neon vm. 97. Matkamittari toimii hetken kun lähtee liikenteeseen mutta lopettaa sitten toimimasta, siis matka ja nopeus. saattaa toimia taas kun vähä kolauttaa koelautaan mutta ei aina.Ollisko jollain purkuohjetta mittaristolle. uusisin samalla kaiuttimia.
matkamittari
neonisti
5488
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
itse en neoniin ole perehtynyt koska itsellä -98 voja,mutta samanlaista ongelmaa ilmennyt.mittarin taustavalaistus toimii mutta muuten mittarit pimeeksi ja alarm set myös.pari napautusta mittarin alareunaan auttaa.purin eilen mittarin ja oli kolme tinausta irroksissa piirilevyssä mihin pistoke painetaan kiinni.nyt ainakin toimii mutta jos vikaa ilmenee on se sitten jo jossain muualla.tuohon purku-ohjeeseen neonissa osaa joku muu antaa vastauksen,mutta vojassa n. puolen tunnin homma kun on mittari irti.
Mulla oli omassa Neonissa tuo sama vika toissa kesänä. Vm.-96.
Mittaristoon pääsee käsiksi kun irrottaa kojelaudan, lähtee irti ihan kokonaisena. Kojelaudan irrottaminen ei vaadi kun sen, että nostaa sen irti kiinnikkeistään. Reunasta kiinni ja nykäys ylöspäin, niin se mulla lähti. Jos ei ole purettu aiemmin, voi vaatia lievää voimankäyttöä irrottaa.
Mittaristo ei ole kiinni kun 4 ruuvilla, ne pois ja saa mittaristoa nostettua että pääsee irrottamaan liittimet sieltä takaa. Sitten se on irti. Minun mittaristo piti tinata että matka- ja nopeusmittarit alko toimia.
En tiedä mitä kaiuttimia aiot uusia, mutta ovikaiuttimien vaihto oli yhtä tuskaa menneenä kesänä omaan Neoniin. Suurimman haasteen tarjosi muistaakseni niiden ikkunaveivien sokat, jotka piti irrottaa että sai ovipahvit pois. En heti huomenna ole purkamassa uudestaan. :D
Noh, toivottavasti näistä on jotai apua. :)
Jos sokat ovat perinteiset, eli rautalangasta taivutetut hiukan omegan muotiset kiinnitteet, niin niiden irroitus on helppoa, kun tekee pienen koukun jostakin langasta. Joissakin autoissa koukulla ei saa kokonaan vedettyä kiinnikettä pois, vaan pitää vielä hiukan langan päästä avustaa, jotta veivi irtoaa. En sanoisi työtä mahdottoman vaikeaksi, mutten ihan helpoksikaan. Yleensä se ensimmäinen irroituskerta on kaikille vaikein. Sen jälkeen ei ole niin väliä, mistä autosta veivin irrottaa.
Tee piano langasta pieni koukku jolla nyppäät sokan niin on aivan helppo juttu kun kerran menee niin sitten se onkin parin sekunnin nyppy kun kahvat lähtee ....
Täytyy kattoa kun ilmat lämpenee, ei oo tallia, onko muuten pakkivalokatkaisian sijainnista tietoa, auto on automaatti. lötyykö se jostain siitä kepin juuresta?