun raktorimies ei tule vahingossakan niitä luomaan ja muitakan miehiä ei näy.Luvattiin asukas tiedotteitakin ei mitään.Tyhjän saa pyytämättä ammattitaito kaukana luvatusta.Itseohjautumista ei missään työtehtävässä.Kierrätykseen mutta välttäkää kyseistä firmaa

    • isännöitsijä

      Kiinteistöhuolto MAK Oy , ylivoimaisesti paras...

    • niksnakskaput

      Taitaa Rännälin hommat olla taputeltu

    • Anonyymi

      toimii Rudelin tehoton ei mitään luvattua tehdä .Nurmikot kasvanut heinänkorjaus pituuteen ei pyynnöstäkään tultu leikkaamaan ,asiasta ilmoitetu isännöintiin ei mitään toimintaa asian suhteen. Pysykää kaukana Rundeliinista mikään ei hoidu!"!

      • Anonyymi

        Oletko hallituksen jäsen? Jos olet niin tee asialle jotain, jos et niin otat vaan yhteyttä hallitukseen.


    • Anonyymi

      Määttä on huippu. Pysy kaukana KH ketjun tai muiden isojen talojen touhuista.

      • Anonyymi

        Kyllä l&t on paras ja hommat hoituu ammattitaidolla ja todella nopeasti!!


      • Anonyymi

        Jep ja muunmuassa raumalainen myös


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jep ja muunmuassa raumalainen myös

        Päivän parhaat naurut tuli kahteen kertaan, ensin Lt ja sitten tämä raumalainen. Ei ole muuta vaihtoehtoa kun et on töissä noissa ns huoltoyhtiöissä. Mut ei mitään jatkakaa poijaat, huumori tekee vaan hyvää ja iloiseksi


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jep ja muunmuassa raumalainen myös

        Ai RaumanTukiKiekolle =RTK. ?


    • Anonyymi

      Helsingin kiinteistötekniikka Oy näköjään on myös vaihtanut omistajaa

    • Anonyymi

      Kuinka on kh Varonen?

    • Anonyymi

      Hyvää toimintaa. Parempi kuin isommat yhtiöt.

    • Anonyymi

      Lauttasaari ja Jone Ky.

      • Anonyymi

        Jone jaksaa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jone jaksaa?

        Jaksaa mutta ottaako asiakkaaksi


    • Anonyymi

      On se Mestari

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3577
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2684
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2607
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2408
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2337
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      248
      2082
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1902
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1759
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1471
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1408
    Aihe