Turun Sanomat ei ole laatulehti

Tyttöystäväni vasta valmistunut valtiotieteilijä opetti minulle tänään, että Turun Sanomat ei ole laatulehti.

Hänen perusteluinaan oli väite, että toimittajapiireissä ei arvosteta tämän valtakunnallisen lehden sisältöä.


Oma mielipiteeni on, että Turun Sanomat on yksi vanhimmista ja laadukkaimmista sanomalehdistä Suomessa. Mielestäni kyseinen julkaisu ei ole valtakunnallinen, vaan keskittyy painotukseltaan Länsirannikon ja Varsinais-Suomen asioihin.


Rakkaat ihmiset mitä mieltä te olette, olenko väärässä?
10543
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

ja aina vannonut Hesarin nimeen. Nyt, asuttuani viitisen vuotta Varsinais-Suomessa, täytyy sanoa että hävettää olla stadilainen. Hesari on nykyisin paskajulkaisu esim. Turkkariin verrattuna. Monet muut ns. paikallislehdet (esim. Kaleva) päihittävät Hesarin toimituksellisesti mennen tullen.

Jos tyttöystäväsi ja hänen toimittajapiirinsä eivät tätä tiedä, niin sitten he ovat lasitalon sokaisemia. Vähän isommissa toimittajapiireissä Hesari on jo pitkään ollut pilkan kohde, jonka jopa jotkut Erkon oman talon edustajat ovat huomanneet. Hesarista ei ainoastaan potkita porukkaa pois, sieltä lähdetään myös vapaaehtoisesti.

Sano tyttöystävällesi terveisiä, että valtiotieteilijän tulisi osata pikkaisen kyseenalaistaa. Kyseenalaistamisen voi aloittaa vaikka lukemalla niitä muita "ei-laatulehtiä" sen HS-jumalansanan rinnalla ja tehdä johtopäätöksiä ihan itse.

Äänestä

Tottakai TS painottaa uutisoinnissa Varsinais-Suomea, sehän on itsestään selvyyss!

Äänestä

mitään valtakunnallista lehteä Suomessa ei ole ollut aikoihin. Vielä 1980-luvulla oli kaksi, Helsingin Sanomat ja Uusi Suomi. Kun jälkimmäinen kuoli pois, taantui edellinenkin kilpailun puuttuessa pian maakuntalehtien tasolle. Turun Sanomien taso on itse asiassa noussut paljon siitä mitä se oli vielä 20 vuotta sitten. HS:n tason laskusta selkein indikaattori on sen Kuukausiliite, joka 20 vuotta sitten kilpaili samassa sarjassa Suomen Kuvalehden ja nyt Pirkan kanssa.

Äänestä
  • Ennen kuukausiliitettä oikein odotti, nykyisin sen paras osuus on takasivun "mämmilä", vai mikäsenyton. Se, joka kertoo totuuden myös Hesarista. Vaikka vasta puolet niiden toimituksessa töissä olevista on huomannut sen.

    Äänestä

ja laatulehti.Niin TS kuin HS ynnä muut isommat lehdet ovat monopoleja ja toimivat monopoliasemessa.Muita lehtiä kun ei saa olla niin kilpailua ei myöskään ole.

Äänestä

TS on ollut minulle täysin hintansa väärtti. Muita luen harvakseltaan, ip-lehtiä tuskin koskaan (muuten kuin kassajonossa lööppejä ihan vieraista ihmisistä). Ei niissä muissa meidän asioista paljon kerrota. Paikalliset ilmaisjakelut (tulevat kotiin kuin sattumalta jonkun kerran vuodessa) ovat aika hömppää.

Äänestä

vai niin.

Äänestä

Kuten tuossa jo eräs kommentoija sanoi, sekä HS että TS ovat molemmat paikkallislehtiä. Kilpailua ei ole, laatu vaihtelee toimittajan osaamisen mukaan.

Silti olen iloinen, että meillä on edes muutama näitä paikallislehtiä. Luen mieluusti sekä HS, TS, että myös Satakunnan kansaa. Kaikki puoltavat paikkaansa ja näkee paikkakunnan menot ja tapahtumat.

Valtakunnan ja ulkomaan uutiset luen nykyään netistä tai katson vaihtelevasti Ylen ja Maikkarin uutisia.
Valitettavasti vaan näissä telkun uutisista on tullut pelkästään Helsingin paikallisuutisia.

Äänestä

-Joo, onnettoman vähän yleissivistävää tekstiä, esim tiede puuttuu. tilalla jotain urheiluu sata sivua.

-Ei myöskään tehokasta tiedotusta esim pyhien poikkeusaikatauluista ja aukioloajoista.

-vain uutiset, ei juuri niifden analysointia.

-Naisille tarjoavat vain jotain sisustushömppää ja muuta hömppää; olemmehan niin kanoja...?

Äänestä

TS on pitkälti Kepun äänenkannattaja.
Aina MTK:ta, Osuuskauppaa ja maajusseja myötäileviä kirjoituksia olipa aihe mikä tahansa.

Luulisi, että on kaupunkilaisten lehti, mutta ei....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tradenomi kirjoitti:

Tyttöystäväni vasta valmistunut valtiotieteilijä opetti minulle tänään, että Turun Sanomat ei ole laatulehti.

Hänen perusteluinaan oli väite, että toimittajapiireissä ei arvosteta tämän valtakunnallisen lehden sisältöä.


Oma mielipiteeni on, että Turun Sanomat on yksi vanhimmista ja laadukkaimmista sanomalehdistä Suomessa. Mielestäni kyseinen julkaisu ei ole valtakunnallinen, vaan keskittyy painotukseltaan Länsirannikon ja Varsinais-Suomen asioihin.


Rakkaat ihmiset mitä mieltä te olette, olenko väärässä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu